Zabezpieczenie/utwardzenie aluminium

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zabezpieczenie/utwardzenie aluminium

#1

Post napisał: Avalyah » 30 lip 2018, 16:52

Mam trochę detali o przeznaczeniu nazwijmy to "estetycznym" - tzn muszą dobrze wyglądać. Kształty są przeróżne, czasami dość fikuśne, tzn liczne rowki, zaokrąglenia. Detale są po obróbce przejechane delikatnie włókniną ścierną, po czym polerowane.

Problem w tym, że jest to wykonywane ze stopu PA38 i w zasadzie nie ma innych opcji, a ten jest strasznie miękki - wystarczy lekko czymś twardszym szturchnąć i tworzą się rysy i odkształcenia.

Mocno zależy mi na ładnej, połyskliwej powierzchni, najlepiej jak najbardziej zbliżonej do obecnej, niczym niepokrytej. Oddałem kilka próbek do anodowania ale wyszły dość słabo - na anodzie stworzył się plamisty wzór, a barwione na kolor naturalny aluminium jest po prostu szare i brzydkie.

Czy to po prostu źle wykonane anodowanie, czy może używając tej techniki nie da się osiągnąć ładnego, połyskliwego efektu? Czy są jakieś inne rodzaje obróbki tych powierzchni, żeby je utwardzić?

Co gorsza to są ilości kilka-kilkanaście sztuk, gabarty to około fi40x250mm.

Tak wygląda przykładowo kawalek detalu jeśli chodzi o kształt:
Obrazek

Dodane 39 minuty 37 sekundy:
EDIT:

A tak z grubsza wygląda powierzchnia po kilku dniach od polerowania:
Obrazek

Bezpośrednie podświetlenie nie służy, gołym okiem w normalnym świetle nie widać tych drobnych rysek w poprzek.




mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

Re: Zabezpieczenie/utwardzenie aluminium

#2

Post napisał: mike217 » 03 sie 2018, 09:40

Pozostaje jedynie Anodowanie w dobrym zakładzie. Pa38 akurat anoduje się dobrze ale trzeba oddać na anodowanie twarde i tu niestety nie zawsze wyjdzie różowo z kolorem.. Swoją drogą dlaczego te detale muszą być z takiego gówn... nie mogą być z lepszego gatunku?


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zabezpieczenie/utwardzenie aluminium

#3

Post napisał: Avalyah » 03 sie 2018, 10:21

A jaki to lepszy gatunek? Wyjściowo prefabrykatem jest rura fi40x10, która jest potem obrabiana z grubsza na fi 40x5 z kilkoma innymi średnicami. Najlepiej to by było z PA9 robić, ale wtedy koszt jest dramatycznie wysoki - sam materiał jest około 2-3 razy droższy (nie ma rur, tylko pręty) no i znacznie większa ilość obróbki by musiała na tym być i w sumie zapłaciłbym minimum te 3 razy więcej. Kilka elementów robię też z PA6 i nie zauważyłem szczególnie różnicy w jakości, oprócz oczywiście obróbki, która jest dużo przyjemniejsza na PA6, ale rysuje się praktycznie tak samo.

Oglądałem zdjęcia przy anodowaniu twardym i raczej widziałem tam matowobrązowe kolory.

EDIT: A stal jajakolwiek będzie za ciężka. Tytan raczej też odpada :D chociaż fajnie by było.


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

Re: Zabezpieczenie/utwardzenie aluminium

#4

Post napisał: mike217 » 03 sie 2018, 11:05

No właśnie miałem na myśli PA-9 czy 6. W WZL 2 Bydgoszcz anodowanie twarde robią na czarno. Ale szczerze nie zawsze wyjdzie czarny..

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”