Wycinanie sklejki

Problem z wycinaniem równych okręgów

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Crenos
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 08 sie 2023, 07:56

Wycinanie sklejki

#1

Post napisał: Crenos » 21 sie 2023, 16:07

Cześć, nie ukrywam testowałem kombinowałem ale poległem ze względu na brak doświadczenia.
Jestem na etapie edukacji i mam ploter MILL ABC, znam wszystkie bolączki związane ze sztywnością tej maszyny ale wychodzę założenia że na etapie na którym jestem i za pieniądze które wydałem jest idealna :)
Mam 3 rzeczy z którymi sobie nie do końca radzę.
1. Wycięcie idealnego koło w sklejce 18. To które wycinam niestety jest delikatnie na długości 3-4 mm spłaszczone. i bez względu czy to koło ma 5,10 czy 20 cm. Zastanawiam się czy G-Code który generuje Estlecam nie jest jakiś trefny. Używam frezu https://cnc-sklep.pl/pl/p/Frez-CE-2F-6x22x6x70-GL/288 z prędkością posuwu 1800 mm/min najbardziej gładkie cięcie mi wychodzi skok mam ustawiony co 3 mm. Co do szybkości wrzeciona to nie mam bladego pojęcie bo jest to wrzeciono DWT 600W i regulacja jest zablokowana na 6 nie miałem czasu żeby to rozebrać i odblokować. Wrzeciono zakres obrotów ma od 12 - 27 k/min. Kombinowałem z wolniejszym posuwem od 900 ale najbardziej gładka krawędź była przy prędkości 1800. Planuje do testowania kupić taki sam frez ale 3 piórowy bardziej mi chodzi o gładkość materiału wyciętego, żeby nie trzeba było jakość dużo czasu poświęcać na obróbkę.
2. Fazowanie frezem zaokrąglającym R4 https://cnc-sklep.pl/pl/p/Frez-OLJ-zaok ... 6-0001/437. Tutaj mam problem taki, że w miejscu zejścia frezu do materiału jest nadfazqwanie w głąb materiału i ten rant wydaje mi się jakość taki mało dokładny. Posuw mam ustawiony na 1500, obroty wrzeciona jak wyżej. W ogóle może to wynika z ustawienia narzędzie w Estlecam ale zero robię na 1mm płytce bo jak zrobie bezpośrednio na materiale to mam ranty wycięty tak jak by za głęboko narzędzie zeszło.
3. Wycinanie otworów robię to tym frezem wykańczającym, zapewne to błąd i pewnie są jakieś lepsze i szybsze rozwiązania. Przez chwilę zastanawiałem się nad frezem do planowania bo wiercenie jest nie na wylot i wycięcie otworu o średnicy 10 cm i głębokości 11mm zajmuje grubo ponad 15 min w trybie spiralnym przy posuwie 1800 mm/min. Dodatkowo ustawiłem w Estlecam żeby to zrobił schodząc na 5,5mm ale zrobił na 3 razy po 4 mm i wyszło za głęboko.

Czy jest jakaś mądra tabelka, która mówi jakie mniej więcej obroty ustawiać do posuwu i do rodzaju materiału?



Wróć do „Obróbka drewna”