BŁĘDY w Piko

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

Autor tematu
mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 55
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#171

Post napisał: mc2kwacz » 30 sie 2015, 01:01

Cały czas używam 3.02. bo nie mam czasu przejść na nowszy soft.
Dziś ciekawostka - zawiesił się sterownik podczas odjazdu po skończonej pracy. Ale w nietypowy sposób. Komunikacja była cały czas, wyskoczyła informacja że wciśnięty E-stop i nie dało się tego skasować resetem. Była reakcja na reset - chwilowy zanik (ułamek sekundy) komunikatu na ekranie, ale zaraz wracał. Pomogło dopiero wyłączenie maszyny na chwilę, czyli zdjęcie zasilania ze sterownika.

W tym przypadku nie można obwinić systemu, błąd jest na pewno w aplikacji/sterowniku.

Założenie kolejnego izolatora galwanicznego nie pomogło na zmniejszenie ilości zawieszeń.



Tagi:

Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#172

Post napisał: mitek » 31 sie 2015, 13:24

A czujniki nie albo przełączniki nie wariują od wszczepów czy drgań?
Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D


--ADEK--
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 54
Rejestracja: 07 sie 2013, 20:48
Lokalizacja: Rze

#173

Post napisał: --ADEK-- » 31 sie 2015, 15:31

czy ktoś może mi powiedzieć skąd taka ścieżka w pikocamie po wyfrezowaniu po obrysie frez powinien wyjść pionowo do góry a on robi ruch do środka osi okręgu (łamie frez biorąc pod uwagę że frezujemy w litym bloczku) i dopiero wtedy idzie do góry - wiem że mogę usunąć ostatnią linię kodu ale nie o to chodzi - skąd taki błąd co robię źle ?

Obrazek

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 15
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#174

Post napisał: cosimo » 31 sie 2015, 15:50

Dziś ciekawostka..
.

Rzeczywiście objaw „z twarzy nie podobny do nikogo”. To nie wygląda na problemy z komunikacją, ale jakby kontroler w ogóle poszedł w maliny. Moment zakończenia pracy sugeruje, że być może spowodowało to wyłączające się wrzeciono... zasilanie kontrolera też warto by sprawdzić. Otwórz sobie okienko monitora i patrząc na transmisję wł/wył wrzeciono, „opukaj” kontroler, połączenia – może coś się znajdzie.
po wyfrezowaniu po obrysie frez powinien wyjść pionowo do góry a on robi ruch do środka osi okręgu
Masz wyjście po rampie zrobione na "TAK". W przypadku rampy spiralnej narzędzie wychodzi środkiem konturu.


Autor tematu
mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 55
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#175

Post napisał: mc2kwacz » 31 sie 2015, 16:14

Wszystko jest możliwe. Może być też tak, że gdzieś w systemie poziom zakłóceń wzrósł bo jakiś elektrolit się zestarzał. Wrzeciono - możliwe że swoje dokłada, ale w normalnej pracy też zdarzają się zawieszenia, choć znacznie rzadsze. Najczęściej w trakcie odjazdu do parkingu lub wręcz podczas postoju na parkingu. Wówczas wrzeciono nie działa.
Będę szukał, dokładał filtry itp. Na razie nie zmienię firmware żeby nie wprowadzać dodatkowych niepewności.
Zdaję sobie sprawę, że to wywołują jakieś zakłócenia na 95%. Martwi mnie jednak, że tak o to łatwo (się zrobiło).


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#176

Post napisał: ma555rek » 31 sie 2015, 16:26

No i jeszcze dla spokojności sprawdź czy się zero w sieci nie podniosło i jedziesz na jakimś resztkowym uziemieniu.
Pasjonat

Awatar użytkownika

ledniowskicnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 05 sie 2015, 20:22
Lokalizacja: Żywiec

#177

Post napisał: ledniowskicnc » 04 wrz 2015, 09:32

szukam jakiegoś prostego darmowego cada(komputer służbowy).

Znalazłem nanoCAD ale nie mogę sobie poradzić z polilinią (różne trajektorie rysuje pikocam)- musiałbym jedną polilinią rysować a to wyklucza łuki itp.


potem przesiadłem się na onshape- fajnie łatwo rysuje(jak w solidworksie) ale po exporcie do dxf piko cam odczytuje błędnie rysunek;/


Doradźcie jakiegoś DARMOWEGO cada albo rozwiązanie.
Obrazek

Obrazek


IDUA
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 12 maja 2015, 22:11
Lokalizacja: Wielkopolska

#178

Post napisał: IDUA » 04 wrz 2015, 11:25

Proponuje Solid Edge 2D, bardzo prosty w obsłudze. Kilkadziesiąt minut zabawy i rysujesz co chcesz.


Autor tematu
mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 55
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#179

Post napisał: mc2kwacz » 05 wrz 2015, 18:30

Wczoraj maszyna chodziła dłuższy czas na kilku projektach.
postanowiłem zrobić eksperyment i nie używać zewnętrznego odkurzacza, którego włączanie i wyłączanie mogłoby być przyczyną zawieszeń. Jednak na pierwszej pracy już po kilkunastu minutach sterowanie się "standardowo" zawiesiło z utrata komunikacji USB. Ponieważ miałem chwilę czasu, otworzyłem bebechy i pozakładałem tłumiki ferrytowe na kilka dodatkowych potencjalnie newralgicznych punktów. Do końca pracy już nie było ani jednego zawieszenia, mimo że pod koniec już sobie nawet nie odmawiałem odkurzacza, żeby dodatkowo sprowokować problemy. Tak więc wygląda na to, że przyczyna były zakłócenia. Może jakieś kabelek się niebezpiecznie zbliżył do innego...
Wygląda na to, że problem mam ZALECZONY co nie znaczy że WYLECZONY. Bo wiadomo, że nadal istnieje ryzyko zawieszenia się sterownika w "dziwny" sposób, jaki się absolutnie nie powinien zdarzać. Rozwiązanie tego problemu nie leży już w mojej gestii niestety, lecz programisty.


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 70
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#180

Post napisał: RobWan » 06 wrz 2015, 00:25

IDUA pisze:Proponuje Solid Edge 2D
Albo DraftSight.

Robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”