Frezarka 5-osiowa by Kimla

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 19

#11

Post napisał: www.kimla.pl » 12 paź 2010, 23:21

Głowicę kupujemy gotową więc za często jej nie rozbieramy.

Przekładnie używamy bardzo różne, Harmonic, Atlanta, Apex, Alpha, w zależności od konkretnej aplikacji, mas, prędkości, mocy napędu itp.

Przełożenie na pasie w głowicy jest 1:2 ale dalej jest przekładnia np. 1:100

Prędkości do 180 stopni/s

Głowice ważą od 120-300kg w zależności od wersji.

Moce silników na bramie w sumie: 3 - 6kW, oś X: 1-2kW, Z: 1-2kW

Nie ma żadnej przekładni do enkodera, to jest przekładnia pomocnicza tylko do krańcówek. ponieważ zakres obrotu jest ponad 360 stopni.



Tagi:

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#12

Post napisał: kostner » 12 paź 2010, 23:24

Jezeli nie rozbieracie glowicy to do czego uzywacie tych przekladni ??Wymienicie orginalne z HSD ??
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 19

#13

Post napisał: www.kimla.pl » 13 paź 2010, 00:21

Napisałem, że nie za często ją rozbieramy. To znaczy, że ją rozbieramy aby wymienić serwosilniki na nasze, a potem nie ma potrzeby jej już rozbierać. A jest to dość skomplikowane ponieważ jest tam tak ciasno, że trzeba się nieźle nagimnastykować aby to dobrze złożyć.

Napęd osi Z:
Obrazek


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#14

Post napisał: paulg » 13 paź 2010, 09:33

Witam.
W głowicach tych najczęściej są montowane silniki Yaskawa o mocy 400W - typ SGMPH04...
Przekładnie planetarne 2 stopniowe z zmniejszonym luzem zwrotnym - i to tyle , jak kolega Przemek zauważył minusem jest ciasnota , wykonać taką głowicę ( kopiując ) jest dość kłopotliwe :razz:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#15

Post napisał: bartuss1 » 13 paź 2010, 09:45

pisze jak to cięzko i w ogole a pokazuje dwa hiwiny 25, kawałek srubki i jakiegos smarka za srubką, oczywiscie ładnie pomalowane, ale ta tajemnica napedu strasznie tajna :P

kostner - mam gdzies schemat głowicy HSD, jak znajde to Ci podesle
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 19

#16

Post napisał: www.kimla.pl » 13 paź 2010, 10:10

Palug, żadne dwustopniowe przekładnie planetarne za duże luzy i mała sztywność.
Wszystko na Harmonicznych.

Kostner, nie załapałem twojego pytania, oczywiście że w głowicy są tylko Harmoniczne a nie planetarne. Zrobić głowicę mogę, ale nie za bardzo mam czas. Ciasnota nie jest wyznacznikiem mojej chęci jej wykonania. Robię gowice pięcioosiowe ale do miniaturowych rozwiązań -takich z obracanym stolikiem, tam jest jeszcze ciaśniej.

Na fotce widać napis "30" więc to raczej nie 25. W cięższych maszynach stosuję 45.


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#17

Post napisał: paulg » 13 paź 2010, 10:52

www.kimla.pl pisze:Palug, żadne dwustopniowe przekładnie planetarne za duże luzy i mała sztywność.
Wszystko na Harmonicznych.
Witam.
Owszem - ale ... miałem w rękach głowicę z przekładniami planetarnymi - dlatego takie moje wnioski , głowica miała swoje lata , a i modeli i rozwiązań jest zapewne wiele :wink:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#18

Post napisał: kostner » 13 paź 2010, 21:39

www.kimla.pl pisze: Kostner, nie załapałem twojego pytania, oczywiście że w głowicy są tylko Harmoniczne a nie planetarne. Zrobić głowicę mogę, ale nie za bardzo mam czas. Ciasnota nie jest wyznacznikiem mojej chęci jej wykonania. Robię gowice pięcioosiowe ale do miniaturowych rozwiązań -takich z obracanym stolikiem, tam jest jeszcze ciaśniej.
Moje pytanie bylo jednoznaczne :)
CHodzilo mi o producenta i model przekladni zastosowanych w glowicy na zdjeciach. Oczywiscie do mojej maszyny jest za duza i za ciezka ale wzorowac sie na czyms trzeba.
To ze tam jest ciasno nie znaczy ze nie mozna jej skopiowac ;) Trzeba zrobic taka w ktorej tez bedzie ciasno i tyle. Wczoraj ogladalem robota Fanuca i200 - stoi przy tokarce i podaje detale do obrobki a potem odbiera i uklada w specjalnym boxe. Taki robot tez jest na harmonicznych i to tak sprytnie zbudowany ze jedna przekladnia przechodzi przez druga dzieki czemu silniki sa na dole i ograniczony jest ciezar poszczegonych ramion. Mozna pare rozwiazn tez skopiowac.

Planetarne maja faktycznie za duze luzy. Jak juz robic to porzadnie dlatego tylko harmoniczne.

Czy moglby kolega zamiescic fotki i schemat przeciwwagi pneumatycznej - powiem wprost chcialbym to rozwiazanie skopiowac i zastosowac u siebie.



Pozdrawiam
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 19

#19

Post napisał: www.kimla.pl » 13 paź 2010, 21:55

Aż tak bardzo nie rozbierałem, aby zobaczyć dokładny symbol przekładni, ale wiem że są tam dwie przekładnie o ile dobrze pamiętam na osi C serii 40 a na A serii 30 albo 35. Po prostu nie miałem potrzeby aż tak się w to zagłębiać. Wymiana silników to tylko odkręcenie dekla z boku, a tam przekładnia jest zasłonięta korpusem złączy obrotowych.

Schemat przeciwwagi?
Nie za bardzo wiem co narysować. Po prostu zasilanie powietrzem wchodzi na reduktor do ustawiania ciśnienia, za nim jest trójnik. Jeden wąż idzie do siłownika, drugi do butli kompensacyjnej i to wszystko. Jest tam jeszcze przekaźnik pneumatyczny do kontroli ciśnienia w siłowniku, ale to tylko opcja kontrolna podłączona do systemu aby zatrzymać maszynę jak ciśnienie za bardzo spadnie.

Fotka jest 5 moich postów wyżej.

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#20

Post napisał: kostner » 13 paź 2010, 22:13

Ok dzieki za odpowiedz. A w jaki sposob dobrac silownik ?? Nie zajmowalem sie pneumatyka wiec nie bardzo wiem. Zbiornik kompensacyjny to butla z membrana w srodku ?? Silownik ma przewaznie 2 wyjscia. Jedno jest w takim razie zaslepione ??
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”