Problem z drutem oporowym

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
Piotr75
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 20 paź 2008, 12:04
Lokalizacja: Pleszew

Problem z drutem oporowym

#1

Post napisał: Piotr75 » 24 paź 2008, 12:00

Witam. Buduje ploter do cięcia styropianu. Przy testach natknąłem się na problem z drutem.
Kłopot z tym iż drut po kilku minutach pracy rozciąga się (nie mam tu na myśli rozszerzalności cieplnej która wynosi tu ok 30mm). Aktualnie używam drutu 0,8mm o długości 2200mm, napinanie realizowane sprężynami. Naciąg drutu szacuje ok 1kg, co zapewnia w miarę dobre napięcie drutu podczas cięcia a nie forsuje go zbyt mocno. Moje pytanie, czy ktoś może polecić jakiś konkretny stop metalu, lub producenta (handlowca), drutu który byłby najlepszym rozwiązaniem w tej aplikacji. Dopowiem tylko ze drut, który teraz testuje to zwykły kupiony w sklepie AGD do jakiegoś piecyka.



Tagi:


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: bubels » 24 paź 2008, 13:26

Ja ze swojej strony polecam drutoporowy.pl . Ostatnio zamawiałem 0,35mm i sprawuje się idealnie (długość 600mm).

Ale obawiam się że niestety przy tej długość drutu to po prostu za słaby naciąg w stosunku do temperatura/prędkość cięcia.

Pozdrawiam.


Autor tematu
Piotr75
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 20 paź 2008, 12:04
Lokalizacja: Pleszew

#3

Post napisał: Piotr75 » 24 paź 2008, 17:23

Większy naciąg powoduje jeszcze szybsze rozciąganie drutu aż do jego zerwania.
Myślę że to wina samego materiału z którego wykonano drut - zbyt plastyczny.
Kolega stosuje drut typu Kanthal?


Supremo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 127
Rejestracja: 30 paź 2006, 08:56
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: Supremo » 24 paź 2008, 17:48

A mogę zapytać jakie jest źródło zasilania drutu? Bo mi to wygląda na to, że ma on za wysoką temperaturę.


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: bubels » 24 paź 2008, 21:56

Uściślając - FeCrAl 135 0.35mm, zwój 20m,R=14Ohm/m +/-5%

Parametry zasilania około 17V-24V (bliżej tej niższej wartości)

W sumie możesz mieć rację ale i sugestia o za dużej temperaturze również jest bardzo trafna. W końcu im wyższa tym metal staje się plastyczniejszy .

Druty o większej średnicy pochodzenia AGD również z powodzeniem stosowałem i problem o którym piszesz występował tylko przy źle dobranym zasilaniu a w efekcie zbyt wysokiej temperaturze pracy (drut rozgrzewał się do czerwoności).

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: Piotr Rakowski » 24 paź 2008, 23:59

Najczęściej używany jest drut kantalowy o średnicy 0.35 mm. Co do zasilania to się trochę nie mogę zgodzić z kolegami. Poniżej tablica napięć w zależności od długości drutu (znalazłem ją kiedyś w necie). Jak widać dla długości 2000 mm napięcie wynieś powinno 42V. Biorąc pod uwagę podany poniżej algorytm przy długości 2200 mm powinieneś używać napięcia około 46V.
Załączniki
drut.jpg
drut.jpg (61.26 KiB) Przejrzano 5848 razy
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Supremo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 127
Rejestracja: 30 paź 2006, 08:56
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: Supremo » 25 paź 2008, 21:47

Dobór drutu to nie taka prosta sprawa. Na jego żywotność wpływa kilka czynników: napięcie prądu, naciąg i prędkość cięcia to te najważniejsze. Dalej rodzaj ciętego (wypalanego) materiału, sposób mocowania drutu. A najważniejsze to umiejętności operatora.

Dobry operator wie jak ciąć z możliwie największą prędkością. I nie chodzi tu o wydajność wprost, a właśnie o żywotność drutów.

Idealna prędkość to taka przy której wypalany materiał odbiera całość energii cieplnej emitowanej przez drut. Można wtedy zaobserwować minimalne wleczenie drutu w materiale. Zwiększenie prędkości w takiej sytuacji = zerwanie drutu. Za wolne tępo = wzrost temperatury drutu = zwiększenie jego plastyczności = większe ryzyko zerwania.

Przy dużych napięciach ważne jest również chłodzenie wolnego odcinka drutu (tego niezatopionego w materiale), bo o ile wewnątrz energia pójdzie w wypał to te wolne odcinki mocno się grzeją i ... patrz wyżej.

Naciąg drutu jest wystarczający jeśli drut nie "pływa" w materiale przy idealnej prędkości.

Co do sposoby mocowania to wg mnie najlepsze są tekstolitowe kółka, dzięki którym nie musimy łamać drutu, bądź kaleczyć go śrubą.

Jak mi się jeszcze coś przypomni to napiszę.

A co do tabeli to wydaje mi się ona niekompletna bo nie ma podanego oporu drutu a od tego będzie zależała ilość wydzielanej energii przy danym napięciu.


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: bubels » 25 paź 2008, 22:17

Też znam tę tablicę ale opieram się na konkretnym przykładzie - 600mm 17-24V. Tak zasilałem ten drut i parametry były w porządku. Należy pamiętać że zależy to również od prędkości cięcia, rodzaju materiału, temperatury otoczenia itd.

Zgodzę się natomiast że dla tej długości drutu napięcie zasilania powinno wynosić około 45V. To da nam około 65W mocy jaką odda drut w postaci ciepła. Ale samą regulację zaczął bym od 24V w górę.

Może autor wątku zdradzi nam jak zasilał drut dotychczas?


Autor tematu
Piotr75
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 20 paź 2008, 12:04
Lokalizacja: Pleszew

#9

Post napisał: Piotr75 » 30 paź 2008, 09:26

Witam wszystkich. Dziękuje za wszystkie wypowiedzi, i przepraszam za zwłokę w odpowiedzi - wyjazd służbowy.
Wracając do tematu, drut oporowy zasilam transformatorem toroidalnym o napięciu wtórnym 50V moc trafa 650W. Mam zainstalowany regulator prądu (http://www.allegro.pl/item467364463_reg ... tanio.html).
Jako napinacza używam sprężyn w prowadzeniu (sprężyna w tulei, tuleja w kostce z tworzywa), aby zapewnić stabilność drutu (wcześniej miałem same sprężyny co pogłębiało zjawisko "wleczenia" drutu).
Testowałem też drut o średnicy 0,35 ; 0,55 ale nagrzewały sie zbyt słabo (0,55 dawało jeszcze rade ale bardzo po woli).
Może ktoś podpowie jakiego rzędu posuw z reguły można uzyskać przy tego typu cięciu.
Być może próbuje uzyskać zbyt duże posuwy, i co za tym idzie zbyt mocno grzeje drut.
Aktualnie obserwuje że mój drut zaczyna się robić bordowy w strefie poza materiałem.
Czy taki objaw oznacza zbyt wysoką temperaturę?
Pozdrawiam


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#10

Post napisał: bubels » 30 paź 2008, 09:56

Ostatnio gdy robiłem różne testy uzyskałem zdolność cięcia w okolicy 1000mm/1minutę.

I czytając opisy różnych konstrukcji wnioskuje że jest to w miarę typowa wartość.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”