Stara tokarka(składak) - remont

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11592
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#61

Post napisał: RomanJ4 » 07 lut 2016, 11:39

tokarzmaly pisze:i włączyć na moment "lewe" obroty.
Ale trzeba mieć świadomość, że ta metoda grozi wyłamaniem zęba w kole zębatym (jeśli jest przekładnia pośrednia)..
To już zablokowanie obrotu poprzez włożenie jakiegoś trzpienia w otwór/y koła zębatego na wrzecionie, i długa dźwignia poprzez szczęki uchwytu jest bezpieczniejsza..
Blokowanie w ten sposób koła pośredniego do wrzeciona też grozi wyłamaniem jak wyżej..


pozdrawiam,
Roman

Tagi:


sp54
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 07 sty 2016, 17:42
Lokalizacja: internet

#62

Post napisał: sp54 » 08 lut 2016, 15:18

W tokarce po wyczyszczeniu łoża okazało się że przy uchwycie jest ubytek ok 1mm na zębie po którym jezdzi suport i maleje do zera na końcu łoza. Szlifowałem ząb po długości szlifierką palcową z frezem zeby ubytek był jednakowy po całej długości.Dziś wziąłem się za skrobanie suportu zeby przylegał do łoża całą płaszczyzną bo krańcami był wytarty i się kołysał.Zajęło mi to ok6 godzin ale efekt mnie zadowala,suport przylega i jezdzi lekko po całej długości.Dodam że tokarka będzie używana sporadycznie w domowym warsztacie.Włozyłem filmik z szlifowania łoża na you tube pt;amatorski szlif łoża w starej tokarce.Pozdrawiam


sp54
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 07 sty 2016, 17:42
Lokalizacja: internet

#63

Post napisał: sp54 » 20 lut 2016, 16:34

Witam,mam kolejne pytanie odnośnie wrzeciona.Rozebrałem wszystko i tylko wyczyściłem bo nic tam nie poprawię musi zostać jak było.Nie wiem jak mocno ściągnąć panewki,czy moze być tak ze wałek obraca się ale trzeba troche siły żeby obrócić ręką,czy to się dotrze?
Jeszcze mam drugie pytanie odnośnie napędu.Wymyśliłem ze dam silnik 4KW bo taki mam i napędze nim wrzeciono przez sprzęgiełko a obroty będę regulował falownikiem.Co myślicie o takim rozwiązaniu czy taki silnik da radę?


GABE
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 230
Rejestracja: 15 sty 2014, 18:57
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

#64

Post napisał: GABE » 20 lut 2016, 22:28

Wiktor Leontiew pokazywał na filmikach jak kręcić wrzecionem zakręcając uchwytem i jak powinno się obracać, ile razy obrócić. Potem zapinasz czujnik zegarowy, klocek drewniany i sprawdzasz luzy. Nawet nie znając ruskiego można zrozumieć.
https://www.youtube.com/user/Eksmast
4 kW do takiej tokareczki to chyba wystarczy.


sp54
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 07 sty 2016, 17:42
Lokalizacja: internet

tokarka

#65

Post napisał: sp54 » 11 mar 2016, 15:16

Witam. Chciałem pokazać co już zrobiłem z tą tokarka.Miał być falownik ale na nowy mnie nie stać a używane z olx, które oglądałem były naprawiane albo nie było możliwości sprawdzenia. Włożyłem 4 skrzynię biegów z żuka. Obroty wrzeciona będą na 4 biegu ok 350. Posów będzie z motoreduktora, który musiałem przezwoić z 1400 na 700 obrotów bo wydawało mi się, że za szybko idzie. Wstawię kiedyś zdjęcia gotowej i powierzchni z toczenia. Pozdrawiam.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


sp54
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 07 sty 2016, 17:42
Lokalizacja: internet

#66

Post napisał: sp54 » 07 maja 2016, 20:53

Witam,na tokarce juz parę drobnych żeczy przetoczyłem.Myślę ze mój czas przy niej spędzony nie poszedł na marne.Dodaje zdjęcia gotowej i pozdrawiam.Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
wiman
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 23
Posty: 68
Rejestracja: 30 cze 2015, 17:57
Lokalizacja: Polska

#67

Post napisał: wiman » 16 lis 2016, 20:32

Nadchodzi zima i postanowiłem mając trochę wolnego czasu wzbogacić moją tokarkę o nowy imak czteronożowy. W związku ,że zlecenie wykonania nowego imaka przerosło mój budżet postanowiłem imak zrobić we własnym zakresie z posiadanych materiałów. Wszystkie prace związane z obróbką imaka zostały wykonane na mojej tokarce . Przedstawiam parę zdjęć z prac i zdjęcie gotowego imaka . Jestem bardzo zadowolony z efektu i z korzyści jakie daje taki imak.
Frezowanie środkowego elementu imaka.
Obrazek
Części składowe imaka po obróbce.
Obrazek
Gotowy imak.
Obrazek

Mając gotowy imak postanowiłem go wyposażyć w niskobudżetowy przecinak ,który każdy może sobie zrobić stosunkowo szybko.Muszę przyznać ,że efekty przerosły moje oczekiwania.
Obrazek
Przecinak wykonany jest z brzeszczotu starej piły do metalu natomiast oprawka wykonana została z kawałka kątownika i starego trzonka od noża tokarskiego.
Co prawda zaopatrzyłem się już w stalkę do przecinaka ,ale przecinak wykonany z brzeszczotu spisuje się tak znakomicie ,że na razie pracuję na nim. Jestem miło zaskoczony bo przeciąłem już parę niewielkich wałków i zdarzyło się ,że coś tam nawet nim podtoczyłem i cały czas jest ostry i w dobrym stanie.

Dzisiaj na mojej tokarce zrobiłem pierwszy w życiu gwint wewnętrzny. Gwintowałem nakrętkę potrzebną zresztą do mojej tokarki . Nakrętka ma nacięty gwint 16 zwojów na cal.
Zdjęcie przedstawia efekty mojej pracy.
Obrazek

W najbliższym czasie będę chciał wykonać oliwiarki kropelkowe do mojej tokarki . Na razie zbieram potrzebna materiały .
Postaram się zdać relację z prac.


Koledzy planuję zrobić nową nakrętkę dwudzielną do mojej tokarki.
Czy ktoś może podpowiedzieć z jakiego materiału ?.
Czy brąz RG7 by się nadawał ?. Jest tańszy od B101.
A może z mosiądzu. Maszyna generalnie mało jest eksploatowana.
Jeżeli ktoś mówi ,że czegoś nie potrafi, to z reguły dlatego ,że mu się nie chce.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#68

Post napisał: IMPULS3 » 16 lis 2016, 20:47

wiman pisze:Koledzy planuję zrobić nową nakrętkę dwudzielną do mojej tokarki.
Czy ktoś może podpowiedzieć z jakiego materiału ?.
Jak bez inwestowania w brąz to możesz zrobić też z żeliwa. Od biedy to i z tworzyw sztucznych, a nawet z aluminium jeśli nie będziesz zbyt dużo używał.
Z kolorem to trochę przesadziłeś, bo to taki mało warsztatowy kolor i nie pod względem barwy a jasności. :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
wiman
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 23
Posty: 68
Rejestracja: 30 cze 2015, 17:57
Lokalizacja: Polska

#69

Post napisał: wiman » 16 lis 2016, 21:14

IMPULS3 pisze:Z kolorem to trochę przesadziłeś
Jeżeli masz na myśli tą pomarańczową maszynę to nie moja . Moja jest czarna z połyskiem .
A jeżeli masz na myśli tą czarną z połyskiem to trudno tak wyszło :cry:
Jeżeli ktoś mówi ,że czegoś nie potrafi, to z reguły dlatego ,że mu się nie chce.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#70

Post napisał: IMPULS3 » 16 lis 2016, 22:17

wiman pisze:Jeżeli masz na myśli tą pomarańczową maszynę to nie moja
No fakt pomyliłem autorów. :) Pisałem o pomarańczowej. :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”