Łozyskowanie głowicy pionowej skretnej (6M82)

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
cyna's
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 159
Rejestracja: 11 mar 2012, 12:26
Lokalizacja: Łódzkie/Wielkopolskie

Łozyskowanie głowicy pionowej skretnej (6M82)

#1

Post napisał: cyna's » 21 lut 2014, 17:24

Witam Kolegów :wink:

Podczas przeglądu głowicy pionowej( podwójnie skrętna) w mojej frezarce wyczułem delikatne przeskoki gdy się obraca samym wrzecionem. Tak wiec kluczyk w rękę i ...

z przodu łożysko walcowe dwurzędowe ( 3182110 ) inne oznaczenie znalezione w Sieci to NN3010K

z tyłu dwa zwykłe kulkowe 6207, czy tak ma być ?? czy porostu ktoś spartaczył robotę ??

Dałbym głowę ze będę tam dwa skośne i kasowanie luzu osiowego bezproblemowo :razz:

Ma ktoś może dtr do jakiejś głowicy pionowej aby podejrzeć o co kaman :grin: ???
Pozdrawiam i Dzieki



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 23 lut 2014, 02:46

Te przeskoki świadczą o złej technologii montażu łożysk. Kulki zostały odciśnięte w bieżniach i łożyska są do wyrzucenia. Szukałem tej głowicy, ale nic nie znalazłem i nie wiem jakie tam są łożyska. Trzeba rozmontować i samemu główkować jak zrobić, żeby było dobrze.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Autor tematu
cyna's
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 159
Rejestracja: 11 mar 2012, 12:26
Lokalizacja: Łódzkie/Wielkopolskie

#3

Post napisał: cyna's » 23 lut 2014, 10:10

BYDGOST pisze:Te przeskoki świadczą o złej technologii montażu łożysk. Kulki zostały odciśnięte w bieżniach i łożyska są do wyrzucenia.
Dokładnie tak się stało, łożyska znajdowały się w tulei przykręcanej do korpusu. bieżnie zewnętrzne unieruchomione dekielkiem zaś wewnętrzne ściśnięte nakrętka.

Zastosuje w takim razie dwa skośne (7207) w układzie X z tyłu.

Chciałbym się upewnić tylko ze łożysko wałeczkowe może przenosić tylko siły promieniowe ??

Siły jak i luz osiowy poprzez łożyska skośne.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

#4

Post napisał: Tomciowoj » 23 lut 2014, 12:36

Dobrze kolega zakłada, walcowe typu NN30..K przenosi tylko siły promieniowe. Osiowo albo kulkowe wzdłużne albo kulkowe skośne jak u kol. Czy bieżnia wew. łożyska walcowego jest dociskana osobną nakrętką czy razem z kulkowymi? Siła wciskania na stożek wpływa na luz promieniowy walcowego.


Autor tematu
cyna's
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 159
Rejestracja: 11 mar 2012, 12:26
Lokalizacja: Łódzkie/Wielkopolskie

#5

Post napisał: cyna's » 23 lut 2014, 13:39

Tomciowoj pisze: Czy bieżnia wew. łożyska walcowego jest dociskana osobną nakrętką czy razem z kulkowymi? Siła wciskania na stożek wpływa na luz promieniowy walcowego.
Z tego co pamiętam w tej chwile to razem:

opór bieżni wewnętrznych (taka przecięta podkładka) :arrow: stożek :arrow: bieżnia wewnętrzna :arrow: tulejka dystansowa :arrow: koło zębate :arrow: łożyska( były zwykłe, będą skośne) :arrow: nakrętka

Czyli kasując luz osiowy będę także kasował luz promieniowy aż do "oparcia" się o ta przecięta podkładkę, następnie tylko osiowy. Natomiast kontynuacja kasowania luzu promieniowego następuje poprzez szlifowania tej podkładki o odpowiednia wartość uwzględniając "stożek" .

Czy moje rozumowanie jest poprawne ?? Czy wymyśliłem coś nowego :mrgreen:

Takie rozwiązanie chyba stosuje się w tokarkach na wrzecionach, nawet w dtr od mojej TUC 40 jest mowa o szlifowaniu takiego pierścienia w celu wykasowania luzu promieniowego.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”