Co dalej? LinuxCNC 2.7.14 Debian7 a kolejne wersie na Debian9 które nie działają z LPT

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Co dalej? LinuxCNC 2.7.14 Debian7 a kolejne wersie na Debian9 które nie działają z LPT

#1

Post napisał: adam Fx » 22 gru 2019, 22:37

Siema
Sprawa wygląda tak do tej pory podążałem za w miarę aktualną wersją LinuxCNC 2.7.14 Debian7 korzystając z portu LPT (do wielu maszyn to wystarczy)
Ostatnio jednak chcąc dodać MPG zainspirowany tym filmem https://youtu.be/HNXv5c4iXjo?t=1033 zainstalowałem Debiana 9 i najnowszy linuxcnc 2.9
Całe szczęście dodając film jeden z widzów zwrócił moją uwagę na to że korzystać z Debian 9 czeka mnie przesiadka na MESA bo z lpt będą kłopoty i faktycznie na kompie gdzie miałem na Debian 7 jitter 8000 na nowym systemie skacze do ponad 100 000.

O ile stary LinuxCNC dawał radę to mam obawę że moje wciąż rosnące potrzeby na różne urządzania peryferyjne jak magazyny narzędzi , wile wrzecion, MPG itp w końcu mogą trafić na ścianę nie do przejścia na starej wersji (dobry przykład to obsługa 2 silniki na jedną oś która jest obsługiwana prawidłowo dopiero w wersji linuxcnc 2.8)

Teraz nie wiem co robić bo karta mesa trochę kosztuje (nie wykorzystam jej zawrotnej przepustowości) nie bardzo się w ogóle orientuje w tych kartach która do czego i jak to instalować ba nawet nie wiem jak to kupić :oops:

Tak więc jestem ciekaw co w tej sytuacji robią starzy linxiarze czy wszyscy się już przesiedli na karty Mesa a może są inne wyjścia niestety nie ogarniam tych wszystkich zagadnień linuksowych że na Debianie 7 dział LPT a USB nie (a jednak działa USB bo joystick czy konwerter na RS485 da się podłączyć ale MPG już nie) zaś na Debianie 9 MPG dział świetnie ale jitter jest kosmiczny co wyklucza użycie LPT (ponoć dla kart mesa to nie robi problemu nie wiem dla czego)

nie wiem podzielcie się wiedzą i doświadczeniami.


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Co dalej? LinuxCNC 2.7.14 Debian7 a kolejne wersie na Debian9 które nie działają z LPT

#2

Post napisał: tuxcnc » 23 gru 2019, 05:49

Po pierwsze, kup sobie coś takiego https://www.aliexpress.com/item/4000504 ... 3597wmfaUO. Oprogramowanie Saleae działa zarówno pod Windows, jak i pod Linuksem, w szczególności można je uruchomić na tym samym komputerze co Linuxcnc. To pudełeczko pozwoli ocenić czy faktycznie coś złego dzieje się z sygnałem, czy tylko jesteśmy straszeni. Jest na przykład taki efekt, że jitter skacze przy uruchomieniu Linuxcnc i wywala komunikat o błędzie, ale potem w czasie pracy jitter stoi jak zamurowany i daje się normalnie pracować.
Po drugie, naucz się kompilować ze źródeł zarówno kernel jaki i Linuxcnc. Gotowe dystrybucje są zoptymalizowane na taki sprzęt jakim dysponował ich autor, a na innym sprzęcie mogą działać tragicznie. Ostatnio kupiłem sobie w ramach testów HP 6005, który zarówno na RTAI, jak i RT-Preempt dawał jitter na poziomie setek tysięcy, a na moim kernelu z moimi parametrami jest ledwie 25 tysięcy i to całkiem stabilnie.
Po trzecie, naucz się używać parametrów kernela. Teraz nie mam na to czasu żeby wytłumaczyć, ale startując zarówno z płyty DVD czy pendrajwa, czy tez z dysku, można zatrzymać bootowanie i wyedytować linię poleceń GRUB-a dodając własne parametry. U mnie szczególnie magiczne efekty daje dodanie iddle=pool isolcpus=<wartość>, ale są i inne zaklęcia.
No i po ostatnie, nie strasz ludzi tymi katastroficznymi wizjami. Na razie LPT działa, a sto dolarów na mesę to też nie jest tragedia, gdy koszt całej maszyny liczy się w tysiącach.

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Co dalej? LinuxCNC 2.7.14 Debian7 a kolejne wersie na Debian9 które nie działają z LPT

#3

Post napisał: senio » 23 gru 2019, 13:21

tuxcnc pisze:
23 gru 2019, 05:49
Po drugie, naucz się kompilować ze źródeł zarówno kernel jaki i Linuxcnc.
Porada z grubej rury. Dla 95% użytkowników linuxaCNC, praca na nim polega na instalacji z gotowego obrazu, konfiguracji maszyny, sprawdzeniu czy wszystko poprawnie działa, i pracy na nim. Żeby robić to o czym napisałeś w Linuxie, trzeba mieć taką pasję i potrzebę. 95% nie ma ani jednego ani drugiego. Jest to tylko kolejny środek do osiągnięcia celu. To co proponujesz jest dla tych 5% ludzi którzy mają takie hobby i potrzeby. Pozostałe 95% nie ma ani czasu, ani potrzeby siedzieć nocami, tygodniami, miesiącami aby to poznawać, bo po co im to ?. Robią w tym czasie to, z czego mają wymierne korzyści - czyli praca na maszynie. Tak samo jest w przypadku Windowsa, Mac-a, Androida czy innych. Instalacja i praca na tym zwykle kończy zagadnienie poznawania systemu.

To trochę tak jak bym Ci napisał nie jeździj do warsztatów samochodowych i elektro-mechaników. Naprawiaj sam swoją mechanikę i elektronikę w samochodzie, a jak nie potrafisz to się naucz od podstaw. Ja mam takie hobby i siedzę. Ostatnio trzy popołudnia siedziałem nad elektronicznym zamkiem klapy bo się zbiesił i nie zamykał ani nie otwierał. Ale 95% pojedzie do elektro-mechanika, zapłaci i nawet nie podejmie samodzielnej walki z tym. Tak samo jak 95% nie podejmie się kompilowania ze źródeł. kernela czy linuxa.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Co dalej? LinuxCNC 2.7.14 Debian7 a kolejne wersie na Debian9 które nie działają z LPT

#4

Post napisał: tuxcnc » 23 gru 2019, 13:55

senio pisze:
23 gru 2019, 13:21
Żeby robić to o czym napisałeś w Linuxie, trzeba mieć taką pasję i potrzebę. 95% nie ma ani jednego ani drugiego.
Nie chcesz - nie rób. Twoja sprawa.
Tylko nie wmawiaj ludziom głupot, ze ściągnięcie kilku plików z internetu i wpisanie kilku komend w terminalu przekracza ich możliwości intelektualne.
Ja nie wiem skąd się wzięły te legendy, że skompilowanie kernela to czarna magia i tylko wybrańcom się ta sztuka udaje ...
Prawda jest taka, że z takim poradnikiem jak na przykład https://gnipsel.com/linuxcnc/uspace/linuxmint18-rt.html, to trzeba mieć opanowane tylko <ctrl+c> <ctrl+v>, i nawet szympans sobie z tym poradzi.

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Co dalej? LinuxCNC 2.7.14 Debian7 a kolejne wersie na Debian9 które nie działają z LPT

#5

Post napisał: senio » 23 gru 2019, 15:46

tuxcnc pisze:
23 gru 2019, 13:55
nawet szympans sobie z tym poradzi.
Problem jest bardziej złożony. Trzeba chcieć i mieć potrzebę sobie z tym poradzić.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 16240
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Co dalej? LinuxCNC 2.7.14 Debian7 a kolejne wersie na Debian9 które nie działają z LPT

#6

Post napisał: kamar » 23 gru 2019, 16:08

adam Fx pisze:
22 gru 2019, 22:37
na to że korzystać z Debian 9 czeka mnie przesiadka na MESA bo z lpt będą kłopoty
Dobrze ,że ne wiedziałem o tym wcześniej :) Ostatnie żelastwo pojechało z 2.9 i dwoma portami LPT.
Kłopotów nie stwierdzono.


gniazdo
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 61
Rejestracja: 24 gru 2008, 22:09
Lokalizacja: Limanowa

Re: Co dalej? LinuxCNC 2.7.14 Debian7 a kolejne wersie na Debian9 które nie działają z LPT

#7

Post napisał: gniazdo » 23 gru 2019, 16:32

Adam wszystko o czym piszesz że nie działa na debianie 7 i linuxcnc 2.7.xx działa
rs485 na przejściówkach usb - działa (u mnie sterowanie falownikiem wrzeciona po modbusie)
mpg - działa (u mnie xhc-hb04 bezprzewodowe)
dwa silniki na jednej osi - działa (co prawda może nie tak dobrze jak w 2.8.x (osobne bazowanie każdego silnika)), (u mnie oś Y{bazowanie mnie nie interesuje bo bazuje się na indeks z resolwera serwa})

no i sprawa oczywista jak kogoś stać na budowanie maszyny za "20k pln +" lub jakiś retrofit to te dodatkowe 200 dolców na mese to chyba nie jakiś problem.

ps. nie wiem bo nie sprawdzałem linuxcnc 2.9 wymaga debiana 9 ? w ogóle jeszcze nie wiem co zmienia 2.9 w stosunku do 2.8 (jeszcze siedzę na 2.7 bo z 2.8 miałem jakis problem w mpg i gantry razem a nie chciało mi się z tym grzebać)

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co dalej? LinuxCNC 2.7.14 Debian7 a kolejne wersie na Debian9 które nie działają z LPT

#8

Post napisał: adam Fx » 24 gru 2019, 14:31

Super dziękuje za wszystkie odp.
tuxcnc pisze:Po pierwsze, kup sobie coś takiego
mam spróbuje tego użyć
tuxcnc pisze:No i po ostatnie, nie strasz ludzi tymi katastroficznymi wizjami. Na razie LPT działa, a sto dolarów na mesę to też nie jest tragedia, gdy koszt całej maszyny liczy się w tysiącach.
nie straszę przekazałem tylko co ustaliłem i to własnie takich speców jak Ty pytam czy jest się czego bać.
senio pisze:tuxcnc pisze: ↑23 gru 2019 13:55
nawet szympans sobie z tym poradzi.
Problem jest bardziej złożony. Trzeba chcieć i mieć potrzebę sobie z tym poradzić.


moim zdaniem problem jest jeszcze bardziej złożony można powiedzieć że mam chęć i potrzebę ponieważ chce by maszyna działała jak trzeba więc potrzebuję ale już same pojęcia nie wiele mi mówią , czym jest kompilacja co to to źródła i skąd brać i dlaczego te a nie inne
tuxcnc pisze:RTAI, jak i RT-Preempt
to też mi nic nie mówi - wiec trzeba by szukać po porach wyjaśnień kolejnych pojęć ale problem nadal pozostanie z
tuxcnc pisze:Gotowe dystrybucje są zoptymalizowane na taki sprzęt jakim dysponował ich autor, a na innym sprzęcie mogą działać tragicznie.
wygląda na to ze musisz poznać jaki masz sprzęt co znaczy że procek jest taki a nie inny jakimś sposobem dowiedzieć się która dystrybucja będzie dobra pod Twój sprzęt a tu nadal pozostanie pytanie cy będzie współgrać z linuxcnc

Rozumie punkt widzenia np. dziwie się że dużo ludzi nie naprawia swoich urządzeń przecież wystarczy zajrzeć do środka zobaczyć co nie działa. Wtedy wystarczy naprawić lub wymienić jakąś cześć. Dla mnie to tak prosto wygląda ale być może mam taki talent ale przypuszczam że to raczej doświadczenie i wiedza która niegdyś była nawet kłopotliwa do zdobycia ale po latach praktyki cos jest tak oczywiste że wydaje nam się że każdy to wie.
kamar pisze:Dobrze ,że ne wiedziałem o tym wcześniej Ostatnie żelastwo pojechało z 2.9 i dwoma portami LPT.
Kłopotów nie stwierdzono.

Ale tak serio podłączyłeś, porobiłeś próbne sztuki wszytko wychodziło więc uznałeś że działa i nie robiłeś testu jitter? ogólnie jak napił
tuxcnc pisze:Linuxcnc i wywala komunikat o błędzie, ale potem w czasie pracy jitter stoi jak zamurowany
mój jitter jest stabilny dopiero jak np. odpaliłem YouTube to odnotowałem gigantyczny skok . sam bym się może nie zorientował tylko własnie po uwadze jednego z widzów zacząłem się doszukiwać hmm być może dziury w całym)

gniazdo pisze:s485 na przejściówkach usb - działa (u mnie sterowanie falownikiem wrzeciona po modbusie)
to akurat podałem za przykład że działa ;) ale mniejsza z tym

gniazdo pisze:mpg - działa (u mnie xhc-hb04 bezprzewodowe)
hmm no to mi tez musi za działać :
Nib wszytko się zainstalowało ale sypnęło błędami coś o USB - niestety tego nie skopiowałem
ogólnie robię tak jak w instrukcji z filmu :

Wiersz 385 Adres 0x1c zmieniono na 0x9b // lead (0x9b, „Lead”, „”), - ten aderes znam z testów na debian9 bo na debian7 polecenie lsusb nie działa (nieznane polecenie) więc nie wiem może adres jest inny ;/
może problem jest już tu że nie działa lsusb - niem jak sprawdzić podł. urządzenia

Kod: Zaznacz cały

W pliku pedant.cc (
Wiersz 385 Adres 0x1c zmieniono na 0x9b // lead (0x9b, „Lead”, „”), - ten aderes znam z testów na debian9 bo na debian7 polecenie lsusb nie działa (nieznane polecenie) więc nie wiem może adres jest inny ;/

Skopiuj plik „99-xhc-whb04b-6.rules” do /etc/udev/rules.d/.
    lub
 Utwórz plik o następującym wierszu

ATTR {idProduct} == „eb93”, ATTR {idVendor} == „10ce”, MODE = „0666”, OWNER = „root”, GROUP = „plugdev”

Następnie w terminalu uruchom polecenie „sudo udevadm trigger”. ewentualnie Odłącz adapter USB jeden raz i podłącz go ponownie.


sudo apt-get install git
sudo git clone https://github.com/LinuxCNC/linuxcnc linuxcnc-dev

linuxcnc-dev to folder docelowy, który jest tworzony automatycznie

    Następnie musimy skopiować folder xhc-whb04b-6 do linuxcnc-dev / src / hal / user_comps / i dostosować plik make pod linuxcnc-dev / src /.

Plik Make ma następującą sekcję (SUBDIRS). Po hal / user_comps / huanyang-vfd \ musi znajdować się wiersz z hal / user_comps / xhc-whb04b-6 \
zostać uzupełnione, aby zostało to później skompilowane.

################################################## ###########################################
# Podmakefile z każdego z tych katalogów zostaną dołączone, jeśli istnieją
SUBDIRS: = \
    libnml / linklist libnml / cms libnml / rcs libnml / inifile libnml / os_intf \
    libnml / nml libnml / buffer libnml / posemath libnml \
    \
    rtapi / przyklady / timer rtapi / przyklady / semafor rtapi / przyklady / shmem \
    rtapi / przyklady / extint rtapi / przyklady / fifo rtapi / przyklady rtapi \
    \
    hal / components hal / drivers hal / drivers / mesa-hostmot2 \
    hal / user_comps / devices hal / user_comps / mb2hal \
    hal / user_comps hal / user_comps / vismach hal / user_comps / vfs11_vfd hal / classicladder hal / utils hal \
    hal / user_comps / vfdb_vfd hal / user_comps / wj200_vfd \
    hal / user_comps / huanyang-vfd \
    hal/user_comps/xhc-whb04b-6 \

> cd linuxcnc-dev
> cd src
> sudo ./autogen.sh
> sudo ./configure --with-realtime=uspace
>   sudo make
>   sudo make setuid


Krok 6

Plik BIN xch-whb04b-6 musi teraz zostać skopiowany.
   
sudo caja

 
    z / linuxcnc-dev / bin /
    do / usr / bin /
    
Tutaj ponownie można uruchomić menedżera plików za pomocą sudo z terminala.

Krok 7
Zamknij wszystko i otwórz terminal.
Wykonaj polecenia, aby wykonać test koła ręcznego.


sudo udevadm trigger

> halrun
> loadusr xhc-whb04b-6
i teraz pwinno już działać ale nie działa zero reakcji ;/

Dodane 32 minuty 17 sekundy:
szybka aktualizacja odnośnie problemu z lsusb
Pomocny był film (w ogóle chyba mówi o moich spostrzeżeniach ale oczywiście niewiele kumam) https://youtu.be/oYlByF0a-cQ

Kod: Zaznacz cały

Trzeba zmienić źródła
cd /etc/apt
sudo nano sources.list

Zakomentować "#"
deb http://archive.debian.org/debian wheezy main contrib non-free
deb-src http://archive.debian.org/debian wheezy main contrib non-free
#deb http://archive.debian.org/debian wheezy/updates main contrib non-free
#deb-src http://archive.debian.org/debian wheezy/updates main contrib non-free
#deb http://archive.debian.org/debian-security wheezy/updates main contrib non-$
#deb-src http://archive.debian.org/debian-security/ wheezy/updates main contrib$

CTRL+X zapisz zmiany

sudo apt-get update
sudo apt-get install usbutils
i teraz poleceni lsusb działa czy to pomoże przy instalacji MPG zobaczymy - spróbuje w wolnej chwili
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co dalej? LinuxCNC 2.7.14 Debian7 a kolejne wersie na Debian9 które nie działają z LPT

#9

Post napisał: adam Fx » 26 gru 2019, 00:48

gniazdo pisze:mpg - działa (u mnie xhc-hb04 bezprzewodowe)
próbowałem mimo że udało się sprawić ze widać Pnedrive do zdalnej komunikacji to nadal już pod sam koniec po polecenie make otrzymuję błąd :

Kod: Zaznacz cały

cnc@192:~/linuxcnc-dev/src$ sudo make
Reading 113/198 dependency files
Done reading dependencies
Reading 0/206 realtime dependency files
Done reading realtime dependencies
Compiling hal/user_comps/xhc-whb04b-6/usb.cc
In file included from hal/user_comps/xhc-whb04b-6/usb.cc:26:0:
/usr/include/libusb-1.0/libusb.h:937:4: warning: ISO C++ forbids zero-size array ‘iso_packet_desc’ [-pedantic]
hal/user_comps/xhc-whb04b-6/usb.cc: In member function ‘bool XhcWhb04b6::Usb::init()’:
hal/user_comps/xhc-whb04b-6/usb.cc:735:5: error: ‘libusb_log_level’ was not declared in this scope
hal/user_comps/xhc-whb04b-6/usb.cc:735:22: error: expected ‘;’ before ‘logLevel’
hal/user_comps/xhc-whb04b-6/usb.cc:737:31: error: ‘logLevel’ was not declared in this scope
make: *** [objects/hal/user_comps/xhc-whb04b-6/usb.o] Błąd 1
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Co dalej? LinuxCNC 2.7.14 Debian7 a kolejne wersie na Debian9 które nie działają z LPT

#10

Post napisał: tuxcnc » 28 gru 2019, 19:57

adam Fx pisze:
26 gru 2019, 00:48
mimo że udało się sprawić ze widać Pnedrive do zdalnej komunikacji to nadal już pod sam koniec po polecenie make otrzymuję błąd
Nadal się męczysz z tym archaicznym Debianem ?
Daj sobie spokój, bo życia szkoda.
Ja wczoraj skompilowałem kernel 4.14.148-rtai i linuxcnc2.9 na Xubuntu 18.04. Wygląda na to, że wszystko będzie działać, a jitter jest rewelacyjny.
Mam zamiar o tym napisać, ale chyba nie dzisiaj, bo najzwyczajniej zmęczony jestem i mi się nie chce.
A ze starą dystrybucją zawsze jakieś problemy będą, bo albo czegoś nie ma, albo jest w starej wersji, i dostajesz takie kretyńskie komunikaty o błędach jakie dostajesz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”