Pomoc w doborze sterownika.

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
veliside88
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 26 mar 2013, 10:10
Lokalizacja: Zamość

Pomoc w doborze sterownika.

#1

Post napisał: veliside88 » 18 lis 2014, 20:14

Witam, od dłuższego już czasu marzy mi się własna frezareczka cnc, a że teraz wieczory długie to od kilku dni siedzę i czytam na temat sterowników. Konstrukcji chyba tysiąc już jest na różnych układach, jednak nie mogę znaleźć nic dla siebie do zrobienia. Myślałem nad wersją z AVT jednak koszt. Dlatego chciałbym zrobić sterownik oparty o atmegę8 ze względu na to że są tanie w wykonaniu około 20 - 25 zł na oś. Ponadto poniewiera się u mnie trochę ich co obniży koszty. Jednak nigdzie nie znalazłem kompletnego projektu schemat, wzór płytki, wsad, oraz pomoc w uruchomieniu. Prosiłbym kogoś o przedyskutowanie mojego problemu.
Dodam że konstrukcja frezarki będzie bardziej wersją edukacyjną :)



Tagi:

Awatar użytkownika

Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#2

Post napisał: Segitarius » 18 lis 2014, 20:24

Kup gotowy. Polecam Zelrp. Dostępny za małą kasę a montowany seryjnie w maszynach MG-Certus. Mam i jestem zadowolony. Z resztą wokół tego sterownika rośnie mały kult. Nic tylko patrzeć jak będą na bazarach t-shirty ze sterownikiem Zelrp :p Jak chcesz mega wysoką półkę to CS-MIO ale to około tysiaka trzeba położyć. Zelrpa masz za połowę tego z płytką PWM


Autor tematu
veliside88
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 26 mar 2013, 10:10
Lokalizacja: Zamość

#3

Post napisał: veliside88 » 18 lis 2014, 21:09

Połowę czyli 500 :) , pisałem 20 -25 zł na oś, chciałbym to wykonać samodzielnie wykorzystując to co mam w swoich zapasach nachomikowane. Zaoszczędzę i nauczę się czegoś :)

Awatar użytkownika

Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#4

Post napisał: Segitarius » 18 lis 2014, 21:30

To musisz bardziej w stronę forum elektronicznego uderzyć. Tutaj dominuje tematyka konstrukcji maszyn, doboru gotowych elementów, programowania itd. Złe forum. To tak jak by kierowców pytać o budowę komputera pokładowego w samochodzie z części od commodore bo tak taniej :P

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#5

Post napisał: ursus_arctos » 19 lis 2014, 00:04

Minimum, za które da się coś złożyć to 50zł za oś. Poniżej tego albo będzie totalny badziew, albo nic - takie nic, na które wydasz to 70zł (na 3 osie) i albo nie zakręci silnikiem wcale albo 2RPM, grzejąc się przy tym okrutnie. Samoróbkę łatwo zrobić na układach A3977 lub podobnych - sam układ kosztuje ok. 30zł, do tego dochodzi jakiś większy kondensator (5zł), różna "drobnica" (5zł) no i płytka. Razem z funkcjonalnością tzw. płyty głównej (złącze LPT, izolacja optyczna) zamknie się to w 200zł. Miałem taki sterownik (teraz jak na niego patrzę, to widzę, jaki paździerz zrobiłem :D), działał całkiem spoko, ale przeszedłem na serwa DC.


Autor tematu
veliside88
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 26 mar 2013, 10:10
Lokalizacja: Zamość

#6

Post napisał: veliside88 » 19 lis 2014, 09:30

To co powiecie o zestawie AVT- 5358 na układzie TA-8435 ?

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#7

Post napisał: ursus_arctos » 19 lis 2014, 14:33

Ujdzie. Szału nie ma - tylko 2.5A - ale jakoś powinno to działać. Tylko wyświadcz sobie przysługę i weź do tego porządny zasilacz (jakiś tani impulsowy) z odpowiednio wysokim napęciem (czy.: max, ile może obsłużyć sterownik -3V).
Przy prymitywnych zasilaczach trafo+prostownik+kondensator zawsze trzeba brać poprawkę na wahania napięcia w sieci energetycznej - tak ze 20% zapasu dobrze mieć, żeby nie było przykrej niespodzianki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”