Potrzebna pomoc w konfiguracji EMC2

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
robert557
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 41
Rejestracja: 03 kwie 2006, 01:13
Lokalizacja: Gostynin

Potrzebna pomoc w konfiguracji EMC2

#1

Post napisał: robert557 » 05 wrz 2011, 16:04

Witam
Potrzebuję pomocy w konfiguracji EMC2 jakiś czas temu zbudowałem frezarkę pierwsze próby na Mach później brak czasu i frezarka poszła w odstawkę przeleżała półtora roku nadszedł czas na reanimację tym razem padło na Linuksa i EMC2 i zaczęły się schody, nie mogę przebrnąć przez, jak i gdzie podać skok śruby i dzielnik sterownika co w moim przypadku jest 1/8 bo bez tego żadem wymiar się nie zgadza i wszystkie parametry mam poza zasięgiem .Teoretycznie obszar roboczy maszyny powinien wynosić 32x27 cm a na chwilę obecną nie mam połowy .Wiem że zaraz ktoś napisze żeby zacząć od instrukcji lecz angielski to nie moja silna strona tak więc jak może ktoś pomóc to bardzo dziękuję
Pozdrawiam Robert



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: tuxcnc » 05 wrz 2011, 19:31

Uruchamiasz Stepconf Wizard i jak dojdziesz do konfiguracji osi, to masz od góry ilość kroków na obrót, ilość mikrokroków na krok, przełożenie przekładni (ilość zębów : ilość zębów) i skok śruby w milimetrach lub calach na obrót.
Elegancko jest wpisać prawdę, ale te wszystkie dane są podstawiane do jednego wzoru, z którego jest wyliczana ilość impulsów STEP na milimetr lub cal posuwu.
Tak więc czy wpiszesz 200 kroków/obrót i 8 mikrokroków czy też 1600 kroków/obrót i 1 mikrokrok, to na jedno wyjdzie.

.


Autor tematu
robert557
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 41
Rejestracja: 03 kwie 2006, 01:13
Lokalizacja: Gostynin

#3

Post napisał: robert557 » 05 wrz 2011, 20:46

Obrazek
czyli tak silnik 200 kroków sterownik na 1/8 śruba zespolona sprzęgłem a więc 1:1 skok śruby 4mm to mniej więcej tak powinny być ustawione poszczególne osie . Wykonałem test silniki obracają się strasznie wolno ale i tak program zgłasza problem z zle ustawionym polem .

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: tuxcnc » 05 wrz 2011, 21:04

Czy Ty przypadkiem nie przesadzasz ?

Jak czegoś nie rozumiesz, to skorzystaj ze słownika albo tłumacza Google.

A maszyna działa jak powinna, czyli z maksymalną prędkością 1.25 mm/s i na polu roboczym od 0 do 8 mm. :grin:

Nie jestem jasnowidzem i nie znam twojej maszyny.
A poza tym, to mam inne plany niż zrobić Ci całą konfigurację.
Jak nie umiesz, to się ucz, bo i tak ta wiedza będzie Ci potrzebna.

A "Maximum Acceleration" pewnie jest za duże i silnik będzie gubił kroki.
Tak mi się wydaje, bo wiedzieć przecież nie mogę.
Ten parametr to i tak się dopiero w maszynie ustala doświadczalnie.
Ustawia się jakąś wartość i na przykład robi

Kod: Zaznacz cały

G1 X100 F50
G0 X0
G1 X100
...
Czyli w jedną stronę jeździ szybko, a w drugą powoli i mierzy czy maszyna wraca w to samo miejsce.

.

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#5

Post napisał: jarenio » 06 wrz 2011, 09:39

po prawj u góry istnieje również takli tajny magiczny przycisk z napisem "test this axis"
jak na niego klikniesz to możesz sobie przetestować oś :)
przy okazji masz tam możliwość ustawienia nowych wartości prędkości i przyspieszenia...
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
robert557
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 41
Rejestracja: 03 kwie 2006, 01:13
Lokalizacja: Gostynin

#6

Post napisał: robert557 » 07 wrz 2011, 15:19

jarenio pisze:po prawj u góry istnieje również takli tajny magiczny przycisk z napisem "test this axis"
jak na niego klikniesz to możesz sobie przetestować oś :)..
Witam
Jeśli chodzi o ten tajny guziczek to oczywiście znalazłem go
Częściowo uporałem się z problemami pierwszy to źle zdefiniowane pole robocze a drugi to źle ustawione sterowniki były ustawione na 1/4 a nie jak myślałem 1/8 wymiary są prawidłowe wyfrezowaniu logo programu jest ok
Ale nadal nie kumam bazowania raz wjadę maszyną na skraj pola roboczego klikam bazowanie i jest ok a czasem o wiele mniejszy element podobnie zbazowany a program się upiera że jest źle

I jeszcze jedno jakim programem jest najłatwiej przygotować tekst do frezowania ? :lol:

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#7

Post napisał: jarenio » 09 wrz 2011, 11:34

Z bazowaniem jest tak, że gdy masz ustawione prawdziwe wymiary w EMC, po wypadalo by, zebys bazował maszynę na krańcówkach, co w pewien sposób jest bez sensu... lepiej wpisać duuużo większe wymiary i bazowac do 0x0x0 materiału, a krańcówki używać jako limitów.
Ja tak bazuję plazme, dzieki temu mam 0x0x0 jam gdzie chcę i na wysokości materiału jaką chcę. A tak to u mnie wygląda
http://youtu.be/Wfmu8MNnb5M

http://wiki.linuxcnc.org/cgi-bin/emcinf ... Generators
pozycja 8 ;)
Pozdrawiam; Jarek

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: tuxcnc » 09 wrz 2011, 18:26

jarenio pisze:Z bazowaniem jest tak, że gdy masz ustawione prawdziwe wymiary w EMC, po wypadalo by, zebys bazował maszynę na krańcówkach, co w pewien sposób jest bez sensu... lepiej wpisać duuużo większe wymiary i bazowac do 0x0x0 materiału, a krańcówki używać jako limitów.
Ja tak bazuję plazme, dzieki temu mam 0x0x0 jam gdzie chcę i na wysokości materiału jaką chcę. A tak to u mnie wygląda
http://youtu.be/Wfmu8MNnb5M
Nie dość że mgliście piszesz, to jeszcze mylisz pojęcia.
Bazowanie na krańcówkach pozwala po pierwsze ustawić maszynę dokładnie w tej samej pozycji.
Dzięki temu można na przykład przywrócić obróbkę detalu przerwaną awarią sieci energetycznej.
Albo bardziej praktycznie mocować przedmioty obrabiane w imadło lub przyrządy.
Po drugie programowe limity mają sens tylko przy bazowaniu na krańcówkach.
Wtedy maszyna nie ruszy gdy program przekracza zakresy.
Już widziałem takie jajca, że materiał nadawał się na złom, bo maszyna wjechała w krańcówkę, a brakowało milimetra żeby wycięła.

Do łapania zera na przedmiotach mocowanych w losowych pozycjach służą offsety.

.


Autor tematu
robert557
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 41
Rejestracja: 03 kwie 2006, 01:13
Lokalizacja: Gostynin

#9

Post napisał: robert557 » 24 wrz 2011, 14:23

tuxcnc pisze:
jarenio pisze:
Do łapania zera na przedmiotach mocowanych w losowych pozycjach służą offsety.

.
"tuxcnc" Mógł byś napisać w 2-u zdaniach jak korzystać z offsetu niestety nie radze sobie z tym jak materiał jest sporo większy od pola roboczego to ok ale jak nie na zapasu to sie zaczyna szopka


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#10

Post napisał: kamar » 24 wrz 2011, 16:07

jarenio pisze:. lepiej wpisać duuużo większe wymiary i bazowac do 0x0x0 materiału, a krańcówki używać jako limitów. ;)
I to dopiero jest bez sensu. Kazda oś, czy ma krancówkę czy nie powinna byc zkonfigurowana tak jak ma zakres. Po zbazowaniu na początku osi maszyna nie ma prawa wyjechać poza limit ani programowo ani ręcznie. Po zakończeniu pracy zjeżdzasz na bazy i masz spokój. Widze że z krańcówkami macie więcej problemów jak ja bez :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”