Frezarka 1000x800 z ruchomym stołem - realizacja

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#51

Post napisał: qqaz » 11 lis 2009, 14:57

Skoro projekt to znaczy że jeszcze czas zamieszać :wink:
Magazyn w wyobraźni większości użytkowników ma postać karuzeli - jakaś tam tarcza stąd jej średnica i ilość gniazd. Aby było łatwo to wszystko stoi w pozycji jak do wrzeciona więc miejsca zajmuje od groma.
Ale można inaczej - tym bardziej że kolega ma dostęp do obrabiarek.
1) dla ISO30 gniazdo co 100mm
2)pionowa listwa z poziomo ustawionymi oprawkami - może być dwustronna a nawet 4x
3) przesów listwy silnikiem i śrubą
4) podajnik dwuosiowy z pneumatycznym napedem
- jeden wysuwa i chowa chwytakiem w magazynie i wrzecionie
-drugi wykonuje obrót/transport ramienia podajnika na drodze magazyn -wrzeciono
5) dodatkowe duperele typu szyber do magazynu, dmuchawka do oczyszczenia oprawki od wrzeciona, parę sprzętowych barier bezpieczeństwa.

Przy masznce którą widzę na zdjeciach taki magazyn zmieści 40 gniazd i zajmie przestrzeń 500x500x2000 w postaci słupka stojacego z boku maszynki.
Sterowanie z Macha.

[ Dodano: 2009-11-11, 15:02 ]
We frezarce oferowanej przez jakiś poznański geszeft widziałem podstawkę do stempli - taką jak kiedyś na poczcie pocztomistrz używał do swoich okrągłych pieczątek; i ta podstawka stała obok stołu - wzeciono nadjeżdżało nad podstawione gniazdo i wpychało tam oprawke. Wszystko totalnie upierzone wiórami.

[ Dodano: 2009-11-11, 15:05 ]
Co łatwiejsze? PLC czy sterowany przekaźnik typu LOGO?
A może Pokeys55 - gdzieś czytałem, nawet na forum że można pod Machem merdać tam wyjściami.

[ Dodano: 2009-11-11, 15:32 ]
To tak za ciosem - cetralne smarowanie - jak kol Olo bystro zauważył.
Podanie oleju do jednego magazynka nie rozwiazuje sprawy. Jeżeli ma być tylko jeden to powinien być po zewnętrznej srtonie stołu. Tu kanały na przewód oleju wyfrezowane są tylko od srodka. Skutkiem emulsja bedzie zbierana do wózka a zasilanie przez magazynek nie wypłucze z wózka zebranej emulsji. Przesiakanie oleju przez jeden magazynek do drugiego praktycznie nie następuje - trzeba zasilać rzczej oba.
Drugi aspekt to to że zewnetrzny magazynek pełni również funkcję zgarniacza i dużo szybciej ulega zużyciu - będzie to tym szybciej że tu nie jest zasilany.
Niezależnie jednak od tego który z magazynków bedzie zasilany to zmieniłbym miejsce podawania oleju bezpośrednio do przestrzeni wózka - a magazynki potraktować jak filcowe zgarniacze które utrzymują olej pomiędzy sobą. Umożliwi to przepłukanie wózków czystym olejem po zakończeniu pracy.
Wystarczy ze pod wózkiem wyfrezuje kolega gniazdo na pokrywkę z kanałem i do tej pokrywki ( zamiast do magazynku) podłączy przewód olejowy. Jeszcze jakiś oring na styku pokrywka-wózek
Czy przewidziane są kryzy na wejściach do każdego wózka?



Tagi:


Autor tematu
paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 25
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#52

Post napisał: paulg » 11 lis 2009, 15:56

Pomysł z słupem z narzędziami jest jak najbardziej ciekawy - muszę dokładnie temat rozeznać - jeszcze nie wiem jak by go dokładnie móc zaadoptować do projektu.
Czy PLC czy logo - jest to z grubsza obojętne - chodzi głównie o to iż całość ma działać niezawodnie , obsłużyć kilka czujników uniemożliwiających pracę w przypadku jakiegoś błędu , lub zacięcia.
Pookeys posiadam i będzie stosowany w JOG-u - tam się spisze znakomicie , ale do magazynu bym go raczej nie angażował.
Jeszcze pozostaje cicha nadzieja iż jeden z kolegów z forum zrobi JAG-a z prawdziwego zdarzenia ... ale to czas pokaże
Kwestia centralnego smarowania
Nazwa sugeruje iż będzie rozdzielacz dawkujący olej do wszystkich wózków na raz , a w praktyce aż takie bajery nie są mi potrzebne - tzn jakąś kontrole nad kosztami muszę mieć ...
Smarowanie będzie realizowane na zasadzie podciągnięcia przewodów do każdego wózka , oraz nakrętki z listwy z dosłownie 5 kalamitkami - w ten sposób bez wysiłku w przeciągu 2 min jestem w stanie napełnić wózki olejem po skończonej pracy , ten sposób powinien wystarczyć aby z wózka wypłukać chłodziwo ( choć głównie będę korzystał z mgły olejowej , oraz sprężonego , ochłodzonego powietrza )

Wózki są wpuszczone w stół - tak więc samo to wymusiło konieczność robienia kanałów w których będą przewody olejowe.
Dodatkowo z racji iż stół przesuwa się 1mm nad prowadnicami będę mógł zamontować zgarniacze , które dodatkowo zabezpieczą wózki przed różnymi śmieciami.
qqaz pisze:Czy przewidziane są kryzy na wejściach do każdego wózka?
Z racji takiego a nie innego "centralnego smarowania" - nie
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#53

Post napisał: olo_3 » 11 lis 2009, 20:56

koledzy zejdzie na ziemie,
nauczcie wpierw rozmawiać plc z machem, a później kombinujcie nad rozwiązaniami.
nie jest to prosta sprawa choć mach wspiera teoretycznie (jedynie teoretycznie) ModBus'a

[ Dodano: 2009-11-11, 21:03 ]
qqaz pisze:jak kol Olo bystro zauważył.
gościu sympatyczny proponuje ci zejść ze mnie, i to definitywnie, w przeciwnym razie ja siądę na ciebie, a jest z czego się śmiać, oj jest.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#54

Post napisał: qqaz » 12 lis 2009, 09:02

Panie Olo , nie bój żaby, Mach pluginem przez RS bez problemu peryferiami steruje. I nie musi być ModBus'a ( praktycznie ). No ale pewnie kolega sie z tym jeszcze nie spotkał - wszystko przed nim.

A co do tego śmiania to bez różnicy czy wyzywasz od buraków, czy grozisz śmiechem - to Twój problem. W obu przypadkach jest niemiło.


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#55

Post napisał: olo_3 » 12 lis 2009, 13:24

qqaz pisze:No ale pewnie kolega sie z tym jeszcze nie spotkał - wszystko przed
no tak zapomniałem ze wiesz lepiej, a twoja wiedza i doświadczenie przebija wszystkich.
także weź plugina i podłącz sobie sps - jak już będzie ci chodził to wrócimy do tematu i wtedy wspomnisz moje słowa.
puki co powodzenia, i mecz się sam, szkoda mi czasu na bezsensowna korespondencje z kolega.
qqaz pisze:W obu przypadkach jest niemiło.
zawsze możne być gorzej.
miłego dnia.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


GGG
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 105
Rejestracja: 03 sty 2009, 20:46
Lokalizacja: Leszno

#56

Post napisał: GGG » 19 lis 2009, 20:56

Paweł pochwal sie sowim tool holderem mój będzie taki :grin: 7x iso 30
Załączniki
tool holder.jpg
tool holder.jpg (43.44 KiB) Przejrzano 650 razy


Autor tematu
paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 25
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#57

Post napisał: paulg » 22 lis 2009, 00:33

[ Dodano: 2010-01-30, 20:15 ]
Po dłuższej przerwie - niestety prace ruszyły pełną parą.
Skompletowane wszystko co potrzebne żeby maszyna ożyła.
Udało się zamontować szkielet pod pełne osłony - będzie czysto :wink: , do tego drzwiczki otwierane pneumatycznie i pełnia szczęścia :wink:

Jak nic nie wyskoczy innego to do końca tygodnia chcę ukończyć wszystko związane z mechaniką , a może do 2-3 tyg ukończyć prace.

Poszukuje jakiegoś profi czujnika do pomiaru narzędzia - coś z Renishawa itp. Jest to może mały przerost formy , ale skoro już tyle poszło na maszynę to czemu nie dołożyć kolejnego bajeru ... więc może jak ktoś ma takie zbędne cudo to proszę o info - PW , GG
Załączniki
IMG_0454.JPG
W trakcie montażu
IMG_0454.JPG (122.92 KiB) Przejrzano 678 razy
IMG_0444.JPG
Przed malowaniem
IMG_0444.JPG (113.79 KiB) Przejrzano 651 razy
IMGP3188.JPG
IMGP3188.JPG (56 KiB) Przejrzano 611 razy
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#58

Post napisał: gmaro » 30 sty 2010, 20:33

paulg pisze:Poszukuje jakiegoś profi czujnika do pomiaru narzędzia - coś z Renishawa
Zerknij na ebay :wink:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#59

Post napisał: skoczek » 30 sty 2010, 20:42

Ładna ta maszyna :) powstaje.
Chyba przy chwili wolnego się do Ciebie wproszę na "control" :mrgreen: :wink: . Oczywiście jak wpuścisz na warsztat ;)
Pozdrawiam, skoczek


Autor tematu
paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 25
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#60

Post napisał: paulg » 30 sty 2010, 20:47

skoczek pisze:Oczywiście jak wpuścisz na warsztat
Śmiało można wpadać :wink:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”