Promienie gięcia dla blachy aluminiowej

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
meniuk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 23 cze 2009, 20:07
Lokalizacja: Polska

Promienie gięcia dla blachy aluminiowej

#1

Post napisał: meniuk » 23 cze 2009, 20:21

Witam wszystkich, ostanio zajmuję się projektowaniem elementów wykonaywanych na prasach krawędziowych. Proszę o pomoc w doborze min. promienia gięcia dla blach aluminiowych o grubości 1.5,2,3,4,5 mm. Słyszałem,że dla blach aluminiowych min promień moży wynosić 0,7 grubości blachy, często jednak muszę dokonywać zmian w projekcie, ponieważ wykonawca informuje mnie, że istnieje możliwość pękania blachy. Czy jest jakaś zależność z której można przyjmowąć min. promień gięcia?? Dodatkowo interesuje mnie jaka jest min. odległość otworów od linin gięcia, dla różnych promieni gięcia, by nie dochodziło do zniękształcenia otworu. Zależy mi, by element był jak najmniejszy, dlatego chciałbym używać min. promieni gięcia i odległości od linii gięcia. Dziękuję za wszelkie informacje.



Tagi:


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1545
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: upadły_mnich » 24 cze 2009, 00:05

a o jakim gatunku stopu aluminium mówimy?
W książkach są zależności ale często z uwagą: "ustalić doświadczalnie".
I wcale nie jest to taka głupia uwaga zważywszy na to, że inaczej zachowuje się konkretny gatunek stopu aluminium po wyjściu z huty a inaczej taki co leżał 10lat w magazynie.
Przede wszystkim od gatunku trzeba wyjść a i o jakim zniekształceniu otworu mowa też - otwór pod śrubę czy z tolerancją np. H7
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Autor tematu
meniuk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 23 cze 2009, 20:07
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: meniuk » 24 cze 2009, 17:50

Przeważnie składam zamówienie na 5- 10 sztuk takich osłon i nie zajmuję całego arkusza blachy. Wykonawca podpina mnie pod inne zamówienie i nigdy nie wiem jakiego daokładnie matirału użył. Jeżeli chodzi o otwory to są to przeważnie otwory pod śruby oraz wycięcia materiału zmniejszające wagę element. Zależy mi, żeby projektowany element ważył jak najmniej. Stąd moje pytanie , jaka jest bezpieczna odległość od linii gięcia, by uniknąć zniekształcenia. A wracając do materiału to jaki według Ciebie najlepiej nadaje się do gięcia, jeżeli chodzi o aluminium?? I te promienie może ktoś z doświadczenia powie, jakie stosuje w swojej pracy dla grubości materiału podanej w poprzednim poscie.


sleczkal
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 03 lip 2009, 20:32
Lokalizacja: śląsk

Re: Promienie gięcia dla blachy aluminiowej

#4

Post napisał: sleczkal » 03 lip 2009, 21:17

Minimalny promień gięcia zależy (jak pisał poprzednik) od rodzaju materiału, lecz dla większości metali (w stanie wyżarzonym) stosunek R/g do promienia wynosi 1. Aluminium głównie przesycone jest wyjątkiem gdyż stosunek ten zwiększa się wraz z grubością blachy, przykładowo stopy przesycone:
grubość 1mm - stosunek R/g=3
grubość 4mm - stosunek R/g=3,8
grubość 9mm - stosunek R/g=4,5
i na minimalny pr.g. ma też wpływ długość krawedzi która musi być przynajmniej 8 razy większa od grubości materiału.
Co do odległości otworów od krawędzi to uważam że to nie ma najmniejszego wpływu poza tym ze długość krawędzi skraca się o śr.otworu

Mam nadzieję że trochę pomogłem.
pozdrawiam
Człowiek urodził się by tworzyć....


misiug
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 46
Rejestracja: 13 kwie 2005, 23:43
Lokalizacja: St=ce

#5

Post napisał: misiug » 04 lis 2009, 22:57

witam,
nie ma czegoś takiego jak uniwersalne wzory które będą się sprawdzać na każdej grubości blachy i każdym kształcie detalu.
Przy stali czarnej można wyjść z narzędzi którymi będą gięte detale i z wzoru obliczyć wewnętrzny promień gięcia.
Dla aluminium niestety najlepsza jest metoda doświadczalna- zrobić próbę dla konkretnego gatunku aluminium, grubości blachy, zestawu narzędzi na krawędziarce i następnie obliczyć wartość skrócenia przy gięciu. Wartości te będą w miare powtarzalne.

"i na minimalny pr.g. ma też wpływ długość krawedzi która musi być przynajmniej 8 razy większa od grubości materiału.
Co do odległości otworów od krawędzi to uważam że to nie ma najmniejszego wpływu poza tym ze długość krawędzi skraca się o śr.otworu "

kolega sleczek się minął z prawdą, długość krawędzi gięcia nie ma znaczenia, a otwory które wypadają w pryźmie potrafią ściągnąć detal przez co gięcie wyjdzie odpowiednia.
Zasada jest prosta otwory najlepiej żeby wypadły poza pryzmą. No chyba że jest to otwór technologiczny w narożniku by umożliwić gięcie:)

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#6

Post napisał: Bri » 05 lis 2009, 06:38

To ja powiem coś z drugiej strony barykady, zazwyczaj nie zważam na opisane przez klienta promienie gięcia - z doświadczenia wiem że po prostu będą one takie jakie będą (oczywiście mam i wzór i notatki) w zależności od narzędzi jakie dobiorę tworząc rozwinięcie detalu przed jego wycięciem. A rodzaj narzędzi w pierwszej kolejności zależy od grubości giętego materiału. Dlatego też zawsze wymagam wymiarów i wyglądu "po zagięciu".

Oczywiście zachodzą sytuacje gdy promień wewnętrzny musi być większy lub zbyt blisko linii gięcia znajduje się otwór wtedy kontaktuję się z klientem żeby ustalić rozwiązanie. Często dobrym pomysłem jest rezygnacja z otworów (zostają one później wiercone w zagiętym elemencie).

Jeszcze o materiale - używając popularnej starej nomenklatury określania aluminium, nie ma się co bać że detale z PA2 czy PA11 będą pękać jeżeli zastosuje się właściwe narzędzia, i oczywiście na prasach nie zagina się PA4. Oczywistym jest że krawędź gięcia wzdłuż walcowania arkusza blachy zachowa się inaczej a w poprzek walcowania inaczej. W detalu giętym w "pudełko" to widać.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


Autor tematu
meniuk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 23 cze 2009, 20:07
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: meniuk » 27 lis 2009, 15:46

Dziękuję wszystkim za udzielone odpowiedzi, rzeczywiście oprócz detalu w rozłożeniu z wszystkimi liniami gięcia najlepiej podać wymiary na detalu po złożeniu.Pozwala to wyeliminować problem promienia gięcia.Często jest tak,że maszyna nie jest przezbrajana pod małe zamówienia i nie ma sensu podawać go.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”