Jakość noży tokarskich

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

giuseppe
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 49
Rejestracja: 21 lis 2006, 07:14
Lokalizacja: zachodniopomorskie

#61

Post napisał: giuseppe » 06 sie 2008, 14:43

Piotrjub pisze:Jeśli chodzi o same płytki (powiedzmy sandvik)
WNMG - mamy płytki PF i WF
piszą że taki rodzaje służą do obróbki wykańczającej stali
WF - wysoki posuw
PF - normalny posuw

średnia obróbka stali
WM - wysoki posuw
PM - normalny posuw
Literka "W" oznacza prawdopodobnie "Wiper", przynajmniej w Sandviku. Niby specjalna dogładzająca krawędź, co umożliwia "2x mniejszą chropowatość przy takim samym posuwie na obrót, lub 2xwiększy posuw przy tej samej końcowej chropowatości" (niedosłowny cytat z reklamówki). Nie wiem jak to wygląda teraz, ale parę lat temu to w praktyce wyglądało to tak, że może i chropowatość była, ale płytka zużywała si duuuuuuuuużo szybciej.Nie polecam - ale może coś się w międzyczasie zmieniło?
Draco pisze:plytka WNMG jest raczej plytka uniwersalna
Dokładnie, są to płytki ISO podobnie jak DCMT, CCMT, TPKN itp., obojętnie jakiej firmy nie kupisz to będa pasować. Ale już kształt łamacza, czy gatunek węglika to zupełnie inna sprawa - tutaj firmy mają swoje rozwiązania :wink:
Piotrjub pisze:planowanie osobny nóż z płytką pod kątem 45 stopni
a po co? :mrgreen:


Uwielbiam wyprzedaże.Można za pół ceny kupić coś, czego normalnie nie wziąłbym za darmo.

Tagi:

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 31
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#62

Post napisał: CNCRob » 06 sie 2008, 15:07

giuseppe pisze:a po co?
tu w zaleznosci jak juz pisalem od stosowanej obrobki. ja dalem to jako przyklad ale jesli palnujemy cos co slabo jest trzymane w szczekach za sam koniuszek to zalecam taki noz. on poprostu material dopycha do uchwytu przy toczeniu a nie go wyciaga jak inne noze, sprawdzone na nie jednym detalu :) jesli walek jest dobrze mocowany nie ma potrzeby go stosowac ale pozwala on na zwiekszenie parameetrow planowania.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.

Awatar użytkownika

Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

#63

Post napisał: Wodzu » 06 sie 2008, 18:14

Do boróbki grubnej zewnetrznej wyprobuj płytki CNMG, my spokojnie jedziemy nimi po 5 - 6 mm na strone, przy posuwach nawet do 0,8mm/0br, płytki wnmg sa dobre ale do wytaczadeł do niczego innego. Zdarzało sie ze tymi płytkami jechalismy po 1mm/obr przy głebokosci skrawania po 2,5mm, stosujemy kennametal, WNT po prostu wysiadało, najlepiej jednak ma sie sandvik ale ciezko jest przekonac technologow zeby stosowali własnie te płytki. Ale WNT to dno, mielsimy przypadki kiedy płytki WNT nie pasowały do nozy sandvika pomimo tych samych oznaczen był róznice w katach i wymiarach samej płytki WNT po prostu katastrofa, z drugiej strony nie było jeszcze przypadku kiedy do nozy sandvika czy seco, iscara nie mozna było załozyc płytek wnt. Nie mniej jednak co do innych narzedzi WNT nie mam zastrzezen frezy, wiertła, wszystko gra, ale płytki do nozy po prostu "D N O", nie jest to tylko moje zdanie. Takze wyprobuj sobie noz CNMG- polecam
http://www.iscar.com/Ecat/item.asp?GFST ... N&search=Y
http://www.iscar.com/Ecat/familyhdr.asp ... /TI/tool/T
Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 31
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#64

Post napisał: CNCRob » 06 sie 2008, 20:06

ja rowniez uzywalem plytek CNMG i mam mieszane uczucia. masz o dwa naroza mniej a rowniez WNMG zbieralem po takim samym wiorze. moze zle dobrales gatunki plytek i poprostu trafilo sie, ze miales akurat dobrane tylk te CNMG. kat natarcia jednej plytki jak i drugiej po zamocowaniu w oprawce jest taki sam. tylko ja przewaznie uzywam iscara jesli chce zbic cene lub sandvika jesli chce toczyc bardziej trwale. nie uzywam innych typu wnt lub innego dziadostwa. oni maja dobre wiertla i frezy ale plytki beznadziejne. w drugim linku jaki podal wodzu jest oprawka wlasnie z takim gornym mocowaniem jakie wczesniej polecalem. najlepiej trzyma plytke.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Darol
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 70
Rejestracja: 18 maja 2007, 22:42
Lokalizacja: Szczecin

A ja sie chcialem poradzic

#65

Post napisał: Darol » 09 sie 2008, 23:09

Czy ktorys z bardziej obeznanych w temacie nozy kolega moglby mi cos powiedziec na temat tego kompletu skladakow ? Czy nadaj sie do pracy czy to szmelc, czy jest problem z dostepnoscia plytek do nich, czy mozna uzyc w malej tokarce stolowej TSB 16.

http://www.allegro.pl/item407672091_zes ... _szt7.html

Planuje wykorzystywac wylacznie amatorsko, tokareczke mam od niedawna i nie chce kupowac z lutowana plytka bo nie umiem ostrzyc nozy.

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#66

Post napisał: ALZ » 09 sie 2008, 23:48

Mam taki zestaw i nawet nożyki są niezłe ale pierwsze co trzeba zrobić to wywalić te płytki i wymienić na coś konkretnego. Wszystkie płytki dostaniesz bez większego problemu oprócz płytek do przecinaka.


Darol
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 70
Rejestracja: 18 maja 2007, 22:42
Lokalizacja: Szczecin

#67

Post napisał: Darol » 10 sie 2008, 00:00

A jakij firmy stosujesz do nich plytki i do jakiego materialu ? Ja planuje obrabiac glownie stal i kolor i nie wiem jakie plytki brac pod uwage

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#68

Post napisał: ALZ » 10 sie 2008, 00:05

Wszystko jedno jakiej firmy byleby była dobra. Te płytki w tych nozach są chyba przystosowane do toczenia bambusa tak jak wszystkie żółte tanie wynalazki.

[ Dodano: 2008-08-10, 00:13 ]
Mam pytanie do fachowców -czym ostrzycie noże tokarskie HSS.
Zawsze używałem noży z wymiennymi płytkami ale ostatnio do głębokich rowków (ze względu na cenę) kupiłem nóż oprawkowy ze stalką. Ostrzyłem to na zwykłym kamieniu w szlifierce stołowej i myślałem że szlag mnie trafi bo to nie jest takie proste. Myślę że jedynie tarcza borazonowa albo coś w tym stylu-podrzućcie jakiś pomysł.


Darol
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 70
Rejestracja: 18 maja 2007, 22:42
Lokalizacja: Szczecin

#69

Post napisał: Darol » 10 sie 2008, 00:14

Mnie sprzedawca zapewnia ze sa czeskiej produkcji a nie chinskiej, co do plytek to np baildonit moze byc ?

A na marginesie : Czesto mozna bylo przeczytac ze ktos majac na mysli chinska produkcje pisal chang wang. Ja wczoraj odebralem uchwyt tokarski, czytam instrukcje a tam :

Director : Cheng
Chief of inspection : Wang

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#70

Post napisał: ALZ » 10 sie 2008, 00:24

Baildonit nie jest zły. Ja także nie toczę cały czas tylko od czasu do czasu i nie widzę wielkiej różnicy między np. Sandwikiem a Baildonitem. Istotne jest aby używać odpowiednich płytek do obrabianego materiału bo np. płytka powlekana do stali nie bardzo sprawdza się przy aluminium. Ale to już Ci wytłumaczą aktywni zawodowo tokarze.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”