Rysunek wykonawczy wałka

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
maartuusiaa
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2014, 09:50
Lokalizacja: Polska

#11

Post napisał: maartuusiaa » 31 maja 2014, 14:24

Właśnie wytłumaczyłam wyżej po co dawać tam taką odchyłkę, nie wiem tylko jak to zapisać... Kazał ją dać nauczyciel więc tak muszę zrobić, podczas obrony projektu na pewno od razu zwróciłby uwagę, że jej nie ma... skoro już na konsultacji kazał dodać tą tolerancję.
Spróbuję napisać jeszcze raz trochę inaczej, bo jakoś nikt tu nie potrafi mnie zrozumieć :(
Mowa teraz o samym fragmencie wałka o średnicy 45, czyli miejsce gdzie będzie łożysko, oczywiście nie na całym wale o średnicy 45 będzie to łożysko a na określonej szerokości jak wspomniałeś Andrzeju. Chodzi własnie o to by ten wystający fragment wałka o średnicy 45, już po założeniu łożyska był tolerowany trochę inaczej niż ten fragment wału pod łożyskiem. Muszę zapisać tutaj inną odchyłkę, właśnie tą w 3 mikronach na minusie.. by łożysko w tym miejscu wchodziło troszkę luźniej niż w miejsce na którym będzie umiejscowione, bo tam musi być już wcisk.
Kurcze nie wiem jak to inaczej jeszcze zapisać...
A wgłębienia pod pierścienie są, na tym rysunku, jest już poprawiony:

muszę jeszcze poprawić wymiarowanie no i zostały te dwie tolerancje obok pasowań, które nie wiem jak się zapisuje..



Tagi:


000andrzej
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 104
Rejestracja: 28 lip 2004, 15:00
Lokalizacja: KrakĂłw

#12

Post napisał: 000andrzej » 31 maja 2014, 15:25

A jakiej szerokości jest łożysko i w którym miejscu siedzi? Nie sądzę, żeby całą średnicę 45 zajęło.
Tolerowanie wejścia od 0 do -0,002 nie ma sensu, ponieważ jest to i tak mało ważny wymiar dla pracy całego układu. Zobacz, że mało kto wykona Ci w tak dokładnej tolerancji. Na szlifierce świadomie nie uzyskasz tego. Według mnie sama szerokość gdzie leży łożysko będzie na k5 pozostałe wymiary albo większe (jeśli nie dochodzi do końca), albo mniejsze (tam z której strony jest montowane). I nie szczypał bym się w tańcu z mikronami tylko obniżył 0,05 - 0,1 wierz mi, że nawet 2 dychy nie gra różnicy. A jak już chcesz to daj 0,002 do -0,1.
Wierz mi, że łatwiej wcisnąć łożysko jak ta średnica jest tylko prowadzeniem.
To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości.


Autor tematu
maartuusiaa
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2014, 09:50
Lokalizacja: Polska

#13

Post napisał: maartuusiaa » 31 maja 2014, 17:45

No własnie łożysko nie dochodzi do samego końca wałka o średnicy 45, o tym cały czas piszę :) jest w miejscu gdzie tolerancja 45 k5 i ma szerokość 19 mm, także prawie 31 mm zajmuje oprawka łożyska (która nie dotyka wałka) i właśnie pod tą oprawką muszę tolerować wymiar powiedzmy do tego -0,002, może to i nieekonomiczne ale tak facet kazał więc cóż zrobię...
teraz tylko mam pytanie jak to zapisać? bo chyba pasowanie k5 zostaje to samo, prawda? chodzi o to że tam te odchyłki mają być inne, mógłbyś pomóc, Andrzeju ?


000andrzej
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 104
Rejestracja: 28 lip 2004, 15:00
Lokalizacja: KrakĂłw

#14

Post napisał: 000andrzej » 31 maja 2014, 18:44

Czli wymiar 19 gdzie jest k5 bym wyraźnie oddzielił linią i zwymiarował, a pozostałą część tej średnicy zwymiarował bym jeszcze raz podając inną tolerancję. Dalej uważam, że 0,002 jest bez sensu i dałbym taką jak proponowałem obniżoną -0,05/0,1. Poza tym jak tam nic nie pracuje na tej średnicy - nie ma sensu dawać chropowatości Ra1,25, w zupełności wystarczy Ra2,5.
W każdym razie musisz zaznaczyć wymiarowo, na jakiej długości obowiązuje k5 (czyli zwymiarować te 19mm w tym miejscu, gdzie jest łożysko). Podsumowując - zrób tak, jakbyś miała tam 2 średnice.
To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”