Sterowanie CNC silniki sterowniki zasilacz itp

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
bbmaniek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 44
Rejestracja: 09 gru 2011, 02:28
Lokalizacja: Polska/UK

Sterowanie CNC silniki sterowniki zasilacz itp

#1

Post napisał: bbmaniek » 16 sty 2012, 02:36

Witam
Jestem na etapie kompletownia czesci do budowy mojej pierwszej frezarki CNC

https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... t33098.htm

Nadeszla chwila wyboru sterowania czyli silnikow sterownikow zasilacza itp ...
Poczytalem troche na forum sie i zauwazylem ze wiekszosc wybieta dostepne na allegro i innych stronach zestawy zawierajace niemal wszystkie elementy potrzebne do sterowania maszyny Chcial bym zastosowac do mojego projektu sterowania za pomoca pikoCNC z uwagi na brak zlacza LPT i problemy z przejsciowkami LPT - USB
Tak wiec sterowania napewno bedzie za pomoca pikoCNC teraz pozostaje wybor reszty podzespolow
I teraz mam pytanie ktory z ponizszych zestawow byście wybrali

LINK 1
czy
LINK 2

Oba te zestawy sa w podobnej cenie wiec to nie jest kryterium wyboru Moze ktorys z nich ma cos lepszego lub gorszego
Prosil bym o podpowiedz
Pozdrawiam
Mario



Tagi:


gras107
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 297
Rejestracja: 09 wrz 2011, 14:37
Lokalizacja: Zagorzyce

#2

Post napisał: gras107 » 16 sty 2012, 14:23

Stawiam na zestaw pierwszy. Sprawdzone i polecane sterowniki! :smile: Natomiast w drugim zestawie nie przemawia za mną płyta główna i zasilanie.

Zobaczymy co inni mają do powiedzenia.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4698
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Sterowanie CNC silniki sterowniki zasilacz itp

#3

Post napisał: pitsa » 16 sty 2012, 16:03

Jeśli sterownik PikoCNC to chyba płyta główna nie jest potrzebna, ze złączek przykręcanych też można zrezygnować. Przelicz sobie czy nie taniej wyjdzie kupić oddzielnie to co jest potrzebne.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: pltmaxnc » 16 sty 2012, 16:53

Też wybrałbym pierwszy zestaw , te silniki są najlepsze w swojej klasie , również sterowniki M542 są dobrane optymalnie.
Zasilacz dla silników krokowych powinien być liniowy (trafo+mostek+kondensator) a nie impulsowy.
Płyta główna nie jest niezbędna jeżeli stosujemy kontroler PIKOCNC , lecz może ułatwić rozprowadzenie przewodów.
Można za radą Kol. pitsa spróbować kupować elementy oddzielnie , lecz trzeba pamietać o doliczeniu wielokrotności kosztów przesyłki które mogą pochłonąć wszystkie zyski.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4698
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#5

Post napisał: pitsa » 16 sty 2012, 22:04

Dla pikoCNC aż 9 elementów z zestawu jest zbędnych. Gdyby producent pierwszego zestawu dostosował ofertę do tego "sterownika głównego" to byłoby ciekawe (ewentualnie można uzgodnić na priv). "Raz i z głowy". ;-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
bbmaniek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 44
Rejestracja: 09 gru 2011, 02:28
Lokalizacja: Polska/UK

#6

Post napisał: bbmaniek » 16 sty 2012, 23:13

Dla pikoCNC aż 9 elementów z zestawu jest zbędnych
Pitsa moglbys mi podpowiedziec ktore 9 elementow jest zbednych ? nie chcial bym na darmo wydawac pieniedzy ( pewnie jak wiekszosc ) na elementy ktore sa zbedne a pozniej beda lezaly i zbieraly kurz
Zasilacz dla silników krokowych powinien być liniowy (trafo+mostek+kondensator) a nie impulsowy
Pltmaxnc w tym zestawie jest trafo+mostek+kondensator plus do tego zasilacz stabilizowany 12V czy to wystarczy czy lepiej kupic cos innego ? jak np z linku ponizej

LINK3

Pozdrawiam

Mario

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4698
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#7

Post napisał: pitsa » 16 sty 2012, 23:32

Obrazek

Obrazek

Przecież widać, że to do siebie nie pasuje, a użycie płyty głównej z LPT wprowadzi większy zamęt z kablami.

Do pominięcia zatem przewód LPT, przejściówka LPT, płyta główna jeśli nie potrzebujesz przekaźników (a jesli potrzebujesz to można to zrobić bez pakowania się w LPT), można zastanowić się czy wtyki i gniazda do silników krokowych są konieczne.

Sprawdź i rozrysuj sobie co i jak połączysz z pikoCNC.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
bbmaniek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 44
Rejestracja: 09 gru 2011, 02:28
Lokalizacja: Polska/UK

#8

Post napisał: bbmaniek » 17 sty 2012, 01:29

Do pominięcia zatem przewód LPT, przejściówka LPT, płyta główna jeśli nie potrzebujesz przekaźników (a jesli potrzebujesz to można to zrobić bez pakowania się w LPT), można zastanowić się czy wtyki i gniazda do silników krokowych są konieczne.
Napewno pomine przewód LPT, przejściówke LPT, płyte główna Chcial bym zeby cale sterowanie bylo odlaczane od maszyny ( z uwagi na nie ogrzewany garaz ) wiec pozostawie wtyki i gniazda do silników krokowych choc raczej nie zastosuje tych z aukcji Mam kolege ktory pracuje w firmie produkujacej zlacza elektryczne obiecal mi na dobry poczatek budowy maszyny ze wykona specjalnie dla mnie wtyki i gniazda takie jakie beda mi potrzebne :)

Sprzedawca ktory oferuje zestaw z LINK1 zaoferowal mi silniki i sterowniki w cenie jak ponizej

Sterownik M542...................... kosztuje 225,00zł
silnik FL24STH1830-006D kosztuje 192,00 zł (ceny brutto)

Kupujac 3 x silnik + 3 x sterownik daje to 1251 zl plus wysylka natomiast zestaw LINK1 oprocz przewodu LPT, przejściówki LPT, płyty głównej sprzedawca zaoferowal mi cene 1426,00zł + przesyłka czyli niewiela nizsza niz caly zestaw
Wsumie nie wiem ktora z opcji wybrac :
1. kupic tylko 3 x silnik + 3 x sterownik za 1251 zl plus wysylka i reszte dokupic od kogos innego
2. kupic caly zestaw oprocz przewodu LPT, przejściówki LPT, płyty głównej za 1426,00zł + przesyłka

Gdzie moge kupic tanie przewody ekranowane i elementy zasilania ?

Mario

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#9

Post napisał: dudis69 » 17 sty 2012, 06:03

bbmaniek, ograniczasz się strasznie, przejrzyj też co inni oferują:
http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=2443234

Te zestawy które podałeś to słabo wypadają cenowo i są żałosne w zestawieniu.
Jak by zrobić mix, to jeszcze jakoś by uszło :evil: : silniki, przewody, wyłącznik od sponsora, a resztę w konkurencji.
Umówmy się..., że są dla leniwców.
bbmaniek pisze:Gdzie moge kupic tanie przewody ekranowane i elementy zasilania ?
:mrgreen:

U sponsora :mrgreen:

http://allegro.pl/listing.php/search?ca ... nge_view=1
http://www.bankkabli.pl/przewody/przewo ... iyy-2yslcy

Ten ma trafa w dobrych cenach:
http://allegro.pl/listing/user.php/run? ... 064277&p=3

bbmaniek, Kiedy zaczniesz używać głowy i googla?...
Pozdrawiam Sławek



pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#10

Post napisał: pltmaxnc » 17 sty 2012, 10:39

pitsa napisał
Przecież widać, że to do siebie nie pasuje, a użycie płyty głównej z LPT wprowadzi większy zamęt z kablami.
Kupując kontroler PIKOCNC dostajesz kabelek taki jak na zdjęciu - bez DB25 - którą możesz dolutować.
Tę małą wtyczkę podłącza się do płytki kontrolera a tę większą DB25 do płyty głównej.
Nie wiem czemu kol. pitsa tak nie lubi płyty głównej.
Zastosowanie jej ułatwia podłączenie sterowników i urządzeń wykonaczych (wrzeciono , pompka chłodziwa itp) , umożliwiają to dwa przekażniki w jakie jest wyposażona.
Jedynym elementem z którego można zrezygnować w opisywanym, zestawie jest kabel LPT
Wg mnie kupując zestaw więcej oszczędzasz na wysyłkach i czasie niż kupując wszystko osobno.
Zawsze można poprosić sprzedającego o wyszczególnienie cen poszczególnych elementów aby porównać i innymi.
Załączniki
piko_kabel.JPG
piko_kabel.JPG (16.22 KiB) Przejrzano 685 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”