Warsztat - plyta betonowa / zbrojeniowa

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

mrozanski
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 807
Rejestracja: 06 lis 2006, 19:05
Lokalizacja: wlkp.

#21

Post napisał: mrozanski » 18 kwie 2013, 18:15

duze znaczenia ma jaka bedzie obrobka. jesli na granicach mozliwosci obrabiarki to warto zrobic dobry fundament. w dtr podaja zawsze ok 50cm glebokosc fundamentow i grube kotwy do przykrecenia. Czesto sie jednak spotyka ze maszyny stoja na wibroizolatorach na podlodze z chudego betonu i tez działaja :D



Tagi:


Autor tematu
Cinek84
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 75
Rejestracja: 08 paź 2009, 20:22
Lokalizacja: Dublin

#22

Post napisał: Cinek84 » 18 kwie 2013, 20:46

U nas to jest tak, ze maszyna jest przykrecona do podloza ale ma tez w zaleznosci od maszyny 6-10 wibroizolatorow (takich stop z guma), za ich pomoca poziomuje maszyne a potem dokrecam te glowne sruby.
Have a little faith in yourself.


macksimus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 20 gru 2011, 15:21
Lokalizacja: Ostrołęka

#23

Post napisał: macksimus » 18 kwie 2013, 22:27

jeśli robisz to dla siebie to zrób to porządnie, żebyś później nie musial poprawiać, bo wtedy zaplacisz podwójnie


przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#24

Post napisał: przemyslaw2ar » 24 kwie 2013, 22:17

Z wykształcenia jestem budowlańcem i kilka ładnych lat spędziłem w budownictwie przemysłowym (a ściślej przy budowie i remontach elektrociepłowni)

Pod taką "wiatę" lanie płyty 30cm to trochę rozminięcie się z celem.

Można to zrobić na kilka sposobów
Oszczędnie acz wystarczająco
ławy(zbrojone)>fundament>wypełnienie piaskiem zagęszczenie> "chudy" beton B-7 zagęszczony ok 10cm> wylewka B-20 8cm (B-15 też by wystarczyło ale będzie pylił)

Wersja mocniejsza
ławy(zbrojone)>fundament>wypełnienie piaskiem zagęszczenie> "chudy" beton B-7 zagęszczony ok 10cm >10cm wylewka betonowa z zatopioną matą 20x20 fi6mm (mata 2cm od dołu wylewki)

Wersja na bogato
Utwardzony grunt z podsypką z piasku>folia budowlana>zbrojenie z dwóch rzędów mat zbrojeniowych fi 6mm (pierwsza 2cm od spodu, "konik" 15cm i druga warstwa maty)> beton B25 o grubości 22-25cm czyli jedna duża "grucha" 9m3


Ja robił bym wersję pierwszą :wink: ew pod maszyny dałbym fundament

Najważniejsze to pamiętać aby nie układać betonu na czarnoziem albowiem po czasie kwaśna gleba osłabi (zlasuje) beton

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#25

Post napisał: tuxcnc » 25 kwie 2013, 17:09

przemyslaw2ar pisze:Pod taką "wiatę" lanie płyty 30cm to trochę rozminięcie się z celem.
Tu wcale nie ma znaczenia że "wiata", liczy się tylko podłoga, a na niej mają stać maszyny, docelowo nie wiadomo jakie, ile i w którym miejscu.
Nie wiem ile teraz kosztuje metr sześcienny betonu, ale na pewno przy całości inwestycji to są śmieszne pieniądze i pozorna oszczędność.
A jak jednak pęknie, to cała robota na marne.

.


przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#26

Post napisał: przemyslaw2ar » 25 kwie 2013, 20:42

Beton towarowy (wylew) to 260-300zł/m3 + transport ok 3.8-4,8zł /km a ułożenie może sięgać nawet 700zł za m3

Zbrojenie należy dawać w betonie obliczeniowo, nie dlatego ze mamy takie widzi mi się a nawet pomimo zbrojenia płyta może popękać widziałem nie jedną posadzkę/płytę przemysłową gdzie pomimo podwójnego (wyliczonego )zbrojenia płyta pękała oraz takie gdzie bez zbrojenia przy odpowiednio zrobionej dylatacji niema dodatkowych pęknięć pomimo poruszających się po niej wózków z ciężkim ładunkiem

Dlatego też jeżeli robimy płytę pod warsztat (nie halę fabryczną) to myślę że lepiej tą energię włożyć w odpowiednie przygotowanie gruntu pod płytę.
Im mniej naruszony grunt pod płytą tym lepiej a jak jest dodatkowo zagęszczony to już super

W przypadku autora tematu nie powinno się robić takiej płyty w jednym kawałku więc trzeba dylatować na dwie lub więcej części w zależności od rzutu budynku

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#27

Post napisał: tuxcnc » 25 kwie 2013, 21:17

przemyslaw2ar pisze:Beton towarowy (wylew) to 260-300zł/m3 + transport ok 3.8-4,8zł /km a ułożenie może sięgać nawet 700zł za m3
Przy 35 m² sam beton kosztuje sto złotych za centymetr grubości.
Czyli zrobienie płyty 10 cm grubszej to tysiąc złotych więcej.
Z pozoru to dużo, ale kombinacje z zagęszczaniem gruntu, robieniem fikuśnych szalunków itp. momentalnie zeżrą większe pieniądze.
Do 10 cm betonu można mieć zaufanie, kombinacje mogą się zakończyć katastrofą budowlaną.
Poza tym w dzisiejszych realiach trzeba ograniczyć do minimum pracę człowieka.
Na budowę nikt za stówę dniówki nie przyjdzie, a ekipa będzie miała interes przeciągać robotę w nieskończoność.
Prosty szalunek, proste zbrojenie, wywalić z gruszki, rozgarnąć i koniec pracy.

Akurat przy płycie o takich wymiarach bardziej się opłaci masywny i dobrze uzbrojony monolit.

.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#28

Post napisał: MlKl » 25 kwie 2013, 23:39

Teorie są piękne... A w praktyce usuń warstwę humusu, zamiast niej wlej gruchę B20 bez żadnego zbrojenia, minimum 15 cm w najcieńszym miejscu, wiata z płyty warstwowej na tym będzie stała, i maszyny tego nie połamią. Tym, że może pęknąć, się specjalnie nie przejmuj. W górę nie poleci. Zdylatować można - ja używałem pasków odpadowego szkła w tym celu. Popęka regularnie i tyle.

Starać się by było trzeba, jakby grunt był niepewny - bagienko, świeży nasyp etc.

Ze 20 lat temu postawiłem tak kilka wiat po ok 100 - 200 m2, stoją do dziś, i nic się im złego nie dzieje.


TomekMk1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 41
Rejestracja: 24 sty 2013, 18:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Warsztat - plyta betonowa / zbrojeniowa

#29

Post napisał: TomekMk1 » 01 maja 2013, 01:07

Cinek84 pisze:Witam,

Hale / Budynek mam juz ogarniete, bedzie to budynek 35m2 wykonany z plyty warstwowej.

Nie jestem budowlancem wiec prosze o odpowiedzi na 'chlopski rozum'.

Pozdrawiam
Namieszałeś .

Po pierwsze - czy ten budynek będzie prefabrykowany, czy to będzie kontener?
Po drugie masz projekt i zezwolenie na budowę?

Jak na te pytania odpowiesz to doradzę Ci jak to zrobić.
Może na CNC się nie znam ale budownictwo mostowe to mój zawód.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Warsztat - plyta betonowa / zbrojeniowa

#30

Post napisał: tuxcnc » 01 maja 2013, 08:12

TomekMk1 pisze:masz projekt i zezwolenie na budowę?
Nie bądź taki ciekawy, bo kociej mordy dostaniesz.
Dopóki gość nie wbije szpadla w ziemię, nie musi mieć żadnych papierków.
Poza tym, to ewidentnie nie rozumiesz problemu.
Chodzi o fundament pod maszyny, jedną ciężką, drugą pomiarową, trzecią jeszcze nie wiadomo jaką, a szopa jest w tej sytuacji mało istotnym elementem.
Pyta jak będzie lepiej, to albo mu doradź, albo się zamknij.

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”