Proste wytaczadło

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
xxdrago
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 66
Rejestracja: 01 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Jaw-no

Proste wytaczadło

#1

Post napisał: xxdrago » 23 gru 2014, 23:54

Witam, potrzebuje wytoczyć pare otworów na wiertarce stołowej, chciałbym sobie skonstruować proste wytaczadło, problem jest w tym, że otwór jest mały bo ma 40mm średnicy, potrzebowałbym go roztoczyć na 50mm, widziałem coś takiego na forum:
Obrazek
jak wygląda nóż w takim wytaczadle? Materiał to aluminium myślę, że nie będzie jakoś z tym problemu.. Problem jest w tym, że nie da się tego zapiąć na tokarkę, a frezarki nie posiadam...



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 24 gru 2014, 00:38

Potrzebujesz posuw(chociażby na przekładni ślimakowej) - ręcznie wajchą czarno to widzę chba ze chcesz tylko przeryć to na większa średnicę
geometria noża tak jak dla wytaczaka na tokarce http://img.logismarket.pl/ip/pabianicka ... imgmax=800
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
xxdrago
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 66
Rejestracja: 01 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Jaw-no

#3

Post napisał: xxdrago » 24 gru 2014, 00:41

No spróbować mogę :) Jaki powinien być kąt noża do wytaczania? , chce sobie tak nóż zrobić :)

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 24 gru 2014, 01:18

Konstrukcja wytaczadła prętowego(z chwytem walcowym) nie jest jakaś skomplikowana wystarczy w wałku wywiercić poprzeczny otwór oraz współosiowy na śrubę krępującą, i jako noża użyć okrągłej stalki z zaszlifowanym ostrzem skrawającym, do aluminium czy miękkiej stali w zupełności HSS wystarczy. Nawet z ułamanego wiertła czy gwintownika, frezu...
Obrazek Obrazek
(tu chwyt stożkowy)
Obrazek Obrazek
lub ukośnym,
ObrazekObrazek

tyle że skośne trudniej potem ustawiać suwmiarką czy mikrometrem na wymiar
Obrazek
albo do stalki kwadratowej
Obrazek
okrągły otwór odp. średnicy też nadaje się do mocowania kwadratowej stalki
Obrazek

Jak widać konstrukcja trzpienia nie jest skomplikowana i zostawia wiele pola do własnych wariacji w zależności od potrzeb.
Natomiast jeśli chodzi o maszynę, w tym wypadku wiertarkę, to albo musi być ona sztywnej i bez luzów konstrukcji, zwłaszcza wrzeciono, by narzędzie nie rzucało nam na boki w materiale (o co raczej trudno bo wiertarki za sztywne nie są).
Lub jeśli jest wiotka, to narzędzie musi mieć prowadzenie:
- pilotem (jak pogłębiacz) w dalszej części otworu obrabianego detalu,
Obrazek

- albo zaciskanym(schowanym wkrętem robaczkowym) na trzonku tuż przed nożem prowadzącym pierścieniem o średnicy roztaczanego otworu (pasowanie suwliwe na smar), który nie dopuści do jego odchyłek na boki i powstania "jajca".
Coś podobnego jak tu (tu akurat pierścień obejmuje jeszcze nóż, ale to zbędne skomplikowanie bo średnica otworu za nożem i tak jest większa)
Obrazek Obrazek Obrazek

lub po porostu kupić pasujące (jeśli mamy stożek we wrzecionie)
http://allegro.pl/listing/listing.php?b ... zad%C5%82o
np
http://allegro.pl/wytaczadlo-mt-2-na-pl ... 50549.html
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
xxdrago
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 66
Rejestracja: 01 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Jaw-no

#5

Post napisał: xxdrago » 24 gru 2014, 14:33

Dzięki za posta, bardzo mi pomógł :) Zrobiłem sobie coś podobnego :) tylko dużo mniejszego, bo otwór mam mały.. Jeszcze nachodzi mnie pytanie jak zapiąć taki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jakieś zdjecie z neta:
Obrazek

Do roztoczenia mam kartery silnika, nie musi być to jakoś dokładnie może być nawet 1mm luzu.. Myślę sobie to jakoś zapiąć tylko jak? Co do centrowania to zapiłabym sobie czujników zegarowych mocowanych we wrzecionie, wycentrowałbym i zapiałbym narzedzie.

Całościowo wygląda to tak:
Obrazek

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#6

Post napisał: RomanJ4 » 24 gru 2014, 14:43

Chyba nie ma wyjścia, tylko dorobić coś w rodzaju(obrazowo) taboretu z 4 otworami w blacie do zamocowania od spodu "podwieszonego" na śrubach zamiast szpilek karteru, oraz centrycznym między nimi otworem o takiej średnicy by można było swobodnie roztoczyć otwór pod cylinder.
Całość ustawiamy, centrujemy i krępujemy do stolika maszyny.
Centrowanie otworu karteru czujnikiem mocowanym we wrzecionie jak poniżej(lub podobnie)
Obrazek

mam nadzieję że zrozumiale opisałem pomysł..
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
xxdrago
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 66
Rejestracja: 01 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Jaw-no

#7

Post napisał: xxdrago » 24 gru 2014, 19:14

Jaki kąt powinno mieć to ostrze do wytaczania?
znalazłem coś takiego:
Obrazek

Chce sobie zrobić coś takiego z wiertła fi 10 tylko nie wiem za bardzo jak to na ostrzyć :D żeby to zbierało, bo chyba na prosto jak to zeszlifuje to słabo to widzę żeby to wytaczało, myślałem zrobić coś na wzór noża tokarskiego "zdzieraka" wygiętego tam jest kąt 45* jakbym zjeżdżał tym wytaczadłem w materiał, to najpierw wchodziła by mi ładnie ta cześć noża w otwór dolna a potem ta część górna noża , zaczęła by zbierać, dobrze kombinuje?


donaks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 177
Rejestracja: 18 lip 2009, 22:52
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#8

Post napisał: donaks » 24 gru 2014, 19:26

Ja tylko z własnego warsztatowego doświadczenia mogę powiedzieć,że dobrze kombinujesz .Taki kształt noża w trójkąt,jaki jest na 8 zdjęciu u Romana. Nie robiłbym z wiertła,jak już to z freza. Nie widziałem jeszcze wiertła z twardą częścią chwytową.


malpa500000
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 483
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:49
Lokalizacja: rwlk

#9

Post napisał: malpa500000 » 24 gru 2014, 20:05

do aluminium tylko i wylącznie stalka z hss ew sw żaden węglik na stalce ci wyjdzie sexy klasa i idze z mniejszymi oporami.


Autor tematu
xxdrago
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 66
Rejestracja: 01 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Jaw-no

#10

Post napisał: xxdrago » 25 gru 2014, 17:02

Skonstruowałem sobie coś dużo mniejszego, bo nie mam na razie dostępu do tokarki troche wstyd pokazywać, ale ma być to do prac garażowych:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

O coś takiego mniej więcej chodzi? Jakie obroty do tego powinny być, no i czy polewać to dynksem czy nie? :D

Wiertło HSS, chłodziłem je dosyć ostro, żeby nie nagrzać materiału, a potem naostrzyłem na osełce i na gładziku...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”