Walki liniowe na podporach f20

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
vandamme
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 61
Rejestracja: 12 maja 2015, 23:19
Lokalizacja: Sarajewo

Walki liniowe na podporach f20

#1

Post napisał: vandamme » 17 lis 2015, 12:41

Witam czy dwa wałki z podpora fi 20 po obu stronach o długości 3 metrów nada się na os x gdzie będzie poruszać się brama o wadze ok 30 kg?
Proszę o podpowiedź pozdrawiam


:)

Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 18 lis 2015, 12:10

Tak -nawet z większą wagą dadzą rade.... Pytanie jakie siły dodatkowe i dokładności są spodziewane.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2796
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#3

Post napisał: atom1477 » 18 lis 2015, 15:43

U mnie na 3 metrach wałka 20mm z podporą jeździ 80kg (jednego wałka, druga strona tylko utrzymuje kierunek, nie przenosi ciężaru wózków).
Miało być na 4 łożyskach liniowych ale na razie jeździ na 2 i nic złego się nie dzieje.


Autor tematu
vandamme
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 61
Rejestracja: 12 maja 2015, 23:19
Lokalizacja: Sarajewo

#4

Post napisał: vandamme » 18 lis 2015, 17:34

No to gitara bo jak się rozglądam za większymi walkami to się zbiera nie zła suma.
A jak użyje prowadnic liniowych 15 na dwóch wózkach na stronę bo tak mam w projekcie to też dadzą radę? (tak mam oryginalnie w projekcie)
I czy można coś źle zrobić przy ich montażu?
Mam zamiar w profilu 80x40x3 wyciąć otwory laserem i je nagwintowac pod te prowadnice lub;) zrobić większe otw i wspawac tuleje z gwintem

Zależy mi na dokładności 0.1
:)

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#5

Post napisał: triera » 18 lis 2015, 18:06

"I czy można coś źle zrobić przy ich montażu?... "

wystarczy zachować katalogowe
tolerancje i będzie ok.

seria 15 normalna, przykładowo:

tolerancja równoległości szyn: 0,025mm
płaskość powierzchni montażowej: 0,06mm/200mm
tolerancja wysokości pow. mont.: 0,1mm

(wartości się różnią zależnie od producenta i typu prowadnic)


Autor tematu
vandamme
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 61
Rejestracja: 12 maja 2015, 23:19
Lokalizacja: Sarajewo

#6

Post napisał: vandamme » 18 lis 2015, 18:22

triera super a gdzie można kupic prowadncie z woźkami w naprawde dobrej cenie?
Jestem swieżo po spawaniu ramy ogolnie wymiary pasują kąty też, ale jak leży goła na betonie to trochę ją skręćilo od spawów.. mierząc przękątną różni sie 8 mm to dużo ? jak założylem regulatory i dopasowałem do podłoża to jest ok i w poziomie..
Może to miec wpływ na pracę i dokładnosc pracy plotera?
:)


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2796
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#7

Post napisał: atom1477 » 18 lis 2015, 19:51

vandamme pisze:Mam zamiar w profilu 80x40x3 wyciąć otwory laserem i je nagwintowac pod te prowadnice lub;) zrobić większe otw i wspawac tuleje z gwintem
Ja wierciłem ręcznie przy wykorzystaniu szablonu bo nie znalazłem dostatecznie taniej usługi wycinania laserowego w profilach.
Ale w innym miejscu (inna oś w tej samej maszynie: cieńszy profil: 2mm) dałem nitonakrętki. Bardzo fajne rozwiązanie. Tanie i szybkie w wykonaniu (poszło szybciej niż gwintowanie w innym profilu). Możesz o tym pomyśleć. Problemem było tylko schodzenie osi gwintu nitonakrętek w bok podczas zaciskania. Nie schodziło dużo ale kilka otworów w podporach wałków musiałem rozwiercić żeby śruby wchodziły bez oporów (a nie chciałem wkręcać z oporem żeby nie naginało prowadnic).
vandamme pisze:triera super a gdzie można kupic prowadncie z woźkami w naprawde dobrej cenie?
http://www.jordan-matcon.pl/
vandamme pisze:Jestem swieżo po spawaniu ramy ogolnie wymiary pasują kąty też, ale jak leży goła na betonie to trochę ją skręćilo od spawów.. mierząc przękątną różni sie 8 mm to dużo ? jak założylem regulatory i dopasowałem do podłoża to jest ok i w poziomie..
Może to miec wpływ na pracę i dokładnosc pracy plotera?
No 8mm to bardzo dużo. Na pewno nie uzyskasz 0.1mm dokładności.


Autor tematu
vandamme
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 61
Rejestracja: 12 maja 2015, 23:19
Lokalizacja: Sarajewo

#8

Post napisał: vandamme » 18 lis 2015, 20:25

Ma przekątna aż takie znaczenie? te 8mm jak wszystko po składam do kupy ? profile na pewno przejadę laserowo.

A jakich uzywałes nitonakrętek z płaskim kołnierzem czy stozkowym atom1477 ?
:)


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2796
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#9

Post napisał: atom1477 » 18 lis 2015, 20:37

Zależy gdzie wyszła ta przekątna. I czy jedynie pościągało do węzłów czy też ponaginało profile na ich długości.
Ja używałem nitonakrętek z łbami stożkowymi i z nacięciami na tych łbach. Oczywiście rozwiercałem otwory na stożkowe. A takie nitonakrętki i rozwiercanie oczywiście po to żeby pochować nitonakrętki całkowicie w profilach.

Acha, miałem dostęp do nitownicy (pożyczyłem). Ręcznej ale fabrycznej, więc się nie musiałem męczyć z nakrętkami, śrubami i kluczami. Dlatego tak szybko i łatwo poszło. Bez nitownicy nitonakrętki już takie wygodne oczywiście nie będą.

A co do prowadnic to jeszcze kilka patentów które użyłem u siebie.
U mnie ta główna prowadnica (oś X) jest w powietrzu. Tzn. podparta tylko z dwóch stron. Oczywiście nie sam wałek 20mm bo przy długości 3m to wiadomo jak by to się ugięło nawet pod własnym ciężarem :D
Jest położona na profilu 80x40x3mm. Tzn. miała być, ale że podpora wałka 20mm ma 45mm szerokości to mi się otwory nie mieściły (wychodziły by częściowo w ściankach bocznych profila). Więc na górze dospawałem profil 50x20x4.
Policzyłem jak się to ugnie pod ciężarem wózka i jak zobaczyłem wynik to pomyślałem że pasuje coś z tym zrobić (wyszło ugięcie chyba ponad 3mm).
Tak więc zasymulowałem sobie na kompie jak się będzie uginał ten profil pod własnym ciężarem oraz ciężarem wózka, i to zależnie od jego położenia. I mając te dane mniej więcej wyliczyłem jak należy naprężyć profil w przeciwną stronę.
Tak więc podczas spawania profilu 80x40 do profilu 50x20 położyłem to do góry nogami i obciążyłem w wyliczonych miejscach ciężarkami (nie takimi małymi, ze 120Kg w dwóch miejscach). Przy pomocy nitek ("strun") sprawdziłem czy się dobrze wygięło i czy się nie wygina na boki. Na początku oraz podczas spawania (spawałem tylko punktowo co jakiś czas).
Chyba się udało, bo po montażu i obciążeniu wózkiem wygląda na to że ugięcie nie przekracza już 1mm niezależnie od położenia wózka.
Do obliczeń ugięć kompensacyjnych użyłem programu Belka Free. A że wersja darmowa nie pozwala robić zbyt wielu cudów (składać dwóch różnych profili) to do obliczeń podałem jeden profil własny z ręcznie podanymi momentami bezwładności.
Tylko skąd wziąć momenty bezwładności takiego składaka i się nie naliczyć po drodze?
No to sobie napisałem mały programik wspomagający do obliczeń.
http://przeklej.org/file/X2x0PK/Wyznacz ... dnosci.rar (sorki za serwer, ale tutaj na forum się załącznik nie chciał dodać)
Raczej łatwy w użyciu.
1 pixel = 1mm.

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#10

Post napisał: triera » 19 lis 2015, 00:28

ramę trzeba po spawaniu odprężyć
(czy to termicznie czy wibracyjnie...)

płaszczyzny montażu prowadnic dać do obróbki
(aby nie zmarnować pieniędzy wydanych na prowadnice szynowe...)

w wielu katalogach z prowadnicami
znajdują się poradniki z opisem
poprawnego montażu.

też zdarza mi się tam kupować

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”