Serwa AC

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

Autor tematu
kowales
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 16
Posty: 32
Rejestracja: 22 lip 2007, 00:43
Lokalizacja: Warszawa

Serwa AC

#1

Post napisał: kowales » 15 kwie 2009, 23:02

Witam,
chciałbym się zapytać, czy ktoś z forumowiczów stosuje w swojej maszynce serwa AC i chciałby się podzielić swoimi doświadczeniami z pracy/uruchamiania układu?

Ja ze swojej strony chciałbym w tym wątku opisywać własne doświadczenia z serwami AC.

Zacznę więc od początku, od jednego z forumowiczów kupiłem silniki/serwa AC Mitsubishi HC-KFS 23. Na ebayu dokupiłem wzmacniacz/napęd. Największy problem, jak to zwykle bywa, miałem z detalami - kablami... Musiałem je zakupić u źródła : MPL Technology, przedstawiciel Mitsubishi w Polsce. Cena horrendalna, ale co robić. Jeden zestaw kabli i/lub samych wtyczek dotarł przed świętami.
Dzisiaj udało mi się złożyć wszystko do kupy i uruchomić po raz pierwszy :mrgreen:

filmik

Pierwsze wnioski i spostrzeżenia:
- wszystkie elementy (mimo, że nietypowe) do przygotowania okablowania można znaleźć w TME, koszt ok. 10x mniejszy :???:
- ilość możliwych trybów pracy i opcji POWALA, niestety wpływa to też na czas uruchomienia całości...

Jeśli macie jakieś pytania, chętnie odpowiem. Postaram się także zamieszczać ciekawostki z testów.

Pozdrawiam
Kowales



Tagi:

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#2

Post napisał: skoti » 16 kwie 2009, 00:27

Ile taka zabawa kosztuje ? Jesli to nie tajemnica :)


Autor tematu
kowales
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 16
Posty: 32
Rejestracja: 22 lip 2007, 00:43
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: kowales » 16 kwie 2009, 00:39

Nie, nie są to dla mnie tajne informacje :smile:
Sam silnik to koszt ok. 300-400 zł.
Napęd/wzmacniacz ok. 700 zł.
Czasem udaje się "trafić" ciekawszą ofertę na necie. Mi np. udało się dostać wzmacniacz z silnikiem za 800 zł.
Są to oczywiście ceny używek. Nowy zestaw to koszt około 1000 Euro, choć na Ebay są oferty typu "nowy, nieużywany" po ok. 1500 zł...

Pozdrawiam
Kowales


tjordan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 maja 2009, 21:03
Lokalizacja: ślask

#4

Post napisał: tjordan » 22 maja 2009, 21:47

To mój pierwszy post , a więc witam wszystkich na tym forum.
Pytanie do kolegi kowales , czy udało Ci się zbudować coś z tych serwonapędów Mitsubishi ? Ja planuję zrobić wypalarkę plazmową CNC w oparciu o te napędy .
Jest to nowy temat dla mnie więc proszę o opinię . Podobno serwa są lepsze od silników krokowych ? Czy interfejs LPT - sterownik silnika krokowego też można zastosować do sterowania serwonapędami ?
To tyle pytań na początek , dziękuję z góry za zainteresowanie tematem .


Davido_olawa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 270
Rejestracja: 28 maja 2006, 15:46
Lokalizacja: Dolnysląsk

#5

Post napisał: Davido_olawa » 22 maja 2009, 21:57

Razem z kolegą Kowales próbujemy uruchomić te serwa.ja osobiście posiadam 3 serwa 100W oraz 1 200W na oś obrotową.Mam nadzieje że w niedługim czasie uda mi sie wszystko złożyćObrazek
De profundis clamo ad Te, Domine


tjordan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 maja 2009, 21:03
Lokalizacja: ślask

#6

Post napisał: tjordan » 22 maja 2009, 22:26

Witam ponownie
Mam dwa serwomotory 100 i 200 W . I jeden , chyba uszkodzony wzmacniacz MR-J2-10C-S100 . Wywala błąd E.16 (enkoder error) silniki są nowe , kable też . Po niedzieli mam dostać nowe wzmacniacze więc będę próbował to jakoś uruchomić aby zakręcić silniczkami .
Pytanie : czy koledzy budują też CNC ? na bazie tych serwonapędów ? Czy MACH 3 obsługuje serwa ? I przepraszam za tyle pytań , ale na codzień zajmuję się mniej skomlikowanymi zagadnieniami z zakresu sterowania w oparciu o PLC i wizualizacji Scada , może w tej kwesti mógłbym coś pomóc ?


Davido_olawa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 270
Rejestracja: 28 maja 2006, 15:46
Lokalizacja: Dolnysląsk

#7

Post napisał: Davido_olawa » 22 maja 2009, 23:24

Ja osobiście zamierzam sterować wszystkim przez Macha jednak chciałbym zrezygnować z portu równoległego(LPT) i sterować wszystkim przez USB(smoothstepper) płyta widoczna na zdjęciu z portem jest płytą zabezpieczającą pomiędzy smothsteperem a sterownikami
De profundis clamo ad Te, Domine


tjordan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 maja 2009, 21:03
Lokalizacja: ślask

#8

Post napisał: tjordan » 23 maja 2009, 15:50

A czy kolega posiada oprogramowanie do serwowzmacniaczy Mitsubishi ? Na stronach MPL są jakieś wzmianki , ale nic konkretnego na temat zakupu czy ściągnięcia .


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#9

Post napisał: wieslawbarek » 23 maja 2009, 21:14

Kolego Dawidolawa używałem SS przez 4 miesiace ale go wywaliłem pojawiły sie zbyt wielkie problemy z połaczeniem i z predkoscią reakcji na polecenia z kompa .Wychodzi na to ze najprostszy sposób jest najlepszy czyli LPT.SS nie reaguje na zwiększenie prędkosci posówu a przede wszystkim nie realizuje kompensacji luzu nawrotnego przez co nie nadaje się do dokładnych robót moje serwa AC to AMC motion control 2.2 kw


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#10

Post napisał: paulg » 24 maja 2009, 10:34

Witam.
Czy SS czy LPT - nie jest to istotne - ważne jest czy serwa mogą być sterowane sygnałami "step/dir" .
Proszę również pamiętać iż mimo że są to cudowne serwa AC , które pracują o niebo lepiej od krokówek - wciąż mają tylko 100W - a nie jest to za wiele jeśli mają dynamicznie napędzać oś w frezarce.
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”