Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#1

Post napisał: Avalyah » 04 lip 2020, 18:37

Witam,

w warsztacie mam jeden kompresor - nic specjalnego 50l, 8 bar, wydajność "220" l/m - i maszyny porozstawiane tak, że obecnie po prostu wożę go ze sobą to tu, to tam, gdzie jest potrzebny. Chciałbym sobie postawić go w kącie i rozprowadzić powietrze po wszystkich ścianach przewodem na całym obwodzie warsztatu pod sufitem i w miejscach, gdzie jest potrzebne sprężone powietrze zrobić sobie odgałęźniki. Chciałbym do tego użyć przewodu elastycznego 8/5mm (bo takiego trochę jeszcze mam). Całej instalacji wyjdzie pewnie ze 30-40m.

Czy taki przewód będzie ok, czy powinienem kupić coś grubszego?




atlc
Posty w temacie: 8

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#2

Post napisał: atlc » 04 lip 2020, 19:36

Wszystko zależy od odbiorników.


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#3

Post napisał: Avalyah » 04 lip 2020, 19:37

Odbiorniki to pistolety do przedmuchiwania i załączane raz na jakiś czas na kilka minut chłodzenie mgiełką.


atlc
Posty w temacie: 8

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#4

Post napisał: atlc » 04 lip 2020, 22:34

Jak na mój gust bez problemu wystarczy.
W jednej z maszyn mam wymianę narzędzia zasilaną wężykiem 6/4 o długości około 15m i śmiga dobrze.
A wymiana jest tzw. power draw barem, czyli zakręcaną pneumatycznie szpilką.


mineque
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 592
Rejestracja: 12 wrz 2010, 01:59
Lokalizacja: Południe

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#5

Post napisał: mineque » 04 lip 2020, 23:13

Ew możesz zrobić instalacje przyszłościowo z wiekszym przekrojem rurami wodnymi PP zgrzewanymi.

Dodane 1 minuta 22 sekundy:
10 bar maks

Awatar użytkownika

MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#6

Post napisał: MrWaski » 05 lip 2020, 00:19

Na odcinku 40m wężem o śr. wew. 5 mm niewiele zostanie z tych 8 barów...
Ja bym zainwestował w wąż o średnicy minimum 12 mm wewnątrz. Jeśli chwilowo nie ma kasy, to szkoda roboty. Lepiej położyć ten wąż co masz na posadzce, a jak będzie kasa, zrobić to porządnie.


atlc
Posty w temacie: 8

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#7

Post napisał: atlc » 05 lip 2020, 01:26

MrWaski pisze:Na odcinku 40m wężem o śr. wew. 5 mm niewiele zostanie z tych 8 barów...

I tak i nie. Zależy od poboru powietrza to raz.
Dwa, że kolega napisał że CAŁEJ instalacji wyjdzie 30-40m, więc nie odbieram tego jako jeden długi wąż.
Jeśli instalację poprowadzi w dwóch kierunkach, tak że najdłuższy odcinek to będzie 10-15 metrów, to nie ma problemu.
Oczywiście przy dużym zapotrzebowaniu i 40m węża fi 5, będzie tragedia.
Zobacz jak zmienia się spadek ciśnienia w zależności od zużycia dla 200 i 100 l/min.
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#8

Post napisał: MrWaski » 05 lip 2020, 08:02

Fakt. Nie zauważyłem jakie narzędzia będzie tam podłączał. Zobaczyłem tylko optymistyczne 220 l/min.
Taką średnicą na pewno dmuchnie żeby coś odkurzyć, napompuje koła... Z wymianą kół kluczem udarowym mogą być już problemy. A jak kiedyś odkryje jaką ilość tanich sprzętów można zdobyć na powietrze...

PS
Tak dla rozluźnienia.
Kiedyś testowałem nowy zszywacz pneumatyczny. Działał super. Pod koniec testów podłączyłem go w innym punkcie mojej instalacji i zonk... Se myślę, tani był (Adler za 85zł) więc pewnie się od razu zepsuł. Rozebrałem go w drobiazgi, posprawdzałem prawie wszystko i nic - nie zszywa. Jakie było moje zdziwienie i złość, gdy odkryłem że podłączyłem go w miejscu, gdzie miałem na reduktorze ustawione pół bara bo potrzebowałem tam kiedyś słabego ciśnienia... Zamiast pomyśleć, człowiek zabiera się za rozbieranie nowej zabawki. :D :D :D


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#9

Post napisał: Avalyah » 05 lip 2020, 08:58

atlc pisze:
05 lip 2020, 01:26
MrWaski pisze:Na odcinku 40m wężem o śr. wew. 5 mm niewiele zostanie z tych 8 barów...

I tak i nie. Zależy od poboru powietrza to raz.
Dwa, że kolega napisał że CAŁEJ instalacji wyjdzie 30-40m, więc nie odbieram tego jako jeden długi wąż.
Jeśli instalację poprowadzi w dwóch kierunkach, tak że najdłuższy odcinek to będzie 10-15 metrów, to nie ma problemu.
O proszę, fajny kalkulator, dzięki! Czyli jednak ten spadek ciśnienia jest i to całkiem istotny. Ciekawe, że przy przepływie 200l, 20m przewodu i 8 barach dla fi5 jest spadek 3.3, a dla fi8 0.3 bara. Dziesięciokrotna różnica dla 2.5-krotnej zmiany pola przekroju. Ale już dla przepływu 70l ten spadek to 0.5 i 0.05 bara odpowiednio, czyli sporo zależy od tego przepływu.

W takim razie przesiądę się chyba na ten rozmiar 12/8 bo widzę różnica w cenie niewielka (a przy 17/10 już sporawa i wszystkie zakute, więc to trochę wyższa półka jak mniemam). Tego mniejszego i tak sprawdziłem i nie ma aż tak dużo, więc trudno. Aż tak nie zależało mi na jego użyciu, chciałem się go przy okazji pozbyć :D
MrWaski pisze:Zobaczyłem tylko optymistyczne 220 l/min
Tyle to ten kompresor ma tylko w opisie. W rzeczywistości jak liczyłem mu kiedyś czas nabicia i podstawiałem do jakiegoś wzoru to wychodziło bliżej 70-80l/m jeśli dobrze pamiętam. No ale to przy nabijaniu, jak jest nabity to pewnie jest w stanie przez krótką chwilę sporo tego powietrza oddać.

Jakbym się zabierał za poważniejsze pneumatyczne zabawy to i tak pewnie zmiana kompresora byłaby pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić, ale na razie to tylko tu i tam lekko dmuchnąć.

Awatar użytkownika

MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#10

Post napisał: MrWaski » 05 lip 2020, 09:51

Różnica między 5 mm a 10 mm dla większych przepływów jest kosmiczna. Nie warto tu oszczędzać. Ja dałem w swojej instalacji przewody o śr. wew. 12 mm i mam spokój.
Dodatkowo większa średnica, to dodatkowy "magazyn" sprężonego powietrza. Może to się wydawać dziwne, ale 40 m węża fi 12, to dodatkowe 4,5 litra sprężonego powietrza, a więc powiększysz swój zbiornik o 9%... ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”