Czym ogrzewacie swój warsztat?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
lobudek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 228
Rejestracja: 13 cze 2013, 15:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

Czym ogrzewacie swój warsztat?

#1

Post napisał: lobudek » 01 lut 2022, 14:15

Cześć, ciekawi mnie jak sobie radzicie z ogrzewaniem swoich pracowni/garaży w okresie zimowym? Planuję w końcu rozwiązać ten problem u siebie w garażu 30m2 ściana 3m. Koza to już chyba przeżytek, nie dość że obsługa uciążliwa to i brudna sprawa. Sporo jest filmików w sieci z grzaniem chińskim Webasto, sporo też o grzaniu klimatyzacją. Wiadomo, że fajnie jest mieć warsztat podłączony pod ogrzewanie CO, ale u mnie to niemożliwe. Czekam na wasze opinie.



Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Czym ogrzewacie swój warsztat?

#2

Post napisał: TOP67 » 01 lut 2022, 14:23

Poczytaj ten temat pogadajmy-o-cenach-t114155.html

Ja go odpuściłem, ale piec na pelet ma tą zaletą, że bardzo szybko nagrzewa. Jest więc fajny do dorywczego ogrzewania.


Rybiarz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 537
Rejestracja: 10 lip 2015, 13:33
Lokalizacja: Płock

Re: Czym ogrzewacie swój warsztat?

#3

Post napisał: Rybiarz » 01 lut 2022, 14:35

Klima jest bezproblemowa + dochodzi wygodne sterowanie po wifi. Tylko wtedy koniecznie droższy model z grzaniem tacy ociekowej bo przy minusowych temperaturach będzie problem z obladzaniem

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Czym ogrzewacie swój warsztat?

#4

Post napisał: TOP67 » 01 lut 2022, 14:43

Klima działa tylko do pewnej temperatury. Kiedyś było to -7°. Może teraz są jakieś inne technologie.


Autor tematu
lobudek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 228
Rejestracja: 13 cze 2013, 15:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czym ogrzewacie swój warsztat?

#5

Post napisał: lobudek » 01 lut 2022, 14:49

@TOP67 tamten temat dotyczy bardziej cen paliw. Co do kotła na pellet do garażu 30m2 to chyba nie piszesz poważnie?
@Rybiarz właśnie najbardziej się skłaniam do klimatyzacji, jednak nie chcę przepłacać za jakiś wypasiony model skoro ma tylko służyć do ogrzewania garażu raz na jakiś czas, gdy będę miał jakąś robotę.
Garaż musiałbym jeszcze ocieplić, bo tylko dach i brama garażowa to płyta warstwowa, ściany to blacha.
Obrazek

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Czym ogrzewacie swój warsztat?

#6

Post napisał: TOP67 » 01 lut 2022, 14:52

lobudek pisze:
01 lut 2022, 14:49
@TOP67 tamten temat dotyczy bardziej cen paliw. Co do kotła na pellet do garażu 30m2 to chyba nie piszesz poważnie?
Nie kotła, tylko piecyka wielkości kozy z wymuszonym nadmuchem
https://www.wentor.pl/piecyki-na-pelet/


Rybiarz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 537
Rejestracja: 10 lip 2015, 13:33
Lokalizacja: Płock

Re: Czym ogrzewacie swój warsztat?

#7

Post napisał: Rybiarz » 01 lut 2022, 14:56

Aktualnie -25 nie stanowi problemu. Tylko jak pisałem, model z grzałką tacy ociekowej. Więc tylko "wypasiony".Bo inaczej będzie się odladzać w nieskończoność.
Po ociepleniu blaszaka starczyła by taka o mocy 3,5kw , bez tego koniecznie 5kw.

Kiedy miała by być tylko do chłodzenia lub dogrzewania (nie jako jedyne ogrzewanie) to może być najtańsza

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Czym ogrzewacie swój warsztat?

#8

Post napisał: WZÓR » 01 lut 2022, 19:02

lobudek pisze:
01 lut 2022, 14:15
Cześć, ciekawi mnie jak sobie radzicie z ogrzewaniem swoich pracowni/garaży w okresie zimowym? Planuję w końcu rozwiązać ten problem u siebie w garażu 30m2 ściana 3m. .....
Sezon zimowy , ale w nowo budowanym domu trzeba w środku coś robić.
Pompa ciepła jeszcze nie podłączona , więc kupiłem to .

Obrazek

Nagrzewnica elektryczna 3,3 kW EQUATION ogrzeje garaż, warsztat lub inne pomieszczenie do 33 m².

.... , daje radę. :)

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 27
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Czym ogrzewacie swój warsztat?

#9

Post napisał: RomanJ4 » 01 lut 2022, 20:51

Mój nieogrzewany i nie docieplony warsztat po eksperymentach z piecykiem katalitycznym na propan-butan, drugim na odwodnioną naftę, które niestety wytwarzały tyle pary wodnej, że zimą po 2-3 godzinach widziałem pustaki w ścianie, na razie też grzeję jednofazową(błąd) nagrzewnicą 3,5kW. Ale po ostatnich podwyżkach zachęcany doświadczeniami kolegów modelarzy skłaniam się coraz bardziej ku takiemu wynalazkowi
https://www.alexrc.pl/viewtopic.php?f=18&t=11563
Obrazek


https://pl.aliexpress.com/item/10050037 ... b4151592e7
W dniu 28.01.2022 o 19:13, Granacik napisał:
Przy dość dużym nieszczelnym pomieszczeniu (niedomykające się okno i szczeliny w bramie) z +2 do +10 w dwie godziny. Na pełnych obrotach pali +/-0,5l na godzinę. Także cholerstwo wydajne. :) Zobaczymy co będzie jak uporam się z przeciągami. Na oleju opałowym podobno jeszcze lepiej pracuje ale na razie nie mam dostępu do detalicznych ilości. Dla mnie największą wartością tego rozwiązania jest właśnie to, że nie siedzi się w spalinach i nie generuje wilgoci.
Tu masz mojego sprawdzonego dostawcę
https://aliexpress.ru/item/100500344327 ... 5814266050
wysyłka z Francji musisz wybrać wersję 8KW NEW to wtedy będzie z nowym pilotem z wyświetlaczem.
Te kompaktowe mają małe zbiorniki i są sporo droższe. Nie powiesisz ich tak łatwo na ścianie jak tego gołego.
Przy łącznie 2.5m rurze wydechowej (ta karbowana z zestawu przecięta na pół i prosty kawałek 2m cienkościennej szytej stalowej rury z karnisza :) ) spaliny nadal jeszcze ciepłe wylatują więc nic się nie skrapla. Z tym, że ta rura oddaje ciepło bez wymuszenia. Zamierzam wsadzić ją w jakąś większą i wymusić przepływ wentylatorem. Dobrze by było jakby rura szła lekko w dół to jakby coś się skraplało to sobie wycieknie.
Brać, montować i cieszyć się ciepełkiem. :) Już się zdecydowałem kupić jeszcze jeden. :D Kolega ma dwa, 2KW i 5KW, mniejszy w łódce, większy w kamperze. I sobie bardzo chwali. Tylko znaleźć źródło na olej opałowy i grzanie taniej niż gazem czy prądem

Zaznaczam, że chodzi o nieciągłe grzanie amatorskiego warsztatu.
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Czym ogrzewacie swój warsztat?

#10

Post napisał: pitsa » 01 lut 2022, 21:57

Zależy jaka robota.
Dzisiaj w zimnym warsztacie byłem po prostu ciepło ubrany, a i tak było mi gorąco. Kwestia wysiłku przy pracy. Przy mniej intensywnym majsterkowaniu zapaliłbym w palenisku "kuźniczym" trochę drewna + koks. Palenisko jest zabudowane blachami i sponad niego spaliny są wyciągane (wyciąg spalin 600m3/h) podwieszoną poziomą rurą (prawie 10metrów długości). Jestem z tego rozwiązania zadowolony, bo i dymu dzięki nadmuchowi do paleniska nie ma, i gdy wieczorem robi się zimno to mogę wilgoć i mgłę w warsztacie rozgonić, no i okulary ochronne nie pokrywają się rosą. Wcześniej do grzania była koza.

W mniejszym warsztaciku, gdzie siedzę przy komputerze, i gdy jeszcze nie miałem podciągniętego CO, pod biurkiem stał włączony grzejnik olejowy oraz dodatkowo w oparciu krzesła zamocowałem odpowiednio powyginaną grzałkę z piekarnika 230V zasilaną z 12V. Grzałem też podkładkę pod myszkę - laminat bez miedzi z naklejonym od spodu drucikiem oporowym. Ciepło powinno być tam gdzie mi zimno. Nie musi być wszędzie gdy w warsztacie nie jestem długo. Zamiast nawiewnic elektrycznych używałem promienników elektrycznych (takie proste, dwie rury kwarcowe ze spiralą grzejną w środku). Promienniki świecą i od jest od nich ciepło. Do przebierania się w zimnym pomieszczeniu są dobre. Moim zdaniem to oszczędniejsze rozwiązanie niż grzanie powietrza i dmuchanie.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”