Płyta główna CSMIO LPT - MACH 3

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#51

Post napisał: rockykon » 11 cze 2010, 19:43

A może kolega podpowiedzieć jak podłączyć płytkę do sterownika UHU ? Mianowicie chodzi mi o sygnał FAULT.. Z tego co rozumiem błąd w UHU wywoływany jest stanem wysokim, FAULT na płytce aktywny jest w stanie niskim, czyli na odwrót tak ? Musze zrobić negacje tego sygnału na jakimś zewnętrznym scalaku??



Tagi:

Awatar użytkownika

cizar
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 55
Rejestracja: 11 sty 2010, 17:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#52

Post napisał: cizar » 11 cze 2010, 21:51

rockykon pisze:A może kolega podpowiedzieć jak podłączyć płytkę do sterownika UHU ? Mianowicie chodzi mi o sygnał FAULT.. Z tego co rozumiem błąd w UHU wywoływany jest stanem wysokim, FAULT na płytce aktywny jest w stanie niskim, czyli na odwrót tak ? Musze zrobić negacje tego sygnału na jakimś zewnętrznym scalaku??
Nie ma takiej potrzeby ponieważ w instrukcji był błąd standardowo wejcie jest sterowane syganalem wysokim ( od 12 do 24 V ) natomiast po wgraniu nowego oprogramowania dostepnego na www.cs-lab.eu istnieje możliwość wyboru sterowania stanem niskim lub wysokim. W przypadku sterowania sygnałem niskim konieczne jest podciagniecie wszystkich wejść Fault do 24V rezystorem 4,7k

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#53

Post napisał: rockykon » 13 cze 2010, 20:37

a co jeśli to wyjście (NA) w UHU jest podłączone do wyjścia w procka na 5V ( przez rezystor 560 ohm) ??
schemat - http://www.pyffel.com.pl/archiwum-uhu-duze/uhu.pdf
Jaki jest próg stanu niskiego/wysokiego w płycie głównej ??

Czy jest jakaś strona gdzie mógłbym śledzić uaktualnienia/fix'y do projektu?
Czy projekt uważa sie za zakończony ? czy można liczyć na jakieś nowinki ??

PS. na fotkach na stronce widzę jakąś baterie/kondensator na środku płytki, w mojej płytce tego niema... do czego ta bateria powinna być ?


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#54

Post napisał: Leoo » 13 cze 2010, 20:51

rockykon pisze:a co jeśli to wyjście (NA) w UHU jest podłączone do wyjścia w procka na 5V ( przez rezystor 560 ohm) ??
schemat - http://www.pyffel.com.pl/archiwum-uhu-duze/uhu.pdf
Jaki jest próg stanu niskiego/wysokiego w płycie głównej ??
Jest jeszcze jedna kwestia. Wyjście NA i wejście NE może współpracować z płytą główną pod warunkiem połączenia mas, jednak kiedy to zrobimy, stracimy separację galwaniczną. Tak więc trzeba dołożyć dwa transoptory o ile zamierzamy używać dodatkowych sygnałów.

Awatar użytkownika

cizar
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 55
Rejestracja: 11 sty 2010, 17:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#55

Post napisał: cizar » 14 cze 2010, 10:13

rockykon pisze:a co jeśli to wyjście (NA) w UHU jest podłączone do wyjścia w procka na 5V ( przez rezystor 560 ohm) ??
schemat - http://www.pyffel.com.pl/archiwum-uhu-duze/uhu.pdf
Jaki jest próg stanu niskiego/wysokiego w płycie głównej ??

Czy jest jakaś strona gdzie mógłbym śledzić uaktualnienia/fix'y do projektu?
Czy projekt uważa sie za zakończony ? czy można liczyć na jakieś nowinki ??

PS. na fotkach na stronce widzę jakąś baterie/kondensator na środku płytki, w mojej płytce tego niema... do czego ta bateria powinna być ?
Tak jak pisze Leoo zalecam w tym przypadku dołożyć transoptor , ponieważ wyjście NA jest praktycznie połączone z procesorem i w tym przypadku nie można polaryzować tej linii do 24V. Jeżeli chodzi o wejście FAULT to na sterowniku jest ono spolaryzowane do masy rezystorem 22k wiec sterować należy sygnałem dodatnim ( 12V do 24V ) napięcie poniżej nie będzie wykrywane . W projektach staramy się zachować standardy przemysłowe napięć sterujących jak i zasilających nasze układy czyli 24V ( 0-10V itp ). Niestety takie drivery jak wspomniane UHU nie zwracają na to uwagi nie wspominając o jakichkolwiek zabezpieczeniach linii sterowanych bezpośrednio procesorem , dlatego w tym przypadku konieczna jest przeróbka w postaci dodatkowego transoptora.

Jeżeli chodzi o uaktualniania to oczywiście proszę śledzić forum oraz stronę producenta
www.cs-lab.eu tam pojawiają się nowe wersje oprogramowania. Projekt nie jest zakończony wszystkie ewentualne niedociągnięcia będą na-bieżąco poprawiane. Wkrótce pojawią się nowe moduły dodatkowych wejść/wyjść (CSMIO-IO) oraz moduł JOG (SCMIO-JOG) które po zmianie oprogramowania w CSMIO-LPT będą przez niego obsługiwane, oczywiście zmiana będzie również dotyczyć samego plugina do MACH3. Sama funkcjonalność wejść i wyjść w CSMIO-LPT pozostanie raczej bez zmian. Obecnie zaawansowane prace trwają nad CSMIO-IP-P ( sterowanie po sieci LAN ).

Jeżeli chodzi o baterie to założenia były takie aby niektóre dane konfiguracyjne trzymać w wewnętrznej pamięci ram podtrzymywanej bateryjne ale zdecydowaliśmy się na trzymanie tych danych w pamięci FLASH wiec bateria nie jest już potrzebna.

Pozdrawiam .

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#56

Post napisał: rockykon » 14 cze 2010, 12:13

Może sie czepiam, ale jakoś brakuje mi wyraźnego oznaczania (dalej w instrukcji) które z pinów to wejście a które to wyjście...
Skoro muszę teraz dorobić izolacje galwaniczną, czy jest jakaś różnica które wejście FAULT będzie aktywowane ? Czy wystarczy jak sterowniki złącze ze sobą i FAULT doprowadzę tylko do jednego wejścia? Czy jest jakas różnica jak podłącze zamiast do FAULT do E-STOP? (tam we wtyczce mam juz 24V)
Mogą koledzy podrzucić jakiś mały (najlepiej SMD) ogólnie dostępny transoptor?

Awatar użytkownika

cizar
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 55
Rejestracja: 11 sty 2010, 17:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#57

Post napisał: cizar » 14 cze 2010, 22:06

CSMIO-LPT posiada 4 niezależne wejścia FAULT dla każdej osi , reakcja na wejście FAULT i E-STOP jest takie samo. 4 wejścia pozwalają dokładnie określić który driver zgłasza błąd. Możesz oczywiście sterować sobie tylko jedno wejście. Również można podłączyć to w obwód E-STOP. Jeżeli chodzi o transoptor to jest tego tyle w TME że ciężko wskazać 1.

Pozdrawiam.


bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#58

Post napisał: bogus105 » 14 cze 2010, 23:30

rozumiem, że zastosowanie tej płytki nie zmienia maksymalnej częstotliwości impulsów taktujących z Macha? będzie to możliwe w wersji ze sterowaniem po LAN?
Czy koledzy, którzy już korzystają z tego dobrodziejstwa w postaci płytki CSMIO i podłączali ją do UHU mają jakieś spostrzeżenia z tym związane?

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#59

Post napisał: rockykon » 17 cze 2010, 01:07

Czy koledzy, którzy już korzystają z tego dobrodziejstwa w postaci płytki CSMIO i podłączali ją do UHU mają jakieś spostrzeżenia z tym związane?
Ja niestety jestem cały czas w trakcje... A spostrzeżeniami dziele sie na bieżąco ..

Czy dobrze rozumiem chcąc zresetować sterownik UHU "za pomocą" wyjścia RESET również muszę użyć transoptora ?


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#60

Post napisał: Leoo » 17 cze 2010, 07:55

rockykon pisze:Czy dobrze rozumiem chcąc zresetować sterownik UHU "za pomocą" wyjścia RESET również muszę użyć transoptora ?
Z tej przyczyny piałem o dwóch transoptorach. Mogą znajdować się w jednej obudowie ale odseparowane od siebie np. PC827 itd.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”