Extruder

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D

Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 34
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

Extruder

#1

Post napisał: kak » 29 sty 2013, 21:06

Spodobało mi się reprapowanie i chcę zobaczyć czy wyjdzie mi zrobienie zębatek do extrudera Wades´a ze sklejki. Zrobiłem tą największą. Widzę też że wszyscy używają 8mm śruby do wyciskania PLA. Moja 8mm śruba ma 7,75mm średnicy, czyli łożysko ma na niej luzy, bo wewnętrzny pierścień ma 8mm. Nikomu to nie przeszkadza, czy jakiś specjalnych śrub się używa?

Ramkę z czasem zrobię pewnie podobną do Mendel90, bo mi się podoba. Pionowe ośki dam 20mm bo akurat takie mam, bezrobotne. Wszyscy narzekają że te pionowe ośki to słaby punkt.
Te inne ośki będą pewnie 10mm, tylko muszę najpierw prowadnice z kolumn głośnikowych wyciągnąć. Dobrze się zakleiły:-)

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 24 mar 2013, 23:15 przez kak, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


skawikk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 10
Posty: 31
Rejestracja: 26 gru 2012, 00:53
Lokalizacja: Siemiatycze

#2

Post napisał: skawikk » 02 lut 2013, 16:48

Pionowe prowadnice w osi Z nie wejdą Ci 20tki, mam 12tkji i to jest maks co wejdzie do xendów z ramy Mendela90 (sam mam taką Mendę;)).

Śruby które mam wszystkie mają 8mm, w łożyska pasują tak jak powinny. Skąd masz tę śrubę? Podmień ją na jakąkolwiek inną.
My Mendel hates me. With reciprocity.

"- Zginiemy!! Zaraz zginiemy!! Aaaaaa!!
- Masz na to wpływ?
- ?! Nie..
- To przestań wrzeszczeć, panika i tak nic nie pomoże. Lepiej siądź i podziwiaj widoki."


Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 34
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#3

Post napisał: kak » 02 lut 2013, 19:00

Wczoraj byłem w 3 sklepach, z suwmiarką w kieszeni m.in. Würth i na warsztacie cnc gdzie robią śruby.
Daleko im było do 8mm. Najbardzej zbliżoną 8mm jaką mieli miała średnicę 7,84mm, na tej części bez gwintu.
Co się da zrobię ze sklejki, mocowania wałków też i dopasuję do średnicy. Ramka do Mendla90 mi się podoba, ale nie znaczy że będzie identyczna.
Przyznam że wałki 20mm trochę grubo wyglądają w stosunku do 8mm, których się normalnie używa, ale to nie będzie się poruszało. Mam tylko nadzieję że te małe silniczki dadzą radę łożyska liniowe 20mm podnieść - i bramę na nich zamocowaną:-)

Obrazek

Dzisiaj się trochę bawiłem zębatką na silniku i przednią ścianką obudowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


skawikk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 10
Posty: 31
Rejestracja: 26 gru 2012, 00:53
Lokalizacja: Siemiatycze

#4

Post napisał: skawikk » 02 lut 2013, 20:13

muszę powiedzieć, że zajefajnie wygląda Twój extruder;D Robisz więcej rzeczy w sklejce? Wycinasz może dla innych na zamówienie?

Co do ram i sposobów montażu... W sumie możesz zrobić co zechcesz;) Tylko tylko, że jak dasz 20tki to nie wykorzystasz części drukowanych z mendela90. i nic więcej;) sklejka będzie dużo lepsza, dużo wytrzymalsza. Ale też drożej wyjdzie budowa.

Śrubę kup najzwyklejszą 8mm x 60, niby wzmacnianą, ale zwykłe też dają radę. Byle miała część bez gwintu. I natnij ją dremelkiem, tak jak tu:
hobbed bolt

Da się to zrobić dużo ładniej;) jak będę miał aparat może jutro to zrobię zdjęcia swojej i umieszczę.

M.
My Mendel hates me. With reciprocity.

"- Zginiemy!! Zaraz zginiemy!! Aaaaaa!!
- Masz na to wpływ?
- ?! Nie..
- To przestań wrzeszczeć, panika i tak nic nie pomoże. Lepiej siądź i podziwiaj widoki."


Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 34
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#5

Post napisał: kak » 02 lut 2013, 22:05

Dzięki. Ciekawe czy zębatki wytrzymają przeciążenie. Można by je zaimpregnować kropelką, extra thin :-)

Nad ząbkami na śrubie zaczynam już myśleć. Tylko najpierw lepszą śrubę muszę znaleźć.

Jak ktoś mnie poprosi to wycinam dla innych, ale rzadko. Na ogół robię rzeczy których nigdy w ręku nie chciało by mi się zrobić i jeszcze nie ochłonęłem z wrażenia, że moża coś narysować na komputerze a maszynka wytnie :-)

A tam drogo :-)
Myślę że wszystkie elementy zrobię z tych odpadów :-)

Obrazek


skawikk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 10
Posty: 31
Rejestracja: 26 gru 2012, 00:53
Lokalizacja: Siemiatycze

#6

Post napisał: skawikk » 03 lut 2013, 02:32

Zębatki powinny wytrzymać;) ale masz zębatki na pasek T5, lepszy jednak i dokładniejszy jest HTD3M.

Wiesz, ja kupiłem kilogram śrub w żelaznym zwykłym... I są świetne;) Byle je odpowiednio naciąć. Są różne patenty, ja najpierw nacinam rowek, wkręcając śrubę w wiertarkę zwykłą i trzymając Dremelka, potem nacinam ząbki. Wychodzi prosta i mocna śruba.

A swoją drogą, extruder Wadea nie jest już tym najlepszym i najbardziej Profi;) Są mocniejsze, lepsze, łatwiejsze w obsłudze i silniejsze.

M.
My Mendel hates me. With reciprocity.

"- Zginiemy!! Zaraz zginiemy!! Aaaaaa!!
- Masz na to wpływ?
- ?! Nie..
- To przestań wrzeszczeć, panika i tak nic nie pomoże. Lepiej siądź i podziwiaj widoki."


Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 34
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#7

Post napisał: kak » 03 lut 2013, 21:34

Pasek i koła zębate mam GT2. Gdzieś wyczytałem że GT są stworzone do ruchu w obie strony i bezluzowe.
Na forum reprapa zalecają extruder Wadesa czy Grega, to i taki zrobiłem.
Teraz nad hotendem czas pomyśleć, ale chyba nie ze sklejki :-)

Chyba zrobię sobie przerwę na czytanie o podgrzewaniu stolika, zasilaczach, jak to jest sterowane, czy da się to zrobić z toastera, bo cienki z elektroniki jestem :-)

Po dzisiejszym dniu extruder tak wygląda:

Obrazek

Obrazek


JaFuzz
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 46
Rejestracja: 26 wrz 2008, 09:21
Lokalizacja: Gdynia

#8

Post napisał: JaFuzz » 04 lut 2013, 10:14

... rewelacja, cieszy mnie fakt iż coraz więcej osób dzierga w sklejce... rewelacyjny materiał... zainspirowałeś mnie do wykonania extrudera ze sklejki do budowanego przeze mnie rostocka... chciałem wcześniej wydrukować go z ABSu ale faktycznie odstawał by trochę od całości... a tak będzie sklejkowy... w moim kółka zębate zastąpię paskiem zębatym HTD3... drukarka na chwilę obecną wygląda tak:

Obrazek

... ot wydumka :D


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: 251mz » 04 lut 2013, 16:02

JaFuzz pisze:... ot wydumka :D
CZAD!


skawikk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 10
Posty: 31
Rejestracja: 26 gru 2012, 00:53
Lokalizacja: Siemiatycze

#10

Post napisał: skawikk » 04 lut 2013, 21:59

Już kilka (!) razy pisałem o tym kogo mam zastrzelić za plany Twojej drukarki, JaFuzz;) No weeeeź... Zakochałem się w Niej! Za plany, części, cooookolwiek....;/ No prezent na walentynki... No albo chociaż powiedz, że nie, lepsza gorzka prawda niż smętna nadzieja;)

Co do extrudera Wadea, sam go używam;) ale są lepsze. Ze sklejką macie ten problem, że zębatki musze mieć proste zęby, a w Wade chodzą jodełki. Dużo cichsze;)

Kak, jeśli masz pytania to wal, pomogę w czym będę mógł, w czym nie będę mógł podam kontakt do kompetentnych. Najlepiej pytaj na forum, wtedy pytania i odpowiedzi zostaną do potomności.

M.
My Mendel hates me. With reciprocity.

"- Zginiemy!! Zaraz zginiemy!! Aaaaaa!!
- Masz na to wpływ?
- ?! Nie..
- To przestań wrzeszczeć, panika i tak nic nie pomoże. Lepiej siądź i podziwiaj widoki."

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”