Mała odskocznia - potężny wzmacniacz audio 2x150W

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Mała odskocznia - potężny wzmacniacz audio 2x150W

#1

Post napisał: Rafalgl » 06 gru 2023, 01:49

Składam sobie mały wzmak do słuchania muzy i umilania pracy w warsztacie😎. Wszystkie płytki polutowane, kombinuję teraz jak by to upchać do obudowy. Pewnie jeszcze dojdzie 120mm wiatrak. Trafo ma 500W, wiem że całe poklejone, ale to używka, zewnętrzna izolacja trochę poobcierana była więc dołożylem extra warstwę. Wzmacniacze TDA7294.

Mam 2 koncepcje, wychodzi mi że najłatwiej wejdzie tak lub jakoś podobnie:Obrazek
Obrazek

Czy takie umieszczenie końcówek mocy nie będzie jakimś błędem? Co z tym wielkim trafem z punktu widzenia pól elektromagnetycznych i zakłóceń, będzie mocno rzutowało?
Mogę ostatecznie wywalić trafo na zewnątrz, ale lampowy przedwzmacniacz doliczając, to już dojdzie trzecia skrzynka, czego chciałbym uniknąć.. no i czy to trafo należy jakoś odseparować? Jakaś blachą oddzielić czy coś? jak myślicie? No i co z radiatorami ? Mogą być sobie w środku, a może powinny stykać się z obudową dla lepszej emisji ciepła, czy może ostatecznie je wywalić i przykręcić wzmacniacze bezpośrednio do obudowy płytki, zyskując dodatkowo miejsce?

Dodam, że ta obudowa jest naprawdę całkiem spora wbrew pozorom, to elementy wzmaka są na sterydach😅.

Na koniec zdjęcie tylnego panelu mego projektu (laserówke od rodziców pożyczyłem, plus srebrna folia, jestem pozytywnie zaskoczony, bardzo poprawi estetykę projektu i ułatwi wiercenie):Obrazek


Kto pyta, nie błądzi.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4698
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Mała odskocznia - potężny wzmacniacz audio 2x150W

#2

Post napisał: pitsa » 06 gru 2023, 06:31

Zamiast rack 2U, może big tower lub słupek na tyle żeby trafo objąć?
Nie będzie też to jeden element do muzy więc uwzględnij przyszłe "otoczenie" i "położenie"?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Mała odskocznia - potężny wzmacniacz audio 2x150W

#3

Post napisał: Robert_K » 06 gru 2023, 08:26

"Potężny" w tytule brzmi prześmiewczo, te kostki są dobre dla ucznia technikum. Ogólnie bardziej szumią niż grają, jedyny plus jaki mają jest taki, że są kompaktowe.

Montowanie radiatorów poziomo (drugie zdjęcie) jest bardzo głupim pomysłem bo utrudnia oddawanie przez radiator ciepła do otoczenia. Osobiście dałbym trafo na środek a dwie końcówki po jego dwóch bokach. Zasilacz postawił w pion i upchał po jednej stronie z tyłu a obwody wejścia po drugiej stronie z tyłu. Jeśli obudowa jest spora to możesz postawić transformator do pionu zamiast leżąc jeśli się zmieści, też wygospodaruje Ci to trochę miejsca.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Mała odskocznia - potężny wzmacniacz audio 2x150W

#4

Post napisał: grg12 » 06 gru 2023, 08:27

Na polach magnetycznych się nie znam więc wrzucę małą anagdotę od znajomego elektronika - też budował wzmacniacz mocy zasilany z trafa toroidalnego. Chciał je solidnie zamocować do metalowej obudowy więc zmajstrował obejmę - płaskownik przez całą szerokość trafa i trzy śruby- jedna przechodziła przez środek trafa, dwie poza...
Ponoć były fajne efekty pirotechniczne :)


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Mała odskocznia - potężny wzmacniacz audio 2x150W

#5

Post napisał: IMPULS3 » 06 gru 2023, 09:52

Tylko po co upychać na siłę skoro to wzmacniacz do warsztatu, nie lepiej sobie zostawić więcej miejsca aby w przyszłości mieć opcję dodania czegoś ?
Wolałbym wywalić transformator do innej obudowy i mieć więcej miejsca plus to ze osobne trafo się czasem do czegoś innego może przydać. :P

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4698
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Mała odskocznia - potężny wzmacniacz audio 2x150W

#6

Post napisał: pitsa » 06 gru 2023, 12:50

grg12 pisze:fajne efekty pirotechniczne

Dlatego do trafo jest specjalny dekielek z podkładką i jedna śruba przez środek. Ale kto sobie przyoszczędzi, i zrobi po swojemu najprostszą zgrzewarkę, to ma zgrzewarkę. ;-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Mała odskocznia - potężny wzmacniacz audio 2x150W

#7

Post napisał: tristar0 » 06 gru 2023, 23:29

IMPULS3 pisze:Tylko po co upychać na siłę skoro to wzmacniacz do warsztatu, nie lepiej sobie zostawić więcej miejsca aby w przyszłości mieć opcję dodania czegoś ?
Np nagrzewnice indukcyjną ze wzmacniaczem :P
A tak poważnie jestem ciekaw jaki autor wątku przewiduje hałas w warsztacie skoro marzy mu się wzmacniacz 150W mam taką mini wieża bodajże 15 w głównie radio działa i nikt nie wpadnie na pomysł żeby podgłaśniać a 150W to już w pomieszczeniu zamkniętym to własnych myśli nie słychać ,no chyba że to taka moc 150W pobierana z trafka będzie :mrgreen:

Dodane 1 minuta 24 sekundy:
pitsa pisze:Dlatego do trafo jest specjalny dekielek z podkładką i jedna śruba przez środek
Czyli standardowy zestaw montażowy dla trafka troidalnego z gumowymi podkładkami

Dodane 7 minuty 11 sekundy:
Przy zastosowaniu TDA7294 jedyną zaletą jest to że ciężko jest to popsuc ,przegrzać czy uszkodzić a wadą wzmacniacze tej klasy charakteryzują się niskim poziomem zniekształceń i sprawnością na poziomie około 50-70%. co w dzisiejszych czasach jest mizernym efektem w porównaniu ze wzmacniaczami oferowanymi nawet na popularnych portalach aukcyjnych
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Mała odskocznia - potężny wzmacniacz audio 2x150W

#8

Post napisał: Rafalgl » 07 gru 2023, 06:06

Niski poziom zniekształceń to wada?
Kto pyta, nie błądzi.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1450
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Mała odskocznia - potężny wzmacniacz audio 2x150W

#9

Post napisał: lepi » 07 gru 2023, 07:45

Rafalgl pisze:
07 gru 2023, 06:06
Niski poziom zniekształceń to wada?
Oczywiście, nie bez powodu wciąż buduje się wzmacniacze lampowe :wink:

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Mała odskocznia - potężny wzmacniacz audio 2x150W

#10

Post napisał: grg12 » 07 gru 2023, 08:26

lepi pisze:
07 gru 2023, 07:45
Rafalgl pisze:
07 gru 2023, 06:06
Niski poziom zniekształceń to wada?
Oczywiście, nie bez powodu wciąż buduje się wzmacniacze lampowe :wink:
Ale lampowe generują tylko szlachetne nieparzyste harmoniczne - nie to co plebejskie pólprzewodniki... te mają mieć jak najmniejsze zniekształcenia żeby harmonizować z kwantowo sprzęgniętym symulatorem uziemienia. Czy jakoś tak.
A tak serio - też nie rozumiem fascynacji wzmacniaczami dużej mocy. Znajomy "złotouchy" tłumaczył mi że nikt tego na pełnej mocy nie używa - według niego im większa rezerwa mocy tym mniejsze zniekształcenia przy normalnym używaniu.
Pi razy oko - ma to sens przy wzmacniaczach lampowych.
Z drugiej strony - ja tam nie słyszę zniekształceń w mp3 odtwarzanym przez głośniczki komputerowe logitecha więc cieżko mi krytykować złotouchych :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”