Napęd przecinarki taśmowej

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 16
Posty: 1237
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Napęd przecinarki taśmowej

#1

Post napisał: bear » 08 sty 2023, 22:31

Cześć,

koledzy czy spotkał się ktoś z was z rozwiązaniem gdzie główne koło napędowe taśmę w przecinarce było napędzane poprzez pas klinowy z przekładni? Wszystkie piły z jakimi miałem kontakt najcześciej albo miały napęd bezpośredni z jakiegoś motoreduktora poprzez wał albo poprzez ślimacznice tak jak to w chińskich piłach albo przekładnia była odzielona od silnika ale sama w sobie była połączona bezpośrednio wałem z kołem napędowym taśmy.
U mnie napęd oryginalnie był przenoszony przez małe koło zębate które zazębiało się z dużym kołem taśmy od "wewnątrz" a dalej pasek klinowym z silnika ale ze względu na uszkodzenia napędu chcę to przerobić.
Niestety nie mam miejsca na montaż przekładni bezpośrednio na kole napędowym taśmy, ponieważ napęd oryginalnie w tej pile jest od dołu piły stąd pomysł aby główne koło napędowe połączyć z kołem pasowym za pomocą wału i przeniesienie napędu zrobić paskiem klinowym z motoreduktora zamocowanego "na zewnątrz" piły ale obawiam się że ten może szarpać podczas przecinania materiału.

Wstępnie myślałem o pasku 13mm, motoreduktor 1360/54 obr/min, moc 0,55kW co przy kole taśmy 400mm daje mi około 68m/min co bym delikatnie zredukował poprzez koła pasowe motoreduktor-główne koło taśmy na około 55m/min, szerokość taśmy 27mm.
Koło tasmy chcę połoczyć z wałem przez "zabierak" który z wałem będzie połączony wpustem a z kołem taśmy za pomocą 3 śrub M8.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4143
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Napęd przecinarki taśmowej

#2

Post napisał: Steryd » 09 sty 2023, 01:02

U nas w pile PeHaKa jest napęd przez pasek i choinkę do zmiany prędkości taśmy.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 16
Posty: 1237
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Napęd przecinarki taśmowej

#3

Post napisał: bear » 09 sty 2023, 06:28

Steryd pisze:
09 sty 2023, 01:02
U nas w pile PeHaKa jest napęd przez pasek i choinkę do zmiany prędkości taśmy.
Ale po przekladni czy przed?


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Napęd przecinarki taśmowej

#4

Post napisał: kamar » 09 sty 2023, 06:49

A nie możesz przenieść pasem zębatym dla pewności ? Skoro uzębienie wewnętrzne się wysypało to musiało sporo przenosić i klinowy może się ślizgać.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4143
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Napęd przecinarki taśmowej

#5

Post napisał: Steryd » 09 sty 2023, 10:12

lepiej jak się pasek ślizga niż rwie taśmę ;)
bear pisze:Ale po przekladni czy przed?
nie byłem pewny, okazuje się że przed. motoreduktor jest na wale koła ciągnącego a choinka bezpośrednio na silniku
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 16
Posty: 1237
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Napęd przecinarki taśmowej

#6

Post napisał: bear » 09 sty 2023, 22:48

kamar pisze:A nie możesz przenieść pasem zębatym dla pewności ? Skoro uzębienie wewnętrzne się wysypało to musiało sporo przenosić i klinowy może się ślizgać.

Wydaje mi się że uzębienie padło od zaniedbania. Piłą ktoś cią na sucho, w uzębieniu koła było nabite wiórów niemalże na równo i dochodzi zapewne do przeskakiwania zębów koła napędowego po wieńcu. Sam wałek napędowy też zmęczyło ale widać ze ktoś tam już coś robił bo były tam ślady napawania. Zapewne jak by cięte było na mokro to wiór by ładnie spłukiwało a tak to...
Steryd pisze:nie byłem pewny, okazuje się że przed. motoreduktor jest na wale koła ciągnącego a choinka bezpośrednio na silniku

No właśnie tak niektórzy to rozwiązują, najwyżej będę przeprowadzał doświadczenie na swojej maszynie ;)

Wałek ⌀ 30, redukcja pod koło pasowe na ⌀ 25. Tuleja łożyskowa oparta o dwa łożyska stożkowe 30206, uszczelnione uszczelniaczami, z otworem do smarowania z zewnątrz. Gwint do kasowania luzu na łozyskach, kontra dwoma nakrętkami KM6. W koło napędowe wbiłem dwa łożyska 6206 (lenistwo) co by mi wycentrowało osadzenie wałka.
Od góry na wałek i jednocześnie w koło wjedzie "zabierak" który z wału będzie przenosił moment poprzez wpust 8x7x25 a na koło?
No właśnie co tam wymodzić? Myślałem aby połączyć zabierak z kołem przez 3 śruby M8 ale obawiam się że koło może tego nie przeżyć bo grubość ścianki to około 18mm, co przy śrubach M8 da mi jakieś 5mm na stronę więc średnio dla żeliwa.
Dać 4 śruby M6, może dwa kołki walcowe i dwie śruby? Całość będzie jeszcze dodatkowo skręcona nakrętką centralną M30x1.5, więc i tarcie zrobi swoje.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Napęd przecinarki taśmowej

#7

Post napisał: kamar » 10 sty 2023, 05:57

bear pisze:
09 sty 2023, 22:48
Tuleja łożyskowa oparta o dwa łożyska stożkowe 30206, uszczelnione uszczelniaczami, z otworem do smarowania z zewnątrz. Gwint do kasowania luzu na łozyskach, kontra dwoma nakrętkami KM6.
I bym zapytał - po co ? Co te stożkowe tam dają poza wrażliwością na syf ?


Autor tematu
bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 16
Posty: 1237
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Napęd przecinarki taśmowej

#8

Post napisał: bear » 10 sty 2023, 09:20

kamar pisze:I bym zapytał - po co ? Co te stożkowe tam dają poza wrażliwością na syf ?

To, co kulkowe? Te same pieniądze co stozkowe, tyle że tuleja jest dluzsza o 14mm co by zmieścić dwa uszczelniacze. Kulkowe raczej średnie miały by tam życie, od dołu ciągnięte przez pasek, od góry przez taśmę. Kawałek walka i waga kola też robi swoje. Ty co byś tam zastosował?


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Napęd przecinarki taśmowej

#9

Post napisał: IMPULS3 » 10 sty 2023, 10:46

bear pisze:To, co kulkowe?

Kamar ma po prostu uczulenie na dwie rzeczy. Korbki w maszynach i łożyska stożkowe. :)
Skoro masz już stożkowe to je zostaw, nie ma to większego znaczenia. Kręcić się będzie a tylko to się liczy. :P


Autor tematu
bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 16
Posty: 1237
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Napęd przecinarki taśmowej

#10

Post napisał: bear » 10 sty 2023, 16:36

IMPULS3 pisze:Skoro masz już stożkowe to je zostaw, nie ma to większego znaczenia. Kręcić się będzie a tylko to się liczy.

Nie miałem zamiaru zmieniać, jak dla mnie jest to układ może na wyrost ale akurat takich wymiarów miałem rure grubościenną. Mimo wszystko jeśli można to było zrobić inaczej to z chęcią się dowiem, człowiek uczy się całe zycie ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”