Uchwyty wiertarskie Bison - klasy dokładności, ceny, różnice

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
egojack1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 247
Rejestracja: 02 mar 2014, 19:39
Lokalizacja: R-sko
Kontakt:

Uchwyty wiertarskie Bison - klasy dokładności, ceny, różnice

#1

Post napisał: egojack1 » 09 lip 2014, 15:56

Witam. Przymierzam się do zakupu bezkluczykowego uchwytu wiertarskiego, potrzebuję MK2 na B18, i mój wybór padł na firmę Bison - wiadomo, dobra marka, sprzęt pewny, dokładny takie opinie się spotyka. Jako jedni z niewielu podają do swoich wyrobów deklarowaną dokładność (bicie). Uchwyty można kupić w trzech klasach:

EKO np:

http://darmet.co/uchwyt-wiertarski-samo ... eko-detail

kosztuje 150,- a bicie deklarowane <0,1mm, czyli np może mieć 0,09mm

II klasy dokładności np:

http://darmet.co/uchwyt-wiertarski-samo ... asa-detail

kosztuje 212,- a bicie deklarowane to 0,15mm

I klasy dokładności np:

http://darmet.co/uchwyt-wiertarski-samo ... asa-detail

kosztuje 276,- a bicie deklarowane 0,04mm

Zaskakująca dla mnie jest różnica w dokładności i cenie klasy EKO i II klasy dokładności. EKO pomimo, że dokładniejsze jest sporo tańsze. Czy ktoś wie co tutaj chodzi? Masy i wymiary są zbliżone. Czy II klasa jest inaczej zbudowana w środku, lepiej zahartowana, czy też jest masywniejsza i przez to do zastosowań przemysłowych? Tak niby podaje ich katalog:

http://www.bison-bial.pl/public/data/re ... 330_pl.pdf

Ogólnie jestem nieco negatywnie zaskoczony dopuszczalnymi biciami uchwytów Bisona, szczególnie w klasie II. Z obiegowej opinii bez zbadania tematu spodziewałem się większej dokładności. Wartości są podawane w odległości 55mm od uchwytu.
Pomijając wygodę i silniejsze mocowanie nie wiem czy jest sens wymieniać mój chiński uchwyt no name, na którym na frezie fi 12 mam bicie 0,03, a na fi 8 0,02 (co prawda ze 30mm od uchwytu (nie mam walka szlifowanego, aby zmierzyć dalej).

[ Dodano: 2014-07-10, 13:03 ]
Czy ktoś ma, używa uchwytów wiertarskich Bisona? Jakie mają w praktyce bicia?
I jeszcze jedna sprawa: nigdzie nie mogę namierzyć trzpieni wiertarskich z Bisona Mk2 na B18, są ale Mk2 na B16. Czyżby Bison takich nie robił? Czy są jakieś istotne różnice w pracy stożka B16 versus B18? Czy grubszy to i pewniejszy w mocowaniu? Oryginalnie miałem Mk2 na B18.



Tagi:


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: Andrzej 40 » 11 lip 2014, 22:30

Możesz jeszcze przeglądnąć katalog Jango z Gostynia. Podobno dobra jakość, cena też :-(. Byłem u nich i chciałem kupić taniej jakiś nie trzymający normy - nie ma szans, albo poprawiają albo utylizują żeby sobie nie popsuć opinii.

Awatar użytkownika

Autor tematu
egojack1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 247
Rejestracja: 02 mar 2014, 19:39
Lokalizacja: R-sko
Kontakt:

#3

Post napisał: egojack1 » 11 lip 2014, 22:57

Jango znam firmę, oczywiście przeglądałem ich katalogi, szczególnie moją uwagę zwróciły uchwyty z monolitycznymi stożkami (stożek razem z uchwytem), ponoć to podnosi sztywność i dokładność, ale są to uchwyty drogie. Większość uchwytów Jango jest niestety bez otworów na klucz (do awaryjnego odkręcenia gdyby się za mocno kiedyś zacisnął), uznaję to za dużą niedogodność. Nie podoba mnie się też w tej firmie, że nie publikują (przynajmniej ja nie spotkałem) wartości dopuszczalnego bicia dla swoich wyrobów.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: Andrzej 40 » 11 lip 2014, 23:08

Mnie też się podobały te monolityczne, tylko cena mi się nie spodobała :mrgreen:

Awatar użytkownika

Autor tematu
egojack1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 247
Rejestracja: 02 mar 2014, 19:39
Lokalizacja: R-sko
Kontakt:

#5

Post napisał: egojack1 » 18 lip 2014, 17:54

Zdecydowałem się i kupiłem uchwyt Bison 5133 od 3-16mm na stożek B16 w pierwszej klasie dokładności, dedykowany przez producenta do zastosowań przemysłowych i CNC. Dodatkowo dokupiłem trzpień wiertarski Bison 5363 na stożek Mk2 / B16 z gwintem M10 do dociągania szpilką przez wrzeciono. Takich trzpieni z gwintem Bison nie robi ze stożkiem skróconym B18, stąd i uchwyt wziąłem na B16.

Obrazek

Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie pomierzył swojej maszyny (ZX7016) z nowymi podzespołami sławnej firmy Bison ;-)

Bicie promieniowe bocznej powierzchni wrzeciona:
< 0,005mm (wysuw pinoli min i max, zablokowana i odblokowana w każdym przypadku <0,005mm)
Nie mogę zmierzyć bicia powierzchni wewnętrznej stożka we wrzecionie, bo nie mam diatestu.

Bicie promieniowe trzpienia wiertarskiego na stożku B16 od 0,005mm pośrodku, do 0,01 na końcu trzpienia (wysuw pinoli min i max, zablokowana i odblokowana w każdym przypadku jak wyżej).

Bicie poosiowe trzpienia, mierzone na jego czole <0,005mm (wysuw pinoli min i max, zablokowana i odblokowana w każdym przypadku jak wyżej), tutaj jest poprawa, bo na poprzedni trzpieniu no name miałem w tym miejscu 0,05mm.

Bicie promieniowe bocznej powierzchni walcowej uchwytu i stożkowej schodzącej do szczęk od 0,01 do 0,02 mm (wysuw pinoli min i max, zablokowana i odblokowana w każdym przypadku jak wyżej). Duża zmiana w stosunku do mojego poprzedniego uchwytu no name, który co prawda pod swoimi szczękami na narzędziu miał tylko ok 0,03mm bicia, to był o tyle dziwny, że jego boczne powierzchnie walcowe biły aż około 0,3mm (wiadomo, że wprowadzało to niepotrzebne drgania i obciążało łożyska). Bison kręci się pięknie.

Bicie promieniowe narzędzi zamocowanych w uchwycie tutaj jest aż miło: od 0,005 do 0,02 ze 2-3 cm od uchwytu na frezach, i porządnych wiertłach HSS Co fi 6-16mm (wysuw pinoli min i max, zablokowana i odblokowana w każdym przypadku jak wyżej). Mierzyłem na narzędziach, bo nie mam (jeszcze) na wyposażeniu szlifowanego dokładnego wałka pomiarowego. Wg pomiarów przy średnicach z dolnego zakresu mocowania bicia rosną , wiadomo że dokładność centrowania spada (do małych średnic są małe uchwyty), a i stopkę zegara trudno dobrze postawić na małych średnicach.

Praca uchwytu zakręcanie, odkręcanie nienaganna. Oby tak dalej w ciągu eksploatacji, na razie jestem zadowolony i nie żałuję wydanych złotówek.

Sprawdziłem, że pomimo zakresu mocowania 3-16mm w razie potrzeby można zamocować średnicę 18mm, bez problemu wchodzi. Wiertło 2mm też da radę założyć, i równiutko uchwyt je centruje.

Nowy zestaw trzpień-uchwyt jest dłuższy od poprzedniego z uchwytem na kluczyk około 20mm.


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#6

Post napisał: trzasu » 19 lip 2014, 22:11

Kolega podrasował tą wiertarkę Makteka nieco ?

Aż wierzyć się nie chce, że na chińczyku ten uchwyt ma takie bicia (bardzo niskie).

Awatar użytkownika

Autor tematu
egojack1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 247
Rejestracja: 02 mar 2014, 19:39
Lokalizacja: R-sko
Kontakt:

#7

Post napisał: egojack1 » 19 lip 2014, 22:23

trzasu pisze:Kolega podrasował tą wiertarkę Makteka nieco ?

Aż wierzyć się nie chce, że na chińczyku ten uchwyt ma takie bicia (bardzo niskie).

Nie, z górą wiertarki nic nie robiłem, od początku tak było. Pomiary po zakupie zamieściłem

https://www.cnc.info.pl/topics80/frezar ... 99,480.htm

Pomiary poprzednie i teraźniejsze robiłem tym samym czujnikiem zegarowym. Będący na wyposażeniu uchwyt no name (na trzpieniu no name) pod szczękami na narzędziu miał tylko ok 0,03mm bicia.

Opis gruntownych poprawek stołu (był fatalny), które robiłem tutaj:

https://www.cnc.info.pl/topics80/frezar ... 99,490.htm


Pancio44
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 23 gru 2019, 15:57

Re: Uchwyty wiertarskie Bison - klasy dokładności, ceny, różnice

#8

Post napisał: Pancio44 » 05 sie 2020, 00:17

Ja posiadam uchwyt bisona 3-16mm precyzyjny i się troszkę zawiodłem. Na trzpieniu mam bicie 0.01 A na uchwycie na wiertlach nowych szlifowanych 0.08 A producent deklaruje 0.04. Dodam że wszystko nowe

Awatar użytkownika

maszynista1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 386
Rejestracja: 20 sie 2018, 20:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Uchwyty wiertarskie Bison - klasy dokładności, ceny, różnice

#9

Post napisał: maszynista1 » 05 sie 2020, 15:38

Jeśli uchwyt nie spełnia parametrów to go zareklamuj u sprzedawcy lub producenta. Jedna uwaga, to bicie 0,04 to chyba mierzone 40mm od szczęk.
Do takich pomiarów dobrze mieć kawałek wałka liniowego np. ⌀10, L 150 bo wiertło rzadko kiedy jest proste.


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Uchwyty wiertarskie Bison - klasy dokładności, ceny, różnice

#10

Post napisał: bear » 05 sie 2020, 21:53

Pancio44 pisze:
05 sie 2020, 00:17
Ja posiadam uchwyt bisona 3-16mm precyzyjny i się troszkę zawiodłem. Na trzpieniu mam bicie 0.01 A na uchwycie na wiertlach nowych szlifowanych 0.08 A producent deklaruje 0.04. Dodam że wszystko nowe
A jest czym się przejmować? Mało która wiertarka zapewni Ci taką sztywność aby wywiercić na setki pomijając już ostrzenie z ręki czy z chińskiej maszynki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”