Frezowanie otworów lub czopów, dokładność

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

szuler666
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 310
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:20
Lokalizacja: szczecin/essen
Kontakt:

#11

Post napisał: szuler666 » 08 gru 2013, 23:08

adam Fx pisze:Ja ze wszelkich średnicówek otworowych najbardziej ufam zegarowym , trzy punktowe są drogie i nie mierzą owalu , mikrometry wew. stosuje do płytkich otworów/rowków , patykiem duże średnice od ok. 150mm mnisze się dość niewygodnie mierzy.. a pokazanymi przez Ciebie nie mierzyłem ale na pewno trzeba mieć wprawę bo tu nie widać tak jak na zegarze kiedy osiągnąłeś najwyższy punkt otworu
Jak kto lubi cale zycie zawodowe pomiar 'laskami' srednicowkami dwupunktowymi raz ze dla mnie wygoda dwa ze srednice czy tez inne wymiary liczone sa w tysiącach milimetrow :mrgreen: dla srednic 3-250 często trójpunktowe a zegarowki to dla długich otworow


szuler

Tagi:

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#12

Post napisał: pasierbo » 10 gru 2013, 16:12

Najpewniejsze to są sprawdziany tłoczkowe ale ich cena jest duża i pod każdy wymiar trzeba inny sprawdzian. W dodatku sprawdziany na duże średnice to chyba rzadkość.
Ja to mierze przynajmniej dwiema metodami. Często wychodzi każda co innego. Często najpewniejsza metoda czy wejdzie łożysko to je porostu mieć i przymierzyć :) Średnicówki zegarowe są ok tylko trzeba pamiętać że dokładność pomiaru zależy od dokładności ustawienia do wzorca. Z tym zawsze jest problem. Pierścienie wzorcowe to dla mnie marzenie. Może podzielicie się jak wy je ustawiacie? moje metody to stos płytek wzorcowych ścisnąć w mikrometr zewnętrzny, zablokować go i potem na tym średnicówkę ustawiam albo stos płytek lekko ściskam w szlifowanym imadle i ustawiam obok stosu. Ostatnio zamówiłem sobie coś takiego na allegro :
http://allegro.pl/plytki-wzorcowe-uchwy ... 16550.html
Jeszcze nie przyszło ale mam nadzieje że to się sprawdzi.


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#13

Post napisał: Dudi1203 » 10 gru 2013, 21:12

Sprawdzi sie, bo do tego to jest. Ale potrzebujesz jeszcze takie przedluzone płytki do pomiarow otworow zeby bylo miedzy co srednicowke włożyć/
znajduja sie one w przyborniku do plytek, wyglada to tak - te dwie po prawej. Mozna tym mierzyc otwory i ustawiac na nich srednicowke
Obrazek

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#14

Post napisał: skoti » 11 gru 2013, 07:25

Ja średnicówki zegarowe ustawiam na mikromierzu jak nie mam pierścienia wzorcowego , a przeważnie nie mam bo jest tylko kilka na warsztacie i średnica prawie nigdy nie podejdzie . Oczywiście mikromierz przed ustawianiem średnicówki sprawdzam na sprawdzianie .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”