Frezowanie PCB

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
kamilszczepan
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 38
Rejestracja: 10 kwie 2011, 03:12
Lokalizacja: Warszawa

Frezowanie PCB

#1

Post napisał: kamilszczepan » 23 kwie 2013, 03:02

Witam szanownych kolegów
Na pewno temat gdzieś był i odgrzewam kotleta, ale nie mogę znaleźć.

Frezowanie PCB; jaki typ laminatu najlepiej się frezuję ?

Krótkie pytanie i krótka odpowiedz.
pozdrawiam



Tagi:


SkyLOT
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 158
Rejestracja: 01 gru 2012, 12:32
Lokalizacja: Rabka-Zdrój
Kontakt:

Re: Frezowanie PCB

#2

Post napisał: SkyLOT » 23 kwie 2013, 07:05

kamilszczepan pisze: Krótkie pytanie i krótka odpowiedz.
pozdrawiam
Odpowiednim frezem - każdy!
Pozdrawiam, Jasiek

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#3

Post napisał: rockykon » 23 kwie 2013, 12:04

papierowy pewnie jakiś, ale czy ktoś jeszcze odważy sie go lutować ?

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#4

Post napisał: ALZ » 23 kwie 2013, 13:24

Czym twardsze podłoże to łatwiejsze frezowanie. Podstawą jest jenk dokonale ostry frez bo miedź jest plastyczna i przytępiony frez robi paskudną wypływkę. Tak swoją drogą dla ułatwienia dobrze jest pomyśleć przed frezowaniem do czego płytka będzie służyła. Jeśli obwód nie będzie przenosił dużych prądów to mozna stosować laminaty z miedzią 0,18. Laminaty fenolowe praktycznie wyszły z użycia, czasami są jeszcze laminaty kompozytowe. Najczęściej jednak to laminaty szkło-epoksydowe produkcji chińskiej :mrgreen: (zresztą całkiem niezły)


Autor tematu
kamilszczepan
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 38
Rejestracja: 10 kwie 2011, 03:12
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: kamilszczepan » 23 kwie 2013, 16:15

ALZ, o to właśnie mi chodziło, o doświadczenie i konsekwentną merytoryczną odpowiedz
SkyLOT, po co w ogóle dotykać klawiatury żeby pisać rzeczy, które nic nie wnoszą ? przecież taki klawisz ma swoją żywotność, kiedyś cię pokara jak ci którejś zabraknie litery i nie będziesz się mógł zalogować chociażby na to forum, czego ci nie życzę oczywiście .

Tak czy inaczej dziękuje ALZ za odpowiedz
pozdr


SkyLOT
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 158
Rejestracja: 01 gru 2012, 12:32
Lokalizacja: Rabka-Zdrój
Kontakt:

#6

Post napisał: SkyLOT » 23 kwie 2013, 17:03

kamilszczepan pisze: SkyLOT, po co w ogóle dotykać klawiatury żeby pisać rzeczy, które nic nie wnoszą ? przecież taki klawisz ma swoją żywotność, kiedyś cię pokara jak ci którejś zabraknie litery i nie będziesz się mógł zalogować chociażby na to forum, czego ci nie życzę oczywiście .
:mrgreen: Chciałeś krótkiej i konkretnej odpowiedzi to ją dostałeś więc czego piskasz?

Niech cię głowa nie boli o moją klawiaturę, nic ci do niej.

W mojej odpowiedzi nie było nic uszczypliwego ani ironicznego.
Chyba w ogóle się nie zastanawiałeś zadając to pytanie ile może być różnych interpretacji odpowiedzi na nie. Zadałeś to pytanie najogólniej jak się dało. Tak pytają się dzieci swoich rodziców o różne sprawy a nie facet który chce merytorycznej odpowiedzi.
Następnym razem postaw pytanie mądrze a dostaniesz odpowiedź bardziej zbliżoną do tej którą chciałbyś usłyszeć. :lol:
Tyle mojego w temacie!
Pozdrawiam, Jasiek


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#7

Post napisał: Zbych07 » 23 kwie 2013, 18:42

SkyLOT pisze:
kamilszczepan pisze: SkyLOT, po co w ogóle dotykać klawiatury żeby pisać rzeczy, które nic nie wnoszą ? przecież taki klawisz ma swoją żywotność, kiedyś cię pokara jak ci którejś zabraknie litery i nie będziesz się mógł zalogować chociażby na to forum, czego ci nie życzę oczywiście .
:mrgreen: Chciałeś krótkiej i konkretnej odpowiedzi to ją dostałeś więc czego piskasz?

Niech cię głowa nie boli o moją klawiaturę, nic ci do niej.

W mojej odpowiedzi nie było nic uszczypliwego ani ironicznego.
Chyba w ogóle się nie zastanawiałeś zadając to pytanie ile może być różnych interpretacji odpowiedzi na nie. Zadałeś to pytanie najogólniej jak się dało. Tak pytają się dzieci swoich rodziców o różne sprawy a nie facet który chce merytorycznej odpowiedzi.
Pytanie:

"jaki typ laminatu najlepiej się frezuję ?"


Odpowiedź:

"Odpowiednim frezem - każdy !"


:shock: każdy najlepiej się frezuje ? :grin:

Charakter odpowiedzi wskazuje, że odpowiadający ma problem w czytaniu ze zrozumieniem.

A tak na marginesie, przez wiele lat zajmowałem się szkoleniem ludzi i z pełnym przekonaniem twierdzę:
nie ma głupich pytań , ale wielokrotnie słyszałem bardzo głupie odpowiedzi.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Frezowanie PCB

#8

Post napisał: tuxcnc » 23 kwie 2013, 19:27

SkyLOT pisze:Odpowiednim frezem - każdy!
Oczywiście gówno prawda.
Otóż kiedyś posiadałem taki laminat szklano-epoksydowy (typu i producenta niestety nie znam), który wykonany był z tkaniny tak sprasowanej, że jej sploty tworzyły na powierzchni rodzaj faktury, takie góry i doliny w miniaturze.
Oczywiście próba wyfrezowania rowka kończyła się tak, że w jednym miejscu miedź była przecięta dość szeroko a w innym tylko nadcięta.
Tak więc bez wątpienia są laminaty lepiej i gorzej nadające się do frezowania.

.


SkyLOT
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 158
Rejestracja: 01 gru 2012, 12:32
Lokalizacja: Rabka-Zdrój
Kontakt:

Re: Frezowanie PCB

#9

Post napisał: SkyLOT » 23 kwie 2013, 20:32

tuxcnc pisze:
SkyLOT pisze:Odpowiednim frezem - każdy!
Oczywiście gówno prawda.
Otóż kiedyś posiadałem taki laminat szklano-epoksydowy (typu i producenta niestety nie znam), który wykonany był z tkaniny tak sprasowanej, że jej sploty tworzyły na powierzchni rodzaj faktury, takie góry i doliny w miniaturze.
Oczywiście próba wyfrezowania rowka kończyła się tak, że w jednym miejscu miedź była przecięta dość szeroko a w innym tylko nadcięta.
Tak więc bez wątpienia są laminaty lepiej i gorzej nadające się do frezowania.

.
Tak tak. A ja miałem kiedyś złotego słonia w kryształowej kuli... Gratuluję argumentów. :mrgreen:
Jak ty masz jeden frez za 30,00zł do drewna , stali i innych materiałów to wcale się nie dziwię.
Jakoś dziwnie od 15 lat mam do czynienia z frezowaniem w różnego rodzaju laminatach i jakoś nie pamiętam czepiania się klientów do jakości frezowania. Niestety, na odpowiednie frezy trzeba trochę wydać a nie pieprzyć jak potłuczony że wyrywa, szarpie i takie tam bzdury.
Stal jest o wiele twardsza niż laminaty a jednak frezuje się je czymś.

U mnie dobry frez kosztuje od 220,00zł wzwyż. Ale nie nadaje się on do wszystkiego, jest tylko do pewnego rodzaju materiału. Ciężko się wydaje tyle kasy na odpowiedni frez, prawda? Przecież nie dam tyle jak mogę zrobić daną robotę tym co mam. Błędne myślenie totalnego amatora. Frezy, jeśli dobrze zrobisz swoją robotę, zwrócą się z nawiązką szybciej niż ci się zdaje. Ale niestety do tego trzeba zniżyć nos poniżej czoła a nie wymądrzać się bo mam prawie 2500 postów.

Nie grajcie takich znawców w każdym temacie bo choć macie tyle punktów przy loginach to w laminatach jesteście ciency jak on sam.

THE-END
Pozdrawiam, Jasiek

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#10

Post napisał: ALZ » 23 kwie 2013, 20:42

Po jaką cholerę wydawać tyle kasy?? Specjalne frezy do pcb kosztują ok 10 zł. No chyba że 200 zł lepiej brzmi. :roll:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”