Bridgeport interact 308 TNC 2500 Błąd osi Z

Błąd w osi Z, dziwne zachowanie osi

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
dobrzann
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2017, 21:29
Lokalizacja: Częstochowa

Bridgeport interact 308 TNC 2500 Błąd osi Z

#1

Post napisał: dobrzann » 27 gru 2018, 17:06

Witam,

Mam do kupienia maszynkę tą co w temacie, tylko jest jeden problem Wszystko działa prawidłowo oprócz osi Z.
Chodzi o to że oś nie porusza się płynnie tylko widoczne są dziwne skoki jak by coś blokowało a podczas próby szybkiego przejazdu wyskakuje
błąd "GROSS POSITIONING ERROR Z C". Dodam że właściciel twierdzi że serwo było wysyłane do naprawy ponieważ podejrzany był encoder ale podobno stwierdzili że serwo i encoder są w porządku. Sterowanie to Haidenhain 2500, serwo mt30u4-36 a encodery ERO 115-125.

Dodam że wyczytałem jeszcze coś takiego:

The position is calculated from the pulses of the
position encoder and from the pulses of the speed
encoder. If the difference of the results exceeds the
value of MP2800, the error message GROSS
POSITIONING ERROR <Axis> C is generated.

Jak można to zdiagnozować?

-Podmienić napęd np z X
-Sprawdzić śrubę osi Z (może łożysko się wysypało)?

Co jeszcze radzicie bo nie chce kupować w ciemno? a wiem że ceny regeneracji serwa lub encodera mogą zabić :-)



Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 530
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Bridgeport interact 308 TNC 2500 Błąd osi Z

#2

Post napisał: JacekBelof » 27 gru 2018, 17:20

Nie znam tego konkretnego sterowania, ale jak w każdym powinno gdzieś być obciążenie osi... jeśli podczas tych szarpnięć będą też bardzo duże skoki obciążenia, oraz znacznie rozjechane wartości zadanej i aktualnej przemieszczenia (o tym, wartości granicznej, mówi parametr MP2800), oznaczać to będzie usterkę mechaniczną... ja osobiście obstawiam „wysypanie się” nakrętki, łożysko jest dużo mniej prawdopodobne. Uszkodzenie nakrętki może być spowodowane awarią smarowania - na sucho daleko nie pojedzie.
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:


Autor tematu
dobrzann
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2017, 21:29
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Bridgeport interact 308 TNC 2500 Błąd osi Z

#3

Post napisał: dobrzann » 27 gru 2018, 17:37

A czy jak zdejmę pasek z koła to ręcznie wyczuje się że to nakrętka lub śruba?

Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 530
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Bridgeport interact 308 TNC 2500 Błąd osi Z

#4

Post napisał: JacekBelof » 27 gru 2018, 20:08

To jest oś Z, więc raczej na pewno nie... chyba, że to jest pozioma maszyna. Osie pionowe maja zabezpieczenia przed opadaniem, a jeżeli je nawet (te zabezpieczenia) zdejmiesz, to kilkaset kilo do kilku ton zleci po prostu na ziemię.
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Bridgeport interact 308 TNC 2500 Błąd osi Z

#5

Post napisał: Petroholic » 28 gru 2018, 00:56

Obserwuję tą maszynkę od jakiegoś czasu... Pomijając, że to sterowanie nadaje się już tylko do muzeum to w tej cenie i tak wg. mnie jest nieopłacalna...

Jeżeli cokolwiek wysypie się w sterowaniu to będziesz szukał części tygodniami i tanie nie będą...
Mechanicznie coś się dzieje z zetką to i ja doszedłem po rozmowie z właścicielem - bez rozebrania się nie obędzie...
Myślałem o niej w kwestii retrofitu ale jak dla mnie (klienta) będzie za wolna... Wrzeciono 6k tylko :( I powolny parasol = długa wymiana narzędzia :(

Ja odpuściłem i szukam czegoś z szybszym magazynem "z łapą" i wrzecionem minimum 10k...

Ostatnio widziałem fajną bazę z Brothera TC201 ale jak na razie jest sporo za droga... Poczekam, aż trochę postoi :)


Autor tematu
dobrzann
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2017, 21:29
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Bridgeport interact 308 TNC 2500 Błąd osi Z

#6

Post napisał: dobrzann » 28 gru 2018, 08:50

Czyli twierdzisz że za tą cenę i tak się nie opłaca?

Ogólnie mnie nie zależy na prędkościach aż tak bardzo bo maszyna nie ma służyć w celach zarobkowych tylko do drobnych robót w warsztacie czyli na własny użytek.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Bridgeport interact 308 TNC 2500 Błąd osi Z

#7

Post napisał: Petroholic » 29 gru 2018, 07:12

Definicja oplacalnosci "na wlasny uzytek" jest odmienna od przemyslowej... Jesli masz czas i nie gonia cie terminy to mozna sie nad nia zastanowic... W produkcji seryjnej kazda minuta urwana z cyklu jest na wage zlota bo sumarycznie przy tysiacach detali daje kilka dniowek :)

Podjedz i obejrzyj... Jesli jest elektronicznie sprawna to mechanike ogarniesz. Ale badz swiadomy, ze i tak kiedys staniesz przed potrzeba retrofitu... No i bedziesz sie bardzo uzeral z iloscia pamieci i transmisja danych...


Autor tematu
dobrzann
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2017, 21:29
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Bridgeport interact 308 TNC 2500 Błąd osi Z

#8

Post napisał: dobrzann » 29 gru 2018, 11:15

Petroholic pisze:
29 gru 2018, 07:12
Definicja oplacalnosci "na wlasny uzytek" jest odmienna od przemyslowej... Jesli masz czas i nie gonia cie terminy to mozna sie nad nia zastanowic... W produkcji seryjnej kazda minuta urwana z cyklu jest na wage zlota bo sumarycznie przy tysiacach detali daje kilka dniowek :)

Podjedz i obejrzyj... Jesli jest elektronicznie sprawna to mechanike ogarniesz. Ale badz swiadomy, ze i tak kiedys staniesz przed potrzeba retrofitu... No i bedziesz sie bardzo uzeral z iloscia pamieci i transmisja danych...
No właśnie byłem tam i oglądałem maszynę, ogólnie wszystko działa i wygląda całkiem nieźle jak na 27lat :-), jedynym problemem jest to jak sprawdzić szybko i sprawnie na miejscu co jest przyczyną tego szarpania, czy to szczotki się skończyły czy może mechanicznie uszkodzona albo i co jeszcze.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”