ploter cnc kilka pytań

Budowa ploteru cnc do drewna

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2853
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: ploter cnc kilka pytań

#11

Post napisał: atom1477 » 05 maja 2024, 21:08

Na Z będzie mniejsza zawieszona masa (musi dźwigać tylko wrzeciono, a np. oś Y dźwiga poza wrzecionem też krzyżak YZ), ale siły obróbki takie same.
Poza tym oś Z zwykle jest dość problematyczna, bo wrzeciono (tzn. cała oś) wyjeżdża z mocowań w kierunku stołu. Pracuje wtedy na dużym wysięgu i na tylko jednostronnym mocowaniu.
Dlatego oś Z też powinna mieć solidne prowadnice.
Tu akurat mamy dość mały zakres osi Z, ale z powodu ilości obiegów kulek w łożyskach i tak nie radziłbym się tam dawać prowadnic mniejszych niż 16 mm.




Autor tematu
FRG
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 03 maja 2024, 18:50
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: ploter cnc kilka pytań

#12

Post napisał: FRG » 05 maja 2024, 22:28

Wózki liniowe HIWIN HGH - wąskie

Wózki liniowe HIWIN HGW - szerokie
Wózki liniowe HIWIN HGW - szerokie

Wózki liniowe HIWIN HG wózki QHH - łańcuszek kulkowy - wąskie
Wózki liniowe HIWIN HG wózki QHH -...

Wózki liniowe HIWIN QHW - łańcuszek kulkowy - szerokie
Wózki liniowe HIWIN QHW - łańcuszek...

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7988
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ploter cnc kilka pytań

#13

Post napisał: tuxcnc » 05 maja 2024, 23:08

FRG pisze:
05 maja 2024, 22:28
Wózki liniowe HIWIN HGH - wąskie

Wózki liniowe HIWIN HGW - szerokie
Wózki liniowe HIWIN HGW - szerokie

Wózki liniowe HIWIN HG wózki QHH - łańcuszek kulkowy - wąskie
Wózki liniowe HIWIN HG wózki QHH -...

Wózki liniowe HIWIN QHW - łańcuszek kulkowy - szerokie
Wózki liniowe HIWIN QHW - łańcuszek...
Szukasz kwadratowych jaj...
Jeśli chcesz zbudować ploter do drewna, to powinieneś wyjść od parametrów drewna.
Jeżeli nie rozumiesz, to Ci wyjaśnię to łopatologicznie - możesz zbudować dziesięciotonową maszynę o mikronowej dokładności, a potem przefrezować na niej deskę, która się ugnie pod naciśnięciem palca, albo i sama przy zmianie pogody...
To po prostu nie ma sensu.
Kup najtańsze chińskie szyny 20, bo wystarczą z naddatkiem.
Podobnie najtańsze chińskie śruby 2005, albo 2010, z luzem nawrotnym 0,1 mm, bo do drewna lepszych nie potrzeba.
A rama wystarczy taka, żeby się nie uginała pod własnym ciężarem.
Chcesz obrabiać drewno, materiał wiotki, więc właściwie zamocowany będzie pracował razem z ramą.
Liczy się położenie freza względem materiału, a nie podłogi czy sufitu.
Oczywiście też bez przesady, ale taką maszynę jak planujesz, to naprawdę trudno spieprzyć.


Autor tematu
FRG
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 03 maja 2024, 18:50
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: ploter cnc kilka pytań

#14

Post napisał: FRG » 06 maja 2024, 06:13

Ja rozumiem że macie większe doświadczenie alle zapytałem dlaczego nie dla wałków podpartych? Co w nich jest takiego że sygerujecue chińskie szyny 20 tki. Czy jedynie cena jest lepsza czy jakość i dokładność. Z tego co piszecie to plan mi się zmienił. Mianowicie na zetkę zastosuje najprawdopodobniej hiwiny 15 tki a najdłuższą oś zamocuje nie w pionie do ramy jak to na zdjęciu tylko na płasko. A to dlatego że pomyślałem że będzie o wiele prościej to ustawić przy pomocy zegara. Zastanawiałem się też nad szynami v slot ale nie znalazłem takich aby rozstaw pod śruby pasował do rozstawu śrub dla wałków podpartych. I tak jak pisałem chce zbudować raz i nie wracać do tematu ponieważ jak zobaczyłem ile kosztuje ploter o podobnym ale mniejszym polu roboczym to szok bo około 17 tys zł. Jeszcze jedno na dziś pytanie a mianowicie czy na kulowej 20 tce i krokowym silniku uzyskam płynność i prędkość w przejazdach podobnych no maszyny profesjonalnej? Nie jakieś 3 cm/s tylko powiedzmy 10 cm/s? Nie dlatego zrezygnowałem z trapezów żeby mieć ślimaka. Pozdrawiam wszystkich pomagających w temacie.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1804
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: ploter cnc kilka pytań

#15

Post napisał: drzasiek90 » 06 maja 2024, 07:50

Policz sobie cenowo ile wychodzi na walkach a ile na szynach - jeśli różnica w cenie jest dla ciebie istotna, to wybierz wałki. Tylko nie szukaj w cienkich - one nadają się co najwyżej do drukarek.

To nie jest tak, że jest NIE dla wałków.
Wiele maszyn z powodzeniem pracuje na takich walkach.
Ale walki są o wiele większe, zajmują o wiele więcej miejsca zarówno walki z podporą jak i łożyska z obudową.

Co do ramy to nie prawdą jest, że wystarczy aby nie uginała się pod własnym ciężarem. To są bzdury. Rama musi być sztywna i solidna, to ona stanowi podstawę do mocowania chociażby prowadnic.
Drewno wcale nie obrabia się lekko - wbrew temu co niektórym się wydaje. A dlaczego? Bo drewno obrabia się z większymi prędkościami i większym zagłębieniem a więc sumarycznie obciążenia na maszynę również wychodzą duże.
Jeśli rama będzie gibka, wszystko będzie drgać i grać niemiłosiernie, narzędzia będą się łamać a efekt będzie mierny. Powierzchnia po obróbce ma znaczenie.
Pooglądaj na YT jak wygląda frezowanie drewna na chińskiej aluminiowej zabawce a jak na profesjonalnej maszynie do drewna i zdecyduj do której chciałbyś upodobnić swoją 😁

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7988
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ploter cnc kilka pytań

#16

Post napisał: tuxcnc » 06 maja 2024, 15:54


https://www.hobbistycznie.pl/product/Fr ... IT-s101199
Nie to żebym komukolwiek polecał, bo ja bym tego gówna za darmo nie chciał.
To jest po prostu dowód na to, czym da się obrabiać drewno i jak trudno konstrukcję takiej maszyny sp***dolić.
Naprawdę nie potrzeba żeliwnej ramy i granitowej płyty, wystarczy konstrukcja solidniejsza od zaprezentowanego potworka.
Problemy to się zaczynają przy większych maszynach, bo dwa razy większa długość to osiem razy większe ugięcie...


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1804
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: ploter cnc kilka pytań

#17

Post napisał: drzasiek90 » 06 maja 2024, 18:32

Człowieku, przecież gość pokazuje frezowanie MDF a nie drewna.
MDF leci jak w maśle w porównaniu z twardym drewnem.
Weź kawał suchego dębu i spróbuj, zobaczysz z czym to się je.
Oczywiście, że będzie lizalo po trochu ale albo potrzebujemy maszyny do pracy, która wykona zadanie dobrze, dokładnie i dostatecznie szybko, albo mamy dużo czasu na zabawę o będziemy lizać materiał przez pół niedzieli, bo w sumie i tak się nie spieszy.
Frezy nie są tanie, mają skrawać a nie piłować.


Autor tematu
FRG
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 03 maja 2024, 18:50
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: ploter cnc kilka pytań

#18

Post napisał: FRG » 08 maja 2024, 08:14

atom1477 pisze:
05 maja 2024, 21:08
Na Z będzie mniejsza zawieszona masa (musi dźwigać tylko wrzeciono, a np. oś Y dźwiga poza wrzecionem też krzyżak YZ), ale siły obróbki takie same.
Poza tym oś Z zwykle jest dość problematyczna, bo wrzeciono (tzn. cała oś) wyjeżdża z mocowań w kierunku stołu. Pracuje wtedy na dużym wysięgu i na tylko jednostronnym mocowaniu.
Dlatego oś Z też powinna mieć solidne prowadnice.
Tu akurat mamy dość mały zakres osi Z, ale z powodu ilości obiegów kulek w łożyskach i tak nie radziłbym się tam dawać prowadnic mniejszych niż 16 mm.

Witam wszystkich. Przemyślałem sprawę i na osiach xy będą szyny hiwin lub innej marki. Zastanawiam się tylko o jakiej wielkości czy 15tki czy większe. Przeprojektuje wszystkio od nowa. Ramę najprawdopodobniej zrobię z profili konstrukcyjnych 30x60 a przód i tył ramy z blachy aluminiowej 20mm.
Cała oś zert będzie podparta od góry i dołu na blasze aluminiowej o grubości około 25mm. To powinno dać dobrą sztywność. Jak tylko poprawie projektu to wrzucę fotki jak ja to sobie wymyśliłem. Proszę o radę jakiej wielkości szyny zastosować. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc i zaangażowanie. Tomasz

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7988
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ploter cnc kilka pytań

#19

Post napisał: tuxcnc » 08 maja 2024, 12:27

FRG pisze:
08 maja 2024, 08:14
Proszę o radę jakiej wielkości szyny zastosować.
Do drewna wystarczą piętnastki, ale może się okazać, że różnica w cenie pomiędzy 15 i 20 to raptem kilka procent...
W tego typu produktach największy wpływ na cenę ma koszt obróbki, a nie materiału.
Tak więc musisz sobie wybrać kilka opcji producent/model i je porównać.


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 441
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: ploter cnc kilka pytań

#20

Post napisał: cawboy » 08 maja 2024, 19:25

tuxcnc pisze:Do drewna wystarczą piętnastki

Tak właśnie pisze "lider" od wszystkiego..."15" to ja mam w drukarce 3d, a tu człowiek chce zrobić ploter, z tego co pisze raz a porządnie (rozmiarowo nie najmniejszy). Obrabiałeś (nie lizałeś) kiedyś drewno?, nie pytam o prasowany papier.
Ja napisze tak, czym "grubsza" konstrukcja, większe prowadnice itd tym mniej w chałupie przeklinać na Ciebie będą, zrobisz "pająka" to nie pofrezujesz, będziesz jak tux w pudełka upychał, a na koniec i tak eksmisja czy to maszyny czy to konstruktora. :P
Krak.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”