Wyżarzanie inaczej

Jeśli znasz ciekawy adres strony związanej z CNC, mechaniką lub automatyką umieść go tutaj. Zabronione jest umieszczanie linków reklamowych. Musisz mieć minimum 10 postów aby napisać coś na tym forum.
Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#11

Post napisał: Piotrjub » 04 kwie 2006, 00:21

Instytut Spawalnictwa produkuje oraz wdraża dwa typy stabilizatorów wibracyjnych: SW03A oraz SW04P. Stabilizator SW03A posiada napęd elektryczny (motowibrator z silnikiem asynchronicznym). Maksymalna częstotliwość drgań wynosi 100Hz przy sile dynamicznej 17KN. Cena tego stabilizatora wibracyjnego wynosi 31.500,- zł + VAT, a koszt udostępnienia technologii, szkolenia oraz nadzoru autorskiego 13.000,- zł (zwolniony z VAT). Stabilizator SW04P posiada napęd pneumatyczny (wibrator napędzany turbiną powietrzną). Maksymalna częstotliwość wynosi w zależności od zastosowanego wibratora od 200 do 700 Hz. Maksymalna siła dynamiczna wynosi do 8 kN. Cena stabilizatora SW04P wynosi 28.000 zł + VAT, a koszt udostępnienia technologii, szkolenia oraz nadzoru autorskiego 13.000,- zł (zwolniony z VAT).



Tagi:

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#12

Post napisał: chomikaaa » 04 kwie 2006, 17:22

silnki asynchroniczny dlatego ze mozna regolowac w prosty sposob jego predkosc np przez zmiene rezystancji bocznika

synchroniczny potrzebowaby falownika

dla chcacych mozna zastosowac rozne silniki z praosta(tania) regolacja predkosci trzebaby by tylko miec silnik w odp wykonaniu tak aby sie nie rozpadl zbyt szybko od drgan 100hz to duzo a masa wirujaca tez spora

nie wiem czy silnik bocznikowy byc sie tu nadal moze byc problem z iskrzeniem szczotek od drgan ale to moje wlasne przemyslenie

[ Dodano: 2006-04-04, 17:22 ]
no i lozyska musza tez byc odp


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1547
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#13

Post napisał: upadły_mnich » 04 kwie 2006, 22:59

asynchroniczne silniki to w większości silniki klatkowe i niestety też wymagają falownika, chyba że silniki asynchroniczne pierścieniowe ale te są sporo droższe i raczej trudnodostępne
robertinus pisze:nie wiesz przypadkiem kto może wykonać taką usługę
mam parę namiarów ale muszę posprawdzac i wtedy Ci odpowiem
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


IrekN
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 39
Rejestracja: 07 sty 2006, 19:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#14

Post napisał: IrekN » 08 kwie 2006, 09:32

Piotrjub pisze:Bardzo ciekawy artykuł.
A owszem, owszem, ale:

"Stabilizacja wibracyjna stosowana jest w celu uniknięcia odkształceń do obróbce skrawaniem, natomiast nie może być użyta przy eliminowaniu odkształceń, które wystąpiły w czasie procesów spawalniczych tzn. nie likwiduje odkształceń, które w konstrukcji już istnieją"

Troche szkoda :(
__
Pzd, Irek.N.
__
Pzd, Irek.N.


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#15

Post napisał: anoda » 08 kwie 2006, 09:50

Wydaje mi się, że chodzi o eliminacje naprężeń wewnętrznych, a nie odkształceń. odkształcenia są wywołuwane właśnie przez napężenia wewnętrzne lub działanie sił zewnętrznnych.
Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1547
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#16

Post napisał: upadły_mnich » 08 kwie 2006, 14:35

oczywiście chodzi cały czas o naprężenia wewnętrzne
odkształcenia bezpośrednio po spawaniu to jedno
przy obróbce mechanicznej (po spawaniu), pod wpływem właśnie naprężeń wewnętrznych, może dochodzic do dodatkowych odkształceń (zmienia się geometria detali)- to drugie
trzy to: po pewnym czasie może samoistnie dojśc do kolejnych odkształceń - materiał niejako cały czas "pracuje" a naprężenia wewnętrzne cały czas biorą w tej "pracy" udział
dlatego stosuje sie wyżarzanie odprężające
wyżarzanie zdecydowanie nie ma na celu poprawy błędów spawalniczych (i technologicznych) i nie likwiduje odkształceń, które już w konstrukcji istnieja
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


robertinus
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 59
Rejestracja: 02 lut 2006, 15:44
Lokalizacja: Lublin

#17

Post napisał: robertinus » 12 kwie 2006, 19:33

upadły_mnich pisze:
robertinus pisze:nie wiesz przypadkiem kto może wykonać taką usługę
mam parę namiarów ale muszę posprawdzac i wtedy Ci odpowiem
Czy już uadło Ci się zweryfikować te namiary :?: , jeśli nie to może podaj mi kontakty a ja sam uderzę do kogo trzeba.
Pozdrawiam!

Robert


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1547
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#18

Post napisał: upadły_mnich » 12 kwie 2006, 19:44

udało mi się częściowo
:cry: wszystkie zakłady mechaniczne jakie znam nie stosują wyżarzania, ewentualnie zlecają to komuś i nie chcą podać
tylko tyle się dowiedziałem


robertinus
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 59
Rejestracja: 02 lut 2006, 15:44
Lokalizacja: Lublin

#19

Post napisał: robertinus » 12 kwie 2006, 22:09

upadły_mnich pisze: zlecają to komuś i nie chcą podać
tylko tyle się dowiedziałem
A może wcale nie zlecają i wstyd im się do tego przyznać. :lol:

Ostatnio rozmawiałem ze znajomym protetykiem i On twierdzi, że podczas procesu wykonywania sztucznych szczęk korzysta się z pieca o komorze wielkości dużej komory mikrofalówki uzyskującego temperaturę do 1000st.C
Nie wiem jednak czy przypadkiem nie są to piece indukcyjne, bo jak powiedział mój znajomy roztapia się w nich jakiś specjalny stop metali umieszczony w niewielkich tygielkach.

A może do wyżarzania wykorzystać zwykły piec kaflowy (spotyka się je jeszcze w gospodarstwach na wsi) zagrzebać detal w węglu i rozpalić ogień.
Pali się długo i wygasa powoli może więc spełni postawione warunki, a może ktoś już stosował tę metodę i podzieli się doświadczeniami. :wink:
Pozdrawiam!

Robert

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#20

Post napisał: adam Fx » 13 kwie 2006, 22:17

na discowery oglądałem kiedyś coś o motocyklach i koleś przecioł dwa silniki pospawał je razem i wyżarzał je w piekarniku ..... :shock:
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Linki”