Problem z poruszaniem po osi Y

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
seron5030
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 31 paź 2015, 12:18
Lokalizacja: Poznań

Problem z poruszaniem po osi Y

#1

Post napisał: seron5030 » 31 paź 2015, 12:32

Witam,
Niedawno zakupiłem używany ploter Seron SL5030, który wcześniej działał bez zarzutu. Niestety po przewiezieniu go w nowe miejsce pojawił się problem z poruszaniem po osi Y. Po osi X sunie gładko i bez zarzutu. Po Y natomiast próbuje, ale pojawiają się potężne drgania i wibracje. Widać, że coś jakby haczy. Jako że jestem zielony nasmarowałem obie prowadnice liniowe smarem ŁT 43, ale to nic oczywiście nie dało.
Proszę o pomoc, ewentualnie o namiary na jakiegoś serwisanta z okolic Poznania. Z serwisu Seron niestety nie skorzystam, gdyż z uwagi na sporą odległość za sam dojazd serwisanta zapłaciłbym ponad 1000zł. To mój pierwszy ploter i od razu zonk - załamka :cry:



Awatar użytkownika

SERON
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 34
Rejestracja: 10 lut 2015, 11:45
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

#2

Post napisał: SERON » 31 paź 2015, 15:38

Proszę opisać problem na maila [email protected]
Postaramy się pomóc.
Doradca Techniczny

tel 15 814 24 02
[email protected]

www.seron.pl


rendejad
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 438
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:02
Lokalizacja: Miasteczko

#3

Post napisał: rendejad » 31 paź 2015, 16:18

Przecież autor opisał.


Autor tematu
seron5030
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 31 paź 2015, 12:18
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: seron5030 » 31 paź 2015, 17:25

Dodam, że jeśli przesunę karetkę ręcznie (czy jak to się tam zwie) to ona się przesuwa, choć o wiele ciężej niż linia X. Mam też przystawkę obrotową, ale nie wiem, gdzie się ją podłącza. Kiedyś pracowałem na cudzym Trotecu Speedy300, w którym gniazdko było z lewej strony w środku maszyny. Tutaj nie mogę znaleźć gniazda. W instrukcji nie mogę znaleźć info.
W ogóle dzięki za odzew i próby pomocy. To forum czytam już od kilku miesięcy i pomogło mi one nieco w wyborze plotera, ale wciąż jestem laikiem


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#5

Post napisał: cinematic2 » 31 paź 2015, 19:01

Czytanie tego forum pomogło ci wybrać Serona?
To kiepsko u ciebie z czytaniem.


grzegorz1965
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2007, 14:31
Lokalizacja: Sosnowiec

#6

Post napisał: grzegorz1965 » 01 lis 2015, 00:03

Silnik od osi obrotowej w chńczykach podłącza się najczęściej do gniazda silnika osi Y(zamiennie po wyłączeniu silnika Y)
Jeżeli chodzi o problemy z osią Y ,to sprawdź najpierw wizualnie czy nie ma czegoś co w czasie transportu mogło wpaść w obszar poruszania sie wózków na prowadnicach .
Sprawdź czy nie ma luzów na paskach. Spróbuj chwycić portal po lewej i prawej stronie i poruszać przeciwsobnie, zobacz czy prowadnice podczas transportu nie zostały uszkodzone(to chyba mało prawdopodobne).
Przyczyn możę być kilka ,tak na odległość trudno ocenić . Ale bez serwisu chyba sie nie obędzie .
Bliżej nikt nie serwisuje podobnych laserów?

I jeszcze jedno ,Czy do transportu ktoś celowo nie zablokował osi .(Na przykład spinając pasek opaska kablową)


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#7

Post napisał: cinematic2 » 01 lis 2015, 10:09

grzegorz1965 pisze:Jeżeli chodzi o problemy z osią Y ,to sprawdź najpierw wizualnie czy nie ma czegoś co w czasie transportu mogło wpaść w obszar poruszania sie wózków na prowadnicach .
Sprawdź czy nie ma luzów na paskach. Spróbuj chwycić portal po lewej i prawej stronie i poruszać przeciwsobnie, zobacz czy prowadnice podczas transportu nie zostały uszkodzone(to chyba mało prawdopodobne).
Przyczyn możę być kilka ,tak na odległość trudno ocenić . Ale bez serwisu chyba sie nie obędzie .
Bliżej nikt nie serwisuje podobnych laserów?
I jeszcze jedno ,Czy do transportu ktoś celowo nie zablokował osi .(Na przykład spinając pasek opaska kablową)
Wreszcie ktoś piszący z sensem a nie wymyślający cuda z sufitu jak większość piszących w tym dziale.
Małe uzupełnienie.
grzegorz1965 pisze:Silnik od osi obrotowej w chńczykach podłącza się najczęściej do gniazda silnika osi Y(zamiennie po wyłączeniu silnika Y)
Czyli najczęściej bezpośrednio do sterownika silnika osi Y o ile producent nie zrobił osobnego gniazda.

Innym powodem blokowania osi Y może być smar. Jeśli maszyna zmarzła smar może stać się zbyt gęsty żeby silnik dał radę.
Szczególnie jeśli są ustawione duże przyspieszenia.
Warto zmyć benzyną ekstrakcyjną oryginalny smar na prowadnicach i użyć na próbę czegoś "lżejszego" jak np WD40
(aplikując WD40 uważaj na optykę maszyny).
Sprawdź też czy przy instalacji programu nie ustawiłeś jakichś kosmicznych przyspieszeń i prędkości ruchu.
Silniki krokowe mają taką właściwość, że im szybciej się kręcą tym silniejsze generują pole magnetyczne które działa w przeciwną stronę hamując silnik.
Czyli im szybciej się krokowiec kręci tym jest słabszy.


Autor tematu
seron5030
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 31 paź 2015, 12:18
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: seron5030 » 01 lis 2015, 11:49

cinematic2 pisze:Czytanie tego forum pomogło ci wybrać Serona?
To kiepsko u ciebie z czytaniem.
co do czytania proponuję odszukać fragment, który mówi o używanym ploterze

[ Dodano: 2015-11-01, 13:47 ]
grzegorz1965 pisze: Spróbuj chwycić portal po lewej i prawej stronie i poruszać przeciwsobnie
tak właśnie zrobiłem i...działa! Fizycznie nie zauważyłem niczego, ale widocznie coś tam się zablokowało.
Obu Wam dziękuję za pomoc :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”