Podwijanie (falcowanie, felcowanie) blachy aluminium

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
sosite
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 24 sie 2011, 13:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Podwijanie (falcowanie, felcowanie) blachy aluminium

#1

Post napisał: sosite » 24 sie 2011, 16:11

Witam wszystkich towarzyszy :roll:

Jak to pewnie nie raz bywa pojawia się kolejne pytanie od świeżaka w dziedzinie obróbki metali.

Postanowiłem stworzyć własną obudowę komputerową zbudowaną w pełni z aluminium - jest lekkie, sztywne i bardziej "pro" w komputerowym światku :razz:. Konstrukcja i wszystkie/większość elementów wewnątrz była by wykonana z blachy o grubości 1,5mm. Mam nadzieję, że to wystarczy do dźwigania wszystkich podzespołów nie wpadając przy tym w drgania. Cała waga z obudową może wynieść nawet 20kg. Podwykonawcę już znalazłem jednak muszę dostarczyć im rysunki. Stwierdziłem, że zanim się za to zabiorę wolę zorientować się trochę w samej technologii aby zaprojektować coś, co da się to w ogóle zrobić.

Aktualnie stanąłem nad jednym problemem. Czy wystarczy użyć odpowiedniego gatunku alu aby przy podwijaniu blacha nie pękała? Jeżeli tak, to jaki stop byłby dobry? Czy gatunek PA11 dałby radę?
Najbardziej by mi odpowiadało podwinięcie zamknięte oraz zrolowane. Wiem, że na pewno można coś takiego zrobić tylko właśnie nie wiem jak :???:.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
Ostatnio zmieniony 27 sie 2011, 00:02 przez sosite, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

suchy2805
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 56
Rejestracja: 23 maja 2011, 09:54
Lokalizacja: legnica

#2

Post napisał: suchy2805 » 24 sie 2011, 20:26



Autor tematu
sosite
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 24 sie 2011, 13:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: sosite » 24 sie 2011, 22:56

Dziękuję za odpowiedź.
Szukałem już co prawda nieco informacji i dotarłem do drugiego linka (stamtąd dowiedziałem się, że do gięcia PA11 nadaje się o wiele lepiej od PA6). Z pierwszego linku wnioskuję, że gięcie 90st na zimno również mogę wykonać na PA37. Jednak wbrew pozorom nigdzie nie było mowy o tak mocnym zginaniu alu. Czy na prawdę grzanie aluminium jest jedynym sposobem aby wykonać takie gięcia?
Poniżej dowód, że się da ;). Chyba, że pomimo deklaracji pewnej firmy (100% alu w ich konstrukcjach) jest to stal :roll:.
Obrazek

Awatar użytkownika

suchy2805
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 56
Rejestracja: 23 maja 2011, 09:54
Lokalizacja: legnica

#4

Post napisał: suchy2805 » 25 sie 2011, 08:11

Witam

Może jeszcze to https://www.cnc.info.pl/topics85/promie ... t14699.htm coś o promieniach gięcia





Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”