Stol zostal wyprodukowany dla firmy Epucret. Jest to druga lub trzecia najwieksza firma epoxybetonowa w Europie, robiaca odlewy miedzy innymi dla takich firm jak Hermle i Mikron. Z ich pdf-u wynika ze zaczeli sie tym zajmowac pod koniec lat 70-tych.
Ernest swego czasu zamiescil zdjecie korpusu do maszyny Mikron:
Podobne korpusy znalazlem na stronie epucret.de
Stol maszyny sprawdzany za pomaca granitowej plyty pomiarowej (?)
* * *
Stol wibracyjny sklada sie z dwoch 3100mm x 3900mm czesci ktore moga pracowac razem lub osobno. Udzwig 15 ton, czestotliwosc 10-80Hz, amplituda drgan 0-0.25mm
Naped to 4 AC serwa, kazde porusza czterema elementami:
System oferuje wiele ciekawych mozliwosci z ktorych wiekszosc prawdopodobnie nie jest tutaj wykorzystywana- tak przynajmniej wynika z rozmowy ze znajomym inzynierem. Jedna z mozliwosci to na przyklad wibracje wprowadzajace wypelniacz w ruch obrotowy- w lewo lub prawo.
Calosc osadzona na poduszkach powietrznych z automatyczna synchronizacja wysokosci:
(stoly nie sa polaczone mechanicznie)
Sterowanie:
Stol oddany do uzytku w 2006. Reszta informacji:
http://www.knauer.de/index.php?id=114&L=0
* * *
Przy okazji wyjasnila sie tez zagadka jesli chodzi o wibrowanie tej formy:
Zdjecie ↑ prawdopodobnie pochodzi z fabryki Studera.
Oto podobne, znalezione w Czechach (gdzie Studer ulokowal swoja filie):
Tym razem widac podloge, gdzie zostal wbudowany stol wibracyjny.
Jest tez opis przygotowania formy, insertow, itp. Rysunek pokazuje tez styropianowe rdzenie (ktore ja uzywam od dawna, a ktore tak krytykowali koledzy na amerykanskim forum).
Ciekawy stol wibracyjny maja tez Francuzi (zdjecie w pdf-ie zamieszczonym jakis czas temu).
* * *
Tak wiec kolejne element ukladanki wskoczyl na swoje miejsce. Osobiscie przypuszczam ze jest to jeden z najistotniejszych elementow i moje ostatnie doswiadczenia pokazuja ze bez wibrowania formy sie nie obejdzie, a solidne wibrowanie jest w stanie zdzialac cuda. Zaczynam wierzyc ze 10% zywicy objetosciowo jest najzupelniej mozliwe i wbrew moim wczesniejszym obserwacjom to nie "mieszanie" jest odpowiedzialne za mieszanie a wlasnie wibrowanie mieszanki- ktore to wykona zadanie duzo lepiej niz najlepszy mikser.
To zdjecie pokazuje miksture 20% zywicy objetosciowo oraz co sie z nia dzieje po wlaczeniu wibratora:
Calosc zaczyna "plywac" dookola formy i znikad pojawia sie cala masa zywicy. Po fakcie wyglada jakby bylo tam duzo wiecej zywicy niz oryginalnie- przypuszczam wiec ze nie ma co przesadnie bawic sie w mieszanie tylko uzyc na przyklad zwyklej betoniarki (z plastikowymi sciankami?) i jak najmniej zywicy, a skoncentrowac sie na odpowiednim wibrowaniu formy.
Wasze opinie?