grzegorz1965 pisze:Jeżeli chodzi o problemy z osią Y ,to sprawdź najpierw wizualnie czy nie ma czegoś co w czasie transportu mogło wpaść w obszar poruszania sie wózków na prowadnicach .
Sprawdź czy nie ma luzów na paskach. Spróbuj chwycić portal po lewej i prawej stronie i poruszać przeciwsobnie, zobacz czy prowadnice podczas transportu nie zostały uszkodzone(to chyba mało prawdopodobne).
Przyczyn możę być kilka ,tak na odległość trudno ocenić . Ale bez serwisu chyba sie nie obędzie .
Bliżej nikt nie serwisuje podobnych laserów?
I jeszcze jedno ,Czy do transportu ktoś celowo nie zablokował osi .(Na przykład spinając pasek opaska kablową)
Wreszcie ktoś piszący z sensem a nie wymyślający cuda z sufitu jak większość piszących w tym dziale.
Małe uzupełnienie.
grzegorz1965 pisze:Silnik od osi obrotowej w chńczykach podłącza się najczęściej do gniazda silnika osi Y(zamiennie po wyłączeniu silnika Y)
Czyli najczęściej bezpośrednio do
sterownika silnika osi Y o ile producent nie zrobił osobnego gniazda.
Innym powodem blokowania osi Y może być smar. Jeśli maszyna zmarzła smar może stać się zbyt gęsty żeby silnik dał radę.
Szczególnie jeśli są ustawione duże przyspieszenia.
Warto zmyć benzyną ekstrakcyjną oryginalny smar na prowadnicach i użyć na próbę czegoś "lżejszego" jak np WD40
(aplikując WD40 uważaj na optykę maszyny).
Sprawdź też czy przy instalacji programu nie ustawiłeś jakichś kosmicznych przyspieszeń i prędkości ruchu.
Silniki krokowe mają taką właściwość, że im szybciej się kręcą tym silniejsze generują pole magnetyczne które działa w przeciwną stronę hamując silnik.
Czyli im szybciej się krokowiec kręci tym jest słabszy.