Budowa kompresora ze sprężarki z klimatyzatora

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
KonradR65
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 16 maja 2013, 20:04
Lokalizacja: podkarpacie

Budowa kompresora ze sprężarki z klimatyzatora

#1

Post napisał: KonradR65 » 01 wrz 2013, 12:54

Witam, zamierzam zbudować kompresor ze sprężarki wyciągniętej z klimatyzatora, ale mam pewien problem otóż przy podłączeniu do gniazdka nic się nie dzieje ze sprężarką, a jestem pewny, że działa. Wczoraj podłączyłem go do sieci i próbowałem probówką czy dochodzi prąd i wychodzi na to że nie ,czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy idzie to podłączyć na krótko (domyślam się że jest tam jakiś czujnik temp, cewka) Dodam kilka zdjęć, żebyście wiedzieli o co chodzi. Podsumowując powiedzcie mi jak to podłączyć w najprostszy sposób, żeby zadziałało. Wiem, że to forum o innej tematyce ale moze akurat ktoś będzie wiedział :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek

[ Dodano: 2013-09-01, 12:56 ]
Obrazek



Tagi:


ahabich
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 332
Rejestracja: 01 maja 2006, 18:29
Lokalizacja: wawa

#2

Post napisał: ahabich » 01 wrz 2013, 13:52

Kolega sprawdzi miernikiem uzwojenia. Mam podobną sprężarkę (i bardzo ją sobie cenię), posiada uzwojenie rozruchowe i robocze. Niestety kupiłem ją bez układu odłączającego uzwojenie rozruchowe, teraz włączam ją przy pomocy zwykłego podwójnego włącznika do świateł.


fr33
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

#3

Post napisał: fr33 » 01 wrz 2013, 20:02

może jest gdzieś czujnik ciśnienia czynnika, bez którego sprężarka nie wystartuje? trzeba by go ominąć
Czym więcej wiesz, tym mniej wiesz...

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 01 wrz 2013, 20:59

czynnika juz dawno nie ma :wink:
Tak jak kolega ahabich napisał ... układ rozruchowy. W tej chyba jest termiczny.
Powinien się znajdować w skrzynce przyłączeniowej sprężarki.
Zrób zdjęcie tego co masz w środku. Może uda się coś pomóż według zdjęć.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Wojteo CK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 163
Rejestracja: 04 gru 2009, 17:52
Lokalizacja: Kielce

#5

Post napisał: Wojteo CK » 01 wrz 2013, 23:43

Ja mam podłączone w taki sposób :)

http://majsterkowo.pl/forum/kompresor-z ... t1014.html

Może jakoś Ci to pomoże.
Scientists dream about doing great things. Engineers do them.

James A. Michener


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: diodas1 » 02 wrz 2013, 01:39

Używam także takiej sprężarki z klimatyzatora. Udało mi się kupić w cenie złomu bo była uszkodzona- spalone jedno z uzwojeń. Był to częsty defekt w klimatyzatorach produkcji jeszcze NRD chłodzących hale komputerowe (z zestawami komputerowymi ODRA, RIAD :mrgreen: ). W klimatyzatorze kondensator rozruchowy włączany był oddzielnym stycznikiem w którym dość szybko wypalały się styki. W efekcie przy kolejnym rozruchu uzwojenie rozruchowe nie dostawało napięcia, silnik nie startował i dość szybko następowało przegrzanie i zwarcie w uzwojeniu roboczym. Niemcy w tym modelu chyba zapomnieli o zabezpieczeniu termicznym i co kilka miesięcy trzeba było wzywać serwis do wymiany sprężarki. Nie dało się podejrzeć za dużo bo serwisanci cichutko i skrycie wymieniali co trzeba i z powrotem plombowali skrzynię. Na szczęście uszkodzonych sprężarek nie zabierali :lol: ) Przeciąłem skorupę, wypreparowałem ze środka silnik i oddałem go do przewinięcia na zasilanie trójfazowe. Kosztowało około 200 zł Teraz chodzi jak burza. To znaczy dmucha jak trzeba bo pracuje cicho. Daje się go używać nawet w nocy mimo czujnych sąsiadów za ścianą.
Oczywiście po przeróbce cały kompresor wrócił do skorupy osłonowej i pływa w oleju. Bez oleju w osłonie nie radzę włączać bo się zatrze na amen.


Autor tematu
KonradR65
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 16 maja 2013, 20:04
Lokalizacja: podkarpacie

#7

Post napisał: KonradR65 » 02 wrz 2013, 22:18

A tak z innej beczki orientuje się ktoś jaką to może mieć wydajność i do ilu atmosfer nabiło by zbiornik?


grzes_rupinski1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 566
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:11
Lokalizacja: Ostrołęka

#8

Post napisał: grzes_rupinski1 » 02 wrz 2013, 22:23

Takie kompresorki jak sprawne to do 20bar mogą pompować. Wydajność hmm raczej nie za duża ile dokładnie to nie wiem ale taki mały kompesorek z marketu na 12 wolt ma podobną wydajność.
„Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.”
- Ernest Hemingway


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: diodas1 » 03 wrz 2013, 00:10

Nie bardzo ze zdjęcia da się wywnioskować jaka to sprężarka. Ta którą przerabiałem ma silnik powyżej 1kW a wydajność i możliwość uzyskania ciśnienia taką że jest porównywalny z kompresorem z marketu ze zbiornikiem 24l. W każdym razie wydajność około 10x większa niż kompresora lodówkowego który zresztą pobiera chyba nieco ponad 100W


grzes_rupinski1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 566
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:11
Lokalizacja: Ostrołęka

#10

Post napisał: grzes_rupinski1 » 03 wrz 2013, 05:01

diodas1 pisze: W każdym razie wydajność około 10x większa niż kompresora lodówkowego który zresztą pobiera chyba nieco ponad 100W
Kompresory z lodówek mają około 1kW starsze miały 1,1kW. A chłodziarek sklepowych trochę więcej. Zależy od typu agregatu .
„Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.”
- Ernest Hemingway

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”