Ustawianie wiertła w osi

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

Piracik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 22
Posty: 352
Rejestracja: 15 gru 2005, 12:21
Lokalizacja: Świdwin

#41

Post napisał: Piracik » 28 mar 2007, 08:16

mam na codzien do czynienia z tyloma obrabiarkami, ze nawet przez rok tylu nie zobaczysz... i sa to czasami nawet kilkudniowe maszyny zapakowane w folie... tylko ja tu mowie o tokarkach a ty teraz wyskakujesz z frezarkami i pomiarem laserem... mylisz maszyny kolego...


- Tokarki CNC -
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -

Tagi:


jurek56
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 23 mar 2007, 11:49
Lokalizacja: P-ń

#42

Post napisał: jurek56 » 28 mar 2007, 15:24

Powiedz tylko w którym poście piszę o frezarkach? Jeśli MULTIPLEX to dla Ciebie frezarka to dalsza dyskusja widzę jest w tym temacie zbędna - są ciekawsze tematy na tym forum jak spieranie się z tobą - w rzeczy samej jest z Ciebie specjalista.
Sory ale jak czegoś nie wiem to nie zabieram głosu, więc temat uważam za zakończony.
--------------------
Pozdr. :sad:


Piracik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 22
Posty: 352
Rejestracja: 15 gru 2005, 12:21
Lokalizacja: Świdwin

#43

Post napisał: Piracik » 28 mar 2007, 22:51

dopiero sprawdzilem na necie ta maszyne. zmyliles mnie tym pomiarem laserem... mozesz mi pokazac foto czegos takiego w tokarkach? bo osobiscie nie widzialem tego nigdzie poza frezarkami. poza tym uczepiles sie ustawiania narzedzi na jednej maszynie, mazak ma bardzo prymitywne ustawianie tak jak i fanuc, moze dlatego sa w tak duzym stopniu niezawodne, natomiast ja daje przyklad na wieksza ilosc maszyn.
- Tokarki CNC -
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -


jurek56
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 23 mar 2007, 11:49
Lokalizacja: P-ń

#44

Post napisał: jurek56 » 29 mar 2007, 17:43

Dobra masz tu fotke. Sterowanie Mazatrola nie jest "prymitywne" - raczej bardzo przystępne i wygodne, bo nie o to chodzi by operator wierszował dziesiątki stron w sterowaniu by dojść do jakiejś opcji tracąc na to masę czasu, tylko obrabiał detale.
Mazatrol o którym wspominałem jest oparty na WIN 2000NT. Konstrukcja samej tokarki zaś jest na tyle precyzyjna że wykonanie detalu z przechwytu wrzeciona mieści się w 5 mikronach, oś C - dokładność wykonania obróbki 0.001 mm. Maszyna wykonuje turbiny pracujące przy 15000-30000/obr/min więc więcej o precyzji wykonania takiego detalu nie muszę chyba pisać. Na obrazku poz. 1 pole pokazujące współżędne narzędzia gdy ostrze stoi dokładnie w X0 czyli w osi wrzeciona. Obrazek ukazuje inne narzędzie niż wiertło dlatego wartości korekcji nie są zerowe. Jeśli producent w danych (parametrach maszynowych ustawił wartość np: -350.000 to w poz. 1 dla gniazda z wiertłem musi być podane X-350.000 i jest to wartość stała, a w korekcji poz. 2 wartość X0 i wszystko jest ok. Ile w tym prymitywu nie wiem. Na początku też tak myślałem i zmieniłem zdanie kiedy przezbrojenie maszyny i wykonanie "dobrej pierwszej sztuki" zajęło by nie przesadzić 20-30 minut. Kiedy widziałem jak godzinami męczą się z haidenhainem albo sinumerikiem na CTX-ie to nie można było się nie uśmiechnąć. Jak kiedyś będziesz miał okazję popracować przy którymś MAZAKU to pogadamy jeszcze a na razie tyle opini z majaj strony. MAZAK nie jest wcale taki stary sprzęt - powiem tylko że widziałem nowość,że sam byś się zadziwił.
-----------------------
pozdr. :cool:
Załączniki
Tool_Multi.jpg
Tool_Multi.jpg (46.78 KiB) Przejrzano 1702 razy


Piracik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 22
Posty: 352
Rejestracja: 15 gru 2005, 12:21
Lokalizacja: Świdwin

#45

Post napisał: Piracik » 30 mar 2007, 08:37

raczej prosilem o foto mierzenia laserem... bo tu wiem o co tobie chodzi ale ty nie potrafisz zrozumiec, ze nie trzeba miec w pamieci tej liczby 350 dla wiertla i wpisywac jej za kazdym razem jak zakladam wiertko na dane gniazdo... u mnie przy zakladaniu wiertla wpisuje poprostu, ze to wiertlo lub wartosc 0 i maszyna juz sama wie, ze ma sie ustawic w osi. sinumerika lub haidenhaina ustawiam lacznie z pisaniem programu w jakies 15 minut... wiec nie wiem kogo ty obserwowales. o dokladnosci siebie tez nie pytalem bo moje maszyny maja podobna, zreszta jesli czytales watek to zobaczyles wiertlo jakim ja wierce na tej maszynie. dla mnie zarowno fanuc jak i mazak jest na tyle prymitywny, ze wszystko trzeba lopatologicznie wklepywac z reki, natomiast maszyny jakie ja znam "potrafia" duza czesc ustawien itp zaproponowac uzytkownikowi...
- Tokarki CNC -
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -

Awatar użytkownika

Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

#46

Post napisał: Wodzu » 30 mar 2007, 21:18

Hehe a ja bylem dzisiaj w firmie, bo szykuje mi sie zmiana pracy i to co zobaczylem powalilo mnie na nogi. Fajnie sie oglada filmy na you tube, ale w realu to maszyny takie jak te ktore dzisiaj widzialem to szok.
Ale do rzeczy tokarka NEF 600 gildemai.... na shop turnie robilem na nef 400 i ta jest o wiele wieksza :smile: Deckehel maho na HH iTNC530- po prostu bajer, az strach sie bac, drutowka jakas AGIE cos tam, wielka ..... Ale najlepszy bajer to maszynka na ktorej bede robil, jakis deckhel, nie zapamietalem nazwy, tokareczka, wielka jak nef600, z przechwytem i glowica frezujaca w 4 osiach. Wiec pewnie za niedlugo bede mogl sie szerzej wypowiedziec w tym temacie :mrgreen: Trzymajcie za mnie kciuki, CNC to nie wyzwanie, to przygoda ..... :razz: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#47

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 31 mar 2007, 02:39

Piracik pisze: sinumerika lub haidenhaina ustawiam lacznie z pisaniem programu w jakies 15 minut... wiec nie wiem kogo ty obserwowales.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: i jeszcze mam czas na kawke :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

cieslak_2005r
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 213
Rejestracja: 01 kwie 2006, 17:00
Lokalizacja: Trinidad and Tobago

#48

Post napisał: cieslak_2005r » 31 mar 2007, 09:50

proponuje zamiescic na YOUTUBE film z takim wyczynem. Ciekawe czy program dlugi z 2000 blokow ??


Piracik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 22
Posty: 352
Rejestracja: 15 gru 2005, 12:21
Lokalizacja: Świdwin

#49

Post napisał: Piracik » 31 mar 2007, 11:05

proponuje zamiescic na YOUTUBE film z takim wyczynem. Ciekawe czy program dlugi z 2000 blokow ??
chyba jednak nie masz pojecia o czym piszesz a sie nabijasz. zarowno haidenhain jak i siemens maja sporo gotowych cyklow ktore skracaja program z 2000 blokow do liczby 30-50...
- Tokarki CNC -
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -

Awatar użytkownika

cieslak_2005r
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 213
Rejestracja: 01 kwie 2006, 17:00
Lokalizacja: Trinidad and Tobago

#50

Post napisał: cieslak_2005r » 31 mar 2007, 12:40

niechodzilo mi o nabijanie sie z Ciebie tylko o to ze niemoge sobie wyobrazic takiego wyczynu w normalnych warunkach pracy. choc takie w kaczogrodzie sie nieczesto spotyka i wszystko chocby niewiem jakim kosztem ma byc maksymalnie zoptymalizowane.
Zaluzmy ze pracuje na maszynce z sinumerikiem810, mam gotowy program.
Zgodnie z technologia dobieram sobie kiel, szczeki, dobieram i ustawiam narzedzia, sprawdzam program. Zakladam sztuke. czas stop okolo 1 godziny. a gdzie pisanie programu, nawet tak jak piszesz uzywajac cykli trzeba tez je dobrac i sprawdzic ich dzialanie no chyba ze ktos przeznacza na ustawienie maszyny 10 sztuk na wady obrobkowe.
Ja na takowe niemoge sobie pozwolic poniewaz koszt materialu na 1 sztuke wacha sie w przedziale 500-3000funtow.
Jesli uwazasz ze niemam racji przedstaw po krutce opis jak to robisz i ile zajmoja Ci poszczegolne czynnosci (Ja powinienem doliczyc jeszcze 0,5h na kawe ale pominelem bo to jest nieoficjalny element ustawiania maszyny ktory jego czas wydluza do 1,5h :lol:

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”