Pomocy! Działa tylko silnik osi X

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Franio_56
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:34
Lokalizacja: Frydek

Pomocy! Działa tylko silnik osi X

#1

Post napisał: Franio_56 » 21 paź 2012, 17:42

Witam, mam pewien problem z moją powstającą frezareczką. Sterowniki bardzo podobne do opisywanych tu często SKK MB01, a dokładnie są to kity AVT1682. Problem jest następujący. Sterownik udało mi się uruchomić tylko w programie Mach3.
Po klikaniu strzałek (lewa, prawa) można obracać silnikiem osi X :D czyli to jest ok.
Przy kliknięciu strzałek (góra, dół) nie dzieje się kompletnie nic :(
Przy kliknięciu PageUp/Down silniki osi Y i Z szarpią i mocno się grzeją.
Nie mam pojęcia co to może być :/ Już 2 całe dni nad tym siedzę i kończą mi się pomysły. Proszę pomóżcie bo nie znalazłem podobnego tematu. Mam 17 lat i nie jestem elektronikiem, to tylko moje hobby, więc to może być jakaś głupi błąd.
Pozdro.



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: tuxcnc » 21 paź 2012, 18:09

A w programie cokolwiek ustawiałeś ?
Zamieniałeś sterowniki miejscami ?

.


Autor tematu
Franio_56
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:34
Lokalizacja: Frydek

#3

Post napisał: Franio_56 » 21 paź 2012, 20:24

Tak ustawiałem wszystko. Po połączeniu sterownika z osi X do przewodów które zasilały oś Y nadal nie działa, więc chyba wina leży po stronie sterowania :( po woli już nie mam pomysłów :/

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: tuxcnc » 21 paź 2012, 20:39

Franio_56 pisze:Tak ustawiałem wszystko. Po połączeniu sterownika z osi X do przewodów które zasilały oś Y nadal nie działa, więc chyba wina leży po stronie sterowania :( po woli już nie mam pomysłów :/
Masz podłączyć wszystkie sterowniki po kolei do przewodów działającej osi (czyli X).
Jeśli wszystkie zadziałają, to będzie znaczyło, że masz pomieszane piny osi Y i Z, dlatego dwa silniki próbują działać równocześnie, co oczywiście jest niemożliwe.
Ale najpierw sprawdź wszystkie sterowniki, bo może byc i inna mniej prawdopodobna przyczyna.

.


modyo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 127
Rejestracja: 21 wrz 2008, 11:01
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: modyo » 22 paź 2012, 07:56

ja tak miałem.
Nie mogłem nigdzie znaleźć przyczyny.
Odinstalowałem MACHa zainstalowałaem ponownie w i wsysztko zaczęło działać poprawnie.
Nie wiem jaka była przyczyna ale się naprawiło.
jadną z korzyści efektu cieplarnianego jest fakt że ludzkośc będzie mogła wyprodukować więcej laserów CO2


Autor tematu
Franio_56
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:34
Lokalizacja: Frydek

#6

Post napisał: Franio_56 » 22 paź 2012, 20:03

Tak jak mówiliście po kolei pozapinałem wszystkie sterowniki (osi X, Y, Z ) do przewodów osi X (Enable, CLK, DIR) i wszystkie działały bardzo dobrze. Sprawdzałem też każdy silnik, i też każdy działał bez problemu. Nie wiem czy dobrze, że się z tego cieszę, ale przynajmniej wiem że nie spaliłem żadnego l297 i l298 oraz że płytki mam dobrze polutowane :D

MACH'a usuwałem i instalowałem kilka razy (wersje 2 i 3) i tak nic to nie zmieniało.

Jakie jeszcze mogą być inne przyczyny niedziałania tego układu? :sad:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#7

Post napisał: tuxcnc » 22 paź 2012, 21:45

Uszkodzony port LPT, co jednak jest mało prawdopodobne, bo spalony port raczej jest po prostu martwy i stanów na nim nie można zmienić.
Złe ustawienie trybu LPT w BIOS, też mało prawdopodobne, bo by oś X też nie działała.
Ja jednak obstawiam złą konfigurację.
Czasem na błędne wpisy patrzy się sto razy i wydaje się, że wszystko jest w porządku.

.


Autor tematu
Franio_56
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:34
Lokalizacja: Frydek

#8

Post napisał: Franio_56 » 22 paź 2012, 22:04

To jutro jeszcze raz sprawdzę całą konfigurację, jeśli to nie zadziała to spróbuję na starym komputerze uruchomić sterownik :P Jak to zrobię to się znowu odezwę.
Jeszcze założę oryginalny kabel lpt, bo dopiero na jutro koleżanka ma mi go załatwić. Nigdzie nie mogłem kupić i sam polutowałem przewody to 2 wtyczek lpt, wszystkie piny sprawdzałem czy mają przejście, czy nie ma zwarć i jest ok, ale chyba warto spróbować na innym.

[ Dodano: 2012-10-23, 17:14 ]
Kolejny raz sprawdziłem konfigurację i wygląda na to że wszystko jest ustawione ok :P
Mam jeszcze pytanie, bo jednak nie mam oryginalnego kabla lpt. Wstawię schemat jak polutowałem wtyczki (mękso-męska), ob tak teraz myślę czy nie miało być czasem odbicie lustrzane?

[ Dodano: 2012-10-23, 17:20 ]
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”