Projekt małego plotera frezującego

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
grze
Posty w temacie: 51

Projekt małego plotera frezującego

#1

Post napisał: grze » 03 sty 2010, 18:53

Mam zamiar kupić Projekt małego plotera frezującego ze strony
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/projekty_maszyn.htm
co o tym sądzicie?
Czy byłby ktoś jeszcze zainteresowany kupnem takiego projektu i w ten sposób do obniżenia kosztów zakupu?



Tagi:


piwkot
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2008, 21:44
Lokalizacja: Kielce

#2

Post napisał: piwkot » 03 sty 2010, 19:30

Daj sobie spokój z gotowcami. Nie obrażaj się, ale wyglądasz mi na kolejnego napalonego na CNC, a było tu ostatnio takich kilku. Poczytaj forum spokojnie pooglądaj co i jak. Zacznij od konstrukcji, na jaką Cię stać metalową, alu ? Co chcesz obrabiać? Zapewniam Cię, że po tygodniu będziesz o wiele mądrzejszy. Jak nie radzisz sobie z solidem , zainstaluj Sketchup. Jest to program tak prosty, że na pewno sobie poradzisz. Nie służy on do projektowania CAD, ale łatwo możesz stworzyć prosty wirtualny model maszynki.
Co do tego gotowego projektu, to nie wiem czy wiesz że trzymanie się sztywno konstrukcji sporo kosztuje. A jak chciałbyś oszczędzić to musisz zmieniać projekt, a to prowadzi do tego, że gotowa maszyna zgadza się z projektem w 50%, więc po co kupować jak i tak się połowę zmieni.
edit:

Poza tym projekt ten posiada dwa błędy konstrukcyjne, które maja duży wpływ na sztywność i dokładność: wałki niepodparte oraz napęd bramy jedną śrubą.

Ps. Ostatnio radziłem podobnie dwóm kolegom, stąd 2 punkty "pomógł" :mrgreen:

Awatar użytkownika

pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#3

Post napisał: pabloz90 » 03 sty 2010, 19:57

Kolega piwkot ma rację. Warto samemu pomyśleć nad projektem. Osobiście na początku mojej przygody z cnc, kupiłem ten projekt - projekt małego plotera frezującego. Nie buduję go ponieważ potrzebuję czegoś większego, bardziej wytrzymalszego. Teoretycznie można poprawić wałki (zmiana na wałki podparte), jednak warto zrobić coś co spełni nasze wymagania, niż później zastanawiać się co zmienić by było lepiej.

Projekt owszem przydał mi się. Poznałem budowę takich ploterów. Po prostu tak mam, że wolę zrozumieć o co i jak działa.

Skarbnicą wiedzy jest to forum, naprawdę. Czytaj, nie rozumiesz czegoś - google.pl.

Pozdrawiam ;)
Pozdrawiam Paweł Z.
Projektowanie stron www, Aplikacje dedykowane, Rozwiązania IT, zapraszam na www.dreamagency.eu
Przydatne: elektro-instalacja.pl

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 03 sty 2010, 21:22

piwkot pisze:Poza tym projekt ten posiada dwa błędy konstrukcyjne, które maja duży wpływ na sztywność i dokładność: wałki niepodparte oraz napęd bramy jedną śrubą.
fachmen sie znalazł, ja to zaprojektowałem po pierwsze, po drugie jakie błędy ? wałki niepodparte fi 25 na długości mniejszej niż 1m i naped bramy o szerokości 600mm jedną śrubą to błędy kosntrukcyjne w ploterze do obróbki drewna ?, kpisz sobie ze mnie ? pokazę Ci coś z "takimi samymi błędami"

a moze ten z jednym"błędem"
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
grze
Posty w temacie: 51

#5

Post napisał: grze » 03 sty 2010, 21:33

Pdoba mi się ten drugi filmik. Od czego to zależy, że niektóre plotery; jak na tym filmiku ruch narzędzia /ramy/ jest bardzo szybki, frezując jakiś kształt, a w niektorych jest bardzo wolny? w planach mam obróbkę pleksy i zależałoby mi na dość szybkiej obróbce pojedynczej sztuki. Jakie wrzeciona, silniki zastosować?
jeszcze jedno, czy przy konstrukcji plotera o polu pracy np 300x300 z profili stalowych, konieczne jest wyżarzanie? spotkałem się z różnymi opiniami
Ostatnio zmieniony 03 sty 2010, 21:35 przez grze, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#6

Post napisał: bartuss1 » 03 sty 2010, 21:35

skok sruby w tym drugim ma 20 mm, nieco przesadzony bo na szybkich przesuwach maszynka chociaz waząca ponad 200 kg zachowywała sie jak pralka, wrzeciono elte 1,1 kW silniki 12,5Nm, ale 8,5 wystarczyłoby w zupelności przy skoku 10mm

[ Dodano: 2010-01-03, 21:41 ]
ja profili zimnogietych nie wyżarzam, co innego jakby to było spawane z blach albo kształtowników gorącowalcowanych, profile zimnogiete mają wąłsne naprężenia, w tych drugich powstają wskutek spawania, mozna sie klócić
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
grze
Posty w temacie: 51

#7

Post napisał: grze » 03 sty 2010, 21:50

Chodzi mi o profile stalowe spawane


piwkot
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2008, 21:44
Lokalizacja: Kielce

#8

Post napisał: piwkot » 03 sty 2010, 22:14

bartuss1 pisze:
piwkot pisze:Poza tym projekt ten posiada dwa błędy konstrukcyjne, które maja duży wpływ na sztywność i dokładność: wałki niepodparte oraz napęd bramy jedną śrubą.
fachmen sie znalazł, ja to zaprojektowałem po pierwsze, po drugie jakie błędy ? wałki niepodparte fi 25 na długości mniejszej niż 1m i napęd bramy o szerokości 600mm jedną śrubą to błędy kosntrukcyjne w ploterze do obróbki drewna ?, kpisz sobie ze mnie ? pokażę Ci coś z "takimi samymi błędami"

a moze ten z jednym"błędem"
Nie miałem się styczności z Tobą kłócić, ale widzę, że i na mnie przyszedł czas :mrgreen:

Może "błędy konstrukcyjne " to zbyt ostro jak dla Ciebie, powiedzmy niedociągnięcia ;)

Nie będę się kłócił na temat ugięć wałków, powiem tylko tyle, że koszt to żaden w porównaniu do całości, a sztywność nieporównywalna. Co do bramy to takie rozwiązanie przy odpowiednim rozstawie łożysk ( wózków) na bramie jest prawidłowe więc zwracam honor.

Ten drugi film nie jest miarodajny i nie ma się czym emocjonować. Frez smyra jakąś sklejkę, fakt szybko , ale....

A na przyszłośc nie emocjonuj się tak bartuss, zachowujesz się jakby twoje konstrukcje były jedynymi słusznymi, zreszta nie po raz pierwszy pokazujesz pazurki..... :mrgreen:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#9

Post napisał: bartuss1 » 03 sty 2010, 22:24

pokazuje pazurki bo nie jestem gołoslowny :P :p
czy ja cos kiedykolwiek wspominałem o jedynych i słusznych ?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
grze
Posty w temacie: 51

#10

Post napisał: grze » 10 sty 2010, 12:11

jaką podporę /wymiar h1 na rys/ wybrać pod wałek fi 20? szerokość profilu do którego będzie przymocowana to 50 mm?

Czy taka podpora musi być na całej długości wałka?
Załączniki
podpora pod wałek.jpg
podpora pod wałek.jpg (12.53 KiB) Przejrzano 4265 razy
Snap2.jpg
Snap2.jpg (39.64 KiB) Przejrzano 4257 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”