Zrobotyzowana linia lakiernicza

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
krolikbest
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2014, 18:14
Lokalizacja: Skoczów

Zrobotyzowana linia lakiernicza

#1

Post napisał: krolikbest » 10 gru 2022, 12:20

Cześć,
dzisiaj chciałbym przedstawić pierwszą część sporego projektu w jakim uczestniczę i jest to budowa zrobotyzowanej linii malowania proszkowego. Zrobotyzowanie dotyczy etapu malowania detali na przesuwającej się zawieszce. Malowanie następuje po przesunięciu się zawieszki o zadaną długość, następnie robot maluje, zawieszka się ponownie przesuwa i ilość takich cykli pracy linii jest uzależniona od programu jaki wybierze sobie operator.
Dlaczego linia powstaje? Rozważana była opcja zautomatyzowanej linii, ale brak dodatkowej wolnej przestrzeni na taką instalację uniemożliwił jej budowę. Dodatkowo, istniejąca już lakiernia "aż prosiła się" o modyfikację :) Dlatego kabina lakiernicza poddana została modyfikacji, dołożona została obrotnica, która obraca zawieszkę o 180 stopni, tak aby w drodze powrotnej możliwe było pomalowanie drugiej strony detali znajdujących się na zawieszce. Zawieszka jest przesuwana za pomocą łańcucha i serwa. Obrotnica obraca się za pomocą koła zębatego i serwa. Całość nadzoruje sterownik PLC. Wszystkie urządzenia, czyli robot, serwa, sterownik PLC i inne kontrolery komunikują się ze sobą po protokole Modbus. Dodatkowo na PLC osadziłem serwer webowy i oprogramowałem klienta, który pozwala na zdalny monitoring tej linii. Po raz pierwszy sprowadziłem z Chin robota i szczerze mówiąc jak na razie jestem bardzo zadowolony z jego obsługi, programowania i możliwości. Jeśli będzie zainteresowanie to opowiem o nim więcej.
Jak na razie całość dotychczasowych prac można obejrzeć .



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7878
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zrobotyzowana linia lakiernicza

#2

Post napisał: tuxcnc » 10 gru 2022, 14:21

krolikbest pisze:
10 gru 2022, 12:20
Jak na razie całość dotychczasowych prac można obejrzeć
Jak na razie można obejrzeć jak się gość jąka do kamery...
Jeżeli ten projekt jest taki jak ten film, to nie ma czym się chwalić...


Autor tematu
krolikbest
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2014, 18:14
Lokalizacja: Skoczów

Re: Zrobotyzowana linia lakiernicza

#3

Post napisał: krolikbest » 14 cze 2023, 17:24

Po kilku miesiącach pisania softu i wraz z moim zespołem budowania całej konstrukcji linii poniżej publikuję filmik z końcowego testu. Linia już maluje proszkowo, ale o tym film będzie osobny, po prostu ścieżka poruszania się ramienia jest dłuższa niż ta zaprezentowana w poniższym filmie, nie chciałem aby film trwał ponad dwadzieścia minut. Oczywiście trzeba taką ścieżkę robota ułożyć bardzo starannie. Niemniej ważne są parametry na aplikacji lakierniczej, typu ilość powietrza, napięcie na pistolecie, różnica potencjału malowany detal-farba.. Za kilka miesięcy startuję z drugą już linią.


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 426
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zrobotyzowana linia lakiernicza

#4

Post napisał: cawboy » 14 cze 2023, 18:20

w kilku firmach widziałem roboty malujące, lakierujące w akcji a to co teraz zobaczyłem jest po prostu głupie. Do czego tu robot? Jakie jest jego zadanie? Przesunąć pistolet góra dół? Serio? Wyrzuciłeś nie potrzebnie dużo kasy, czasu na bardzo powolny "system" malowania. Tu nie ma czym się chwalić i tym bardziej filmików kręcić.
No chyba że filmik nie trafiony i prawdziwego działania nie pokazuje. To sorry.
Krak.


Autor tematu
krolikbest
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2014, 18:14
Lokalizacja: Skoczów

Re: Zrobotyzowana linia lakiernicza

#5

Post napisał: krolikbest » 14 cze 2023, 19:22

Zaznaczyłem dwa razy specjalnie, że nie pokazuję w tym filmie procesu samego lakierowania, bo film będzie długi. Pokażę to w osobnym filmie. W tym filmie pokazuję przebieg i zasadę działania całej linii a nie samego nakładania farby.
Edit: detale jak na filmie lakierują również ludzie. Jak im powiem, że Ty malujesz to 1-2 minuty, to chyba padną ze śmiechu


kasjo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 323
Rejestracja: 23 lis 2005, 18:07
Lokalizacja: Białystok

Re: Zrobotyzowana linia lakiernicza

#6

Post napisał: kasjo » 15 cze 2023, 10:19

Nie widziałem za wiele linii malowania proszkowego (w zasadzie to tylko 2) i tam po prostu malowane elementy wjeżdżały do szczelnej komory która miała po bokach pistolety które jeździły góra/dół. Prosty mechanizm na krańcówkach był poza kabiną i uszczelnione to było takimi szczotami (nie wiem jak to się fachowo nazywa). To co nie osiadło było wciągane przez szpary w podłodze i pewnie odzyskiwane. Tutaj widzę na bogato i odważnie, oby był dostęp do części zamiennych i dokumentacji :)
Powodzenia przy projekcie. Robisz to jako zlecenie? nie daj sobie wejść na głowę bo z własnego doświadczenia wiem, że potem klient zaczyna koncert życzeń. A on by jeszcze chciał to, albo tamto. "Przecież to chwila dopisać to w tym komputerku"


Autor tematu
krolikbest
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2014, 18:14
Lokalizacja: Skoczów

Re: Zrobotyzowana linia lakiernicza

#7

Post napisał: krolikbest » 15 cze 2023, 11:02

Była rozważana linia gdzie pracują pistolety góra-dół, ale z racji tego, że kabina była z odzysku, jak i obrotnica i wiele innych elementów to zdecydowaliśmy się na rozwiązanie z robotem. Praca z wieloma pistoletami wymaga zastosowania specjalnego systemu dostarczania proszku a także komory lakierniczej z porządnym odciągiem. Jak na razie pomalowaliśmy detale jak na filmie, wyglądają ok, optymalizujemy proces poruszania się robota. Jest możliwość, że jakby coś nie pykało, to dodam przeciwstawny pistolet w kabinie po stronie filtrów, być może malujący tylko te partie, gdzie będzie nam trudno "złamać" robota.


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 426
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zrobotyzowana linia lakiernicza

#8

Post napisał: cawboy » 15 cze 2023, 16:50

krolikbest pisze:
14 cze 2023, 19:22
detale jak na filmie lakierują również ludzie. Jak im powiem, że Ty malujesz to 1-2 minuty, to chyba padną ze śmiechu
O czym Ty do mnie piszesz? co ja maluje 1-2 minuty?
Krak.


Autor tematu
krolikbest
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2014, 18:14
Lokalizacja: Skoczów

Re: Zrobotyzowana linia lakiernicza

#9

Post napisał: krolikbest » 15 cze 2023, 17:57

Ups, przepraszam, to nie ten wątek. Gdzie indziej rozgorzała dyskusja o prędkości malowania człowiek-maszyna i ten edit z mojego postu miał gdzie indziej być zamieszczony.


Autor tematu
krolikbest
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2014, 18:14
Lokalizacja: Skoczów

Re: Zrobotyzowana linia lakiernicza

#10

Post napisał: krolikbest » 24 sie 2023, 08:48

To ostatni filmik nakręcony jeśli chodzi o zrobotyzowaną linię do lakierowania proszkowego: .
Podsumowując, linia działa jakieś dwa miesiące, pracując 16/24 godziny. Powierzchnia zajęta przez linię to pole o szerokości 5m i długości 15m. Stopniowo dodajemy kolejne programy w zależności jakie nowe detale przychodzi nam malować. Wydajność linia ma przeciętnie około 10%-20% wyższą niż człowiek malujący ręcznie pistoletem (w zależności od malowanego detalu). Myślę o tym, żeby dla tej linii kupić dedykowany piec do wypalania farby proszkowej. Jak będą zainteresowani wykonaniem takiego pieca to chętnie się skontaktuję.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”