stół krzyżowy do frezarki CNC - prosze o opinię

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#21

Post napisał: smouki » 15 wrz 2010, 17:07

no właśnie narysowałem tak na "odczep się" ten występ dla osi "z" bo nie wiedziałem jak to wypada, ale sugerowałbym nie wstawiania kupy żelastwa na prowadnicy, bo to obciąży zetkę i silnik będzie miał ciężej, na nakrętkę tylko minimalnie dla nakrętki, a żeby odsunąć zetkę od kolumny to możesz dwa te ceowniki zespawane ze sobą w prostokąt i przyspawać do kolumny, narysuje wieczorem, tylko nie wiem jak będzie z wymiarami wtedy, bo wszystko biorę z powietrza


jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Tagi:


Autor tematu
lucaslab
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 26
Rejestracja: 02 wrz 2010, 11:44
Lokalizacja: Stalowa Wola

#22

Post napisał: lucaslab » 15 wrz 2010, 17:59

Witam, dziś po pracy odciałem kawałek tego podwójnego ceownika i wtępnie przymierzyłem:
Obrazek
pod jeden silnik będę musiał zrobić wycięcie w ceowniku podstawy, drugi będzie się przesuwał równolegle do krawędzi podstawy. Napisz co myślisz, wstrzymałem się jeszcze z wycinaniem otworu pod kolumnę w podstawie. Jak wyrazisz swoje zdanie to zacznę ciąć :]

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#23

Post napisał: smouki » 15 wrz 2010, 18:34

pod jeden silnik będę musiał zrobić wycięcie w ceowniku podstawy, drugi będzie się przesuwał równolegle do krawędzi podstawy. Napisz co myślisz, wstrzymałem się jeszcze z wycinaniem otworu pod kolumnę w podstawie. Jak wyrazisz swoje zdanie to zacznę ciąć :]
właśnie dlatego proponowałem schować silnik pomiędzy profile, a teraz musisz wycinać, zastanawiam się czy nie da się tego jakoś mniejszym nakładem pracy zrobić, no chyba że nie jest dla ciebie problemem wyciąć taki kawał stali w dwóch płaszczyznach. Jak byś odwrócił ten krzyżak o 90 stopni a kolumnę cofnął na tył konstrukcji, zmieści się? i wtedy dolny silnik wysuwa ci się przed podstawę, a górny jeżdzi z boku, za zewnętrzną krawędzią.
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


Autor tematu
lucaslab
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 26
Rejestracja: 02 wrz 2010, 11:44
Lokalizacja: Stalowa Wola

#24

Post napisał: lucaslab » 15 wrz 2010, 19:12

A więc przymierzyłem stolik przekręcony o 90 stopni:
Obrazek
Trochę mi spokoju nie daje to, że osie stolika w pozycji "zerowej" nie "dzielą " się na pół. I frez będzie skręcał stolik. Można by to prosto rozwiązać - przesunąć prowadnice w lewo tak jak zaznaczyłem strzałkami i było by cacy. Cała operacja sprowadziła by się do odcięcia zbędnej części stolika (mogę to zrobić na frezarce) i wywierceniu 8 nowych otworów pod prowadnice. Może wtedy zrobił by to na jednym ceowniku?

pozdrawiam

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#25

Post napisał: smouki » 15 wrz 2010, 21:38

dobrze kombinujesz ale, tylko jeśli zrobisz to prawidłowo, czyli prostopadle do dolnej osi. Bierz się za to tylko jeśli jesteś pewny że zrobisz to dobrze. Jednakowoż zostawiłbym w podstawie oba ceowniki ze względu na stabilność całej konstrukcji. Już chwilę siedzę na tym forum i mam bzika na punkcie stabilności i wzmocnień bo w każdej nowej konstrukcji przewija się ten sam problem: sztywna konstrukcja.
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


Autor tematu
lucaslab
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 26
Rejestracja: 02 wrz 2010, 11:44
Lokalizacja: Stalowa Wola

#26

Post napisał: lucaslab » 15 wrz 2010, 22:28

Prostopadłość będzie zachowana - ktoś ten stolik sprytnie pomyślał i zaraz za prowadnicami są "podpórki" grubości 1-2mm. Jeśli się przyjrzysz zauważysz na zdjęciu (pomiędzy strzałkami) - uniemożliwiają schodzenie się prowadnic do siebie.
Nie bardzo wiem jak umocować ten stolik po przeróbce, bo z prawej strony będzie mi sterczał silnik który musi się poruszać wzdłuż stołu, więc muszę cały stolik przykręcić blisko krawędzi, co będzie wyglądać co najmniej paskudnie. Druga możliwość to zrobienie podstawki pod środek stołu tak, aby odstawał od niego na te 4-5cm i silnik mógł sobie spokojnie śmigać nad ceownikami, ale stracę trochę na sztywności. Na razie mam co robić (obcięcie krzyżaka), ale fajnie by było wiedzieć co dalej :], a wole na swoich domysłach nie polegać w sferze mechaniki.

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#27

Post napisał: smouki » 15 wrz 2010, 22:58

to może jednak zostaw tą twoją opcję bo widzę że kupa roboty z tym będzie, a gra nie warta świeczki. wytnij miejsce na silnik tak jak pisałeś i masz gotowe. Przeoczyłem szczegół że silnik górnej prowadnicy chowa się pod nią, tak jak to jest w dolnej prowadnicy i faktycznie głupio by to wyglądało. bo dłuższym przyjrzeniu się obstawiam twoją wersję. Najgorsze jest to, że nie mam tych materiałów pod ręką i nie mogę sobie po dotykać i poobracać więc mogę bazować tylko na zdjęciach które wklejasz i to jest takie trochę po omacku. Fajny ten krzyżak, ale faktycznie troszkę kombinacji przysparza
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


pabloot
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 44
Rejestracja: 12 wrz 2010, 21:51
Lokalizacja: Katowice

#28

Post napisał: pabloot » 16 wrz 2010, 17:57

Witam, też planuje budowe frezarki w hand made wiec pozwolicie że poobserwuje :)


Autor tematu
lucaslab
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 26
Rejestracja: 02 wrz 2010, 11:44
Lokalizacja: Stalowa Wola

#29

Post napisał: lucaslab » 17 wrz 2010, 20:15

Witam, wczoraj udało mi się z powodzeniem skrócić stolik, wygląda to teraz tak:
Obrazek
oczywiście domyślnie przesunę go nieco w prawo, tak aby silnik schował się w wycięciu (którego jeszcze nie ma). Zastanawiam się ,czy zakład ślusarski do którego oddam stolik z przyspwaną kolumną będzie w stanie obrobić i kolumnę i stolik. Może lepiej było by dać im na razie samą podstawę - niech przefrezują, następnie przyspawać kolumnę i dać do frezowania kolumny (będą mieli już gotową bazę w postaci równej podstawy). Nie wiem czy moje obawy są słuszne (najchętniej to bym to od razu pospawał i zaniósł całość). To na razie tyle z nowości, jak ktoś ma jakieś uwagi - mile widziane (smouki - na Ciebie liczę :])

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#30

Post napisał: skoti » 17 wrz 2010, 21:42

lucaslab pisze:Zastanawiam się ,czy zakład ślusarski do którego oddam stolik z przyspwaną kolumną będzie w stanie obrobić i kolumnę i stolik.
Wlasnie obrobienie calosci moze byc duzym problemem .
lucaslab pisze:Może lepiej było by dać im na razie samą podstawę - niech przefrezują, następnie przyspawać kolumnę i dać do frezowania kolumny (będą mieli już gotową bazę w postaci równej podstawy).

To może się udać ale jest szansa ze coś pójdzie nie tak i będziesz miał spory kawałek złomu . Spawanie lubi robić cuda z konstrukcja , a o wyżarzaniu w przypadku wcześniej obrobionej podstawy można zapomnieć . Moja propozycja jest taka żeby podstawę z kolumna połączyć na śrubach . Łatwiejsza obróbka a jak coś pójdzie nie tak , można się ratować podkładkami .
Najlepiej zanim podejmiesz decyzje to skonsultuj się w zakładzie gdzie to chcesz obrobić czy to mogą zrobić i za ile . Bo zrobić to da się prawie wszystko ale cena nie zawsze jest do zaakceptowania :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”