tuxcnc pisze: ↑20 mar 2023, 10:27
Bolek89 pisze: ↑20 mar 2023, 00:51
Weźmy np frez 1.5mm x-Mill węglikowy ogólnego użytku 2 krawędzie tnące z katalogu fanar , zalecana grubość wióra do aluminium 0.005mm. Z uwagi na bicie wrzeciona(0.005mm) przyjmijmy grubość wióra ustawioną na 0.005 ale faktyczną do 0.01mm. Głębokość cięcia weźmy taką jak przy moim pcb 0.1mm. Więc przy maksymalnej prędkości silnika 10k rpm możemy użyć posuw 100mm/min.
Zgodnie z szacunkową metodą obliczania siły na narzędziu podaną w książce "Poradnik Frezera". Strona 60,wzór 1.36.
Opór właściwy przy cięciu aluminium w zależności od grubości warstwy skrawanej około 1050N na mm kw. Przy bardzo cienkiej warstwie (poniżej 0.02mm).
B - Szer. Frez. Powierzchni - przyjmijmy 0.5mm.
Ae - Głębokość frezowania - 0.1mm
Fz-posuw na ostrze - wartość max 0.01mm
z - liczba ostrzy - 2
d - średnica freza - 1.5mm
Fc= 1050*( (0.5*0.1*0.01*2)/(pi*1.5)) = 0.2N
Siła na ostrzu 0.2N przy takim frezowaniu aluminium. I gdzie jest teraz ta twoja sprężynka która wytrzymuje 10N?
TAKICH BZDUR DAWNO NIE CZYTAŁEM...
Oczywiście cyferki są cierpliwe i wytrzymają dowolne operacje oprócz dzielenia przez zero, ale nie każde obliczenia mają sens...
Ostatnio wycinałem z aluminium frezem jednopiórowym 3 mm. Obroty 24000, posuw 1000 mm/min i 1 mm głęboko.
Nie twierdzę, że nie da się szybciej, ale moja frezarka (też chińska, ale o klasę lepsza, na szynach 20 i śrubach kulowych) niestety nie jest demonem sztywności...
A ty mi tu wyskakujesz z obliczeniami, że powinienem jechać cztery razy wolniej i brać głębokość na dziesięć razy...
TO JEST CZTERDZIEŚCI RAZY WOLNIEJ i nikt przy zdrowych zmysłach tak ciąć nie będzie...
Ta ostatnia robota to była blaszka ≠ 3 mm o wymiarach 27x50 mm, taki uchwyt do mocowania miniaturowego czujnika indukcyjnego GKB-M0524PA.
Program idzie 65 sekund.
Jaka jest różnica pomiędzy ciąć coś minutę a ciąć to samo czterdzieści minut, to już sam powinieneś wiedzieć...
Twoje teoretyczne rozważania mają się też nijak do rzeczywistej obrabiarki, która ma luzy, oraz nijak do rzeczywistego narzędzia, które się tępi.
W skrajnym przypadku nie będziesz brał 0,01 mm/obr, tylko 0,1 mm co dziesiąty obrót...
Ja Ci nie mówię, że
masz obrabiać 10 razy wolniej. Tylko piszesz najpierw że PCB się nie da, a się da i to bardzo ładnie wychodzi. Powoli, to prawda, ale hobbyście który robi jedna/dwie płytki tygodniowo, lub mniej to nie robi różnicy. Potem aluminium według ciebie też się nie da. Freza węglikowego nie stępisz na tej maszynie jak nie będzie tarł, bo prędkość max to 10k rpm czyli prędkość cięcia z frezem 1.5mm to ~50m/min,co do luzów już się wypowiadałem jakie są na mojej maszynie. Wytłumaczyłem, że na 99% da się zakładając dość surowe ograniczenia prędkości, głębokości obróbki, oraz jakości wrzeciona itd. Te 0.2N na frezie jest oszacowane na podstawie ogólnie przyjętej metody. Czy to znaczy, że na osi Y będzie 0.2N? Nie, bo ta siła działa na koniec freza i tworzy się dźwignia, która sprawia, że siła na elementach osi jest wielokrotnie większą, lecz wielokrotnie więcej niż 0.2N to nadal są pojedyncze Newtony. Do tego pisałem już o potencjale do drgań rezonansowych. Tak jak Ci maszyna zacznie grać i śpiewać to będziesz brać co drugi obrót 4* większy wiór i skończy się to złamaniem narzędzia, ale są metody na kontrolę tego. Zmiana prędkości, dodawanie masy itd. Kto zdeterminowanemu amatorowi zabroni? Więc, czy
da sie wrzucić kawałek Alu, wziąść wartości posuwu i prędkości z tabelki i ciąć? Nie, trzeba się postarać, ale też nie można zdecydowanie powiedzieć "nie da się i koniec".
To trochę tak jak jazda na hulajnodze (nie elektrycznej) do pracy. Da się, czy się nie da? Jak masz 30km to się nie da, ale jak dojeżdżasz do stacji metra 300m od domu to się da. I tu i tu dojeżdżamy do "pracy".
Nikt nikomu nie poleca takich "zabawek" jak cnc3018 używać profesjonalnie i kupować ich głównie do aluminium, ale jak Ci potrzeba raz na parę miesięcy wyfrezować jakąś małą część z aluminium i ma taki kształt, że na manualnej maszynie tego nie zrobisz. Masz wrzeciono i maszynę które spełnia warunki bicia/luzów pozwalające na to, że można zrekompensować do pewnego stopnia brak sztywności konstrukcji mniejszym obciążeniem narzędzia to niech sobie rzeźbi tą część nawet i pół dnia. Kiedyś będę potrzebował taką część zrobić i wrócę wtedy do tego wątku i dodam swoje doświadczenia. Na tą chwilę mam zwoje założenia, przedstawiłem argumenty. Nie zgadzasz się, OK. Twoje prawo. Ja dopuszczam możliwość tego, że się mylę. Zobaczymy w przyszłości jak będę potrzebował taką część.
Wszystko co się da tnę na dużych maszynach manualnie, a te cnc3018 jest głównie do płytek PCB u mnie.
Dodane 5 minuty 34 sekundy:
pitsa pisze: ↑20 mar 2023, 06:50
Twój post wcześniejszy z wyliczeniami nie jest w pełni rzeczowy. PCB to kompozyt. Użyłeś parametrów "dowodowych" pomijając istotne czynniki, o których przekonasz się dopiero w praktyce. Masz do tego prawo, a my możemy poczekać na praktyczne dowody tego co przedstawiłeś w innych materiałach. Proszę o spokój.
Zaraz, zaraz, wyliczenia są do aluminium. Jeśli są błędy to proszę o pokazanie gdzie. Ja PCB obrabiam rutonowo na tej maszynce i przedstawiłem już zdjęcia jakie są tego efekty. Wyliczeń w sprawie PCB nie robiłem, bo do właściwych ustawień doszedłem w praktyce. Te moje 0.1mm głębokości cięcia PCB frezem 2mm to była pierwsza głebokosc jaką spróbowałem. Działa, ja się nie śpieszę, więc przy niej zostałem.
Co do aluminium to odnoszę do innych postów.
Niestety nie mam teraz potrzeby, ani czasu frezować aluminium by sprawdzać teorie,ale wątek nie zniknie. Kiedys się do niego doda.
Dodane 14 minuty 22 sekundy:
Aha, dodam jeszcze jedno na wypad jakby ktoś przegapił. Na głębokość 0,1 to ja frezuje kontur PCB. Przy frezowaniu miedzi na ścieżki frezuje na głębokośc 0.04mm - 40 mikronów, 2 razy. Czyli pełna głębokość to 80 mikronów. To jest frezowane węglikowych frezem grawerskim o końcu 0.1mm i kącie 10 stopni na stronę. Oczywiście mapa wysokości Z jest do każdej płytki robiona dotykowo. Dla niewiedzących jak to działa dodam że kontroler mierzy czy jest zwarcie do masy na jednym pinie. I masę podłączamy do płytki, ten pin krokodylkiem do freza, potem funkcja programu candle robi mapę Z płaszczyzny i dostosowuje program do niej.
Przy płaskim łożu z mdfu i płytce pcb przyklejonej taśmą dwustronną różnicę wysokości wynosza do 0,1mm dla dużej (150*150mm) płytki, więc jest to konieczne