Tum 25A - Leczenie

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
adams94
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 9
Rejestracja: 10 wrz 2017, 09:49
Lokalizacja: Skoczów

Tum 25A - Leczenie

#1

Post napisał: adams94 » 03 lut 2020, 09:19

Witam. Od kilku lat jestem w posiadaniu tokarki Tum 25A. Tokarka była za śmieszną kwotę, więc na początku przymykałem oko na pewne niedociągnięcia, lecz z biegiem czasu stawały się coraz bardziej uciążliwe. Na chwilę obecną mam w planie wymienić całą elektrykę oraz przywrócić pełną sprawność skrzyni biegów - brak 3 biegów.

Co do elektryki:
- Spalone trafo, przez co nie mam oświetlenia
- Nie dochodzi prąd do pompy chłodziwa, podłączona "na krótko" działa
- Włącznik główny nie zawsze kontaktuje
Ogólnie chce wymienić całość na nowe.
Według dtr, w maszynie występuje stycznik samoczynny typ SMP-1 z przekaźnikiem termicznym 5,2-7A oraz stycznik suchy SM-1. W tym przypadku muszę prosić osoby bardziej obeznane o podpowiedź, jakimi nowymi zamiennikami można zastąpić wyżej wymienione styczniki?

Drugi problem to brak 3 przełożeń, obracając wajchą (nr. 35 na rysunku) w lewo, powinienem otrzymać obroty 630-224-1250. Niestety, po załączeniu silnik się kręci lecz wrzeciono stoi we wszystkich trzech położeniach.
I tu kolejne pytanie, jest szansa naprawić to bez wyciągania całej skrzyni z tokarki?
Załączniki
tum25obr_35296_16456.jpg




sssTOMEKsss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 272
Rejestracja: 25 mar 2014, 17:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tum 25A - Leczenie

#2

Post napisał: sssTOMEKsss » 03 lut 2020, 16:40

witam, zgłoś się do mnie na pw, zrobiłem całą elektryke od 0 u siebie w tumie35


ancover
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 72
Rejestracja: 26 paź 2014, 21:21
Lokalizacja: Chomiąża

Re: Tum 25A - Leczenie

#3

Post napisał: ancover » 20 kwie 2020, 22:14

cyt "jest szansa naprawić to bez wyciągania całej skrzyni z tokarki? "
zobacz od strony skrzyni czy nie jest wyłamany jeden z wodzików które wchodzą do skrzyni jesli całe trzeba wyciagać skrzynie.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 754
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Tum 25A - Leczenie

#4

Post napisał: pavyan » 16 lip 2020, 12:33

Objaw wskazuje niestety na poważne uszkodzenie jednego z kół zębatych w reduktorze - o ile pamiętam, te same (najbardziej przydatne) prędkości "wysiadły" także u mnie. Przykro mi, bo to duża robota.
Wynika to z błędnej budowy tego koła (zbyt mała średnica piasty, a oryginalne koło całe było hartowane) i marnej jakości wkładki blokującej jego obrót ("klina") - miałem takie uszkodzenie i oznacza to demontaż reduktora, zamówienie koła zębatego, 'klina" oraz prawdopodobnie również wałka, tak było u mnie) i wymianę tych elementów. Klin można wykonać samemu z ulepszanego na 30-35HRC materiału.
Przy tej dość dyskusyjnej "okazji" również warto zrobić wymianę łożysk reduktora i silnika.
Do demontażu/montażu potrzeba przynajmniej zębatej prasy warsztatowej, wystarczy 2-3T
Próbowałem przyspawać TIG-em odłupany kawałek piasty koła - niby się udało, ale wynik marny, bo to hartowana węglowa stal (w dodatku nieznana). Nie ryzykowałem i zamówiłem nowe koło - ale też były z nim problemy, bo było "za duże" o kilka dych, co powodowało brak luzu międzyzębowego, za to pojawiła się "ciasnota" międzyzębowa.
Poszukaj mojego opisu tej drogi przez mękę, gdzieś jest na Forum.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 754
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Tum 25A - Leczenie

#5

Post napisał: pavyan » 16 lip 2020, 21:04

Podrzucam Ci temat, w którym opisałem remont reduktora - nie zakładałem nowego tematu, podłączyłem się do istniejącego.
Na tej stronie zacząłem: tum-25a-t1377-10.html?hilit=tum%2025%20reduktor

W sumie nie jestem pewien na 100% że masz identyczne uszkodzenie - ale wygląda na to że przynajmniej bardzo podobne (jeśli to nie jest problem z wodzikami, o czym wspomniał Kol. ancover - i oby tak było).
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
adams94
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 9
Rejestracja: 10 wrz 2017, 09:49
Lokalizacja: Skoczów

Re: Tum 25A - Leczenie

#6

Post napisał: adams94 » 20 lut 2022, 10:30

Po długiej przerwie muszę powrócić do tematu naprawy tuma.
Z braku czasu na większy przestój, od założenia tematu wymieniłem jedynie trafo i włącznik główny, maszyna działała lecz dalej bez 3 biegów.
Niestety początkiem tygodnia silnik odmówił współpracy - prawdopodobnie się spalił, próba załączenia powoduje wybicie korków oraz czuć spaleniznę. Stąd też szybka decyzja i reduktor z silnikiem są już wyjęte.
Pierwsza moja wątpliwość to czy mogę zepsuty silnik 3kw zastąpić silnikiem 4kw? Wymiary ma te same.
Tabliczka silnika zdemontowanego:
Obrazek
Tabliczka silnika 4kw.
Obrazek

Druga sprawa, to po zdjęciu pokrywy reduktora wszystko wygląda na całe. Lecz nawet wizualnie ułożenie zębatek nie zgadza się ze schematem, który zamieścił Pavyan w swoim temacie. Próba wbicia brakującego przełożenia skutkuję oparciem się o siebie dwóch zębatek.
Poza tym po ilości silikonu nie trudno się domyślić, że ktoś już grzebał w reduktorze i prawdopodobnie źle go złożył. Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.
Obrazek


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Tum 25A - Leczenie

#7

Post napisał: Robert_K » 20 lut 2022, 10:55

adams94 pisze:czy mogę zepsuty silnik 3kw zastąpić silnikiem 4kw?


Elektrycznie rzecz biorąc tak, pod warunkiem, że wymienisz również zabezpieczenia na nieco większe. Mam na myśli głównie wyłącznik silnikowy bo wkładki topikowe powinny wystarczyć te co są. Chyba że jest opcja podkręcić go do niecałych 9A bo może akurat ma taki zakres.

Mechanicznie większy silnik oznacza większy moment, co może pociągnąć za sobą uszkodzenia skrzyni biegów (np. ścięcie wpustu lub uszkodzenie któregoś z kół zębatych jak wspomniał kolega pavian), w przypadku jakiegoś przeciążenia.

Pozdrawiam.


Autor tematu
adams94
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 9
Rejestracja: 10 wrz 2017, 09:49
Lokalizacja: Skoczów

Re: Tum 25A - Leczenie

#8

Post napisał: adams94 » 20 lut 2022, 13:15

Jestem nastawiony na wymianę całej elektryki w tokarce, lecz zaczynam od silnika - jeśli może być ten 4kw to pod niego zakupie wyłącznik oraz styczniki, jeśli nie to szukam 3kw....

O przeciążenie raczej u mnie trudno, na tumie głównie toczę aluminium i brąz. Rzadko trafia się stal, a jak już to tylko na wykończenie ponieważ do zgrubnego toczenia używam bardzo zmęczoną tue 35.


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Tum 25A - Leczenie

#9

Post napisał: orion32 » 20 lut 2022, 13:18

Jak TUE z 1,5kw silnikiem pociągnie, to tym bardziej tum z 3kW.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


sssTOMEKsss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 272
Rejestracja: 25 mar 2014, 17:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tum 25A - Leczenie

#10

Post napisał: sssTOMEKsss » 23 lut 2022, 00:26

dlaczego szukasz 3kw? czemu po prostu nie dasz do przezwojenia ten org silnik?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”