Przekładnia planetarna z EBMiA

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni

Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4653
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Przekładnia planetarna z EBMiA

#1

Post napisał: pitsa » 05 wrz 2019, 14:50

Fajny film widziałem: "Przekładnia planetarna z EBMiA - Czy jest dość precyzyjna do CNC" :-)
i akurat pasowałaby mi przekładnia SC57STH do zastosowania.

Obrazek

Z rysunków na stronie nie widzę jak to się montuje i jak się trzyma ośki silnika krokowego.
Skorzystałem więc z filmu. ;-)

Adam Maszynotwór pokazał przekładnię planetarną zamocowaną na silniku i testował ją.


Gdy na wstępie Adam mówił:
Mam tu ciekawy element do przetestowania, mianowicie przekładnię, przekładnia nosi nazwę jako "przekładnia do silnika krokowego" i ta przekładnia daje akurat przełożenie 40 razy, czyli tutaj z tej strony mamy silnik a z tej strony mamy 40 razy większy moment...

i obracał z różnych stron przekładnią przyglądałem się szczegółom przekładni. Niestety przekładnia Adama i silnik są większe i mają połączenie na klin, a mój silnik z ośką 6,35mm jest "goły". Na filmie dostrzegłem, że z korpusie przekładni, od strony mocowania z silnikiem widoczne są wykręcane śruby, po których usunięciu prawdopodobnie można włożyć imbus.
Tak się domyślam, że tak to jest wykombinowane. Niestety tego nie było na filmie.

.... z tego można by niezła prasę zrobić. Nie mniej jednak z tego interesuje mnie dokładność. Jaką dokładność będziemy w stanie uzyskać. I to spróbujemy sprawdzić. Szczególnie luz nawrotny. Ok. Zapraszam do testów. bzyyyyy... bzyyyyy..... bzyyyyyy .... przy zastosowaniu tej przekładni 1 do 40 wydaje się być ta prędkość najwyższą prędkością jaką się da osiągnąć... czyli jest to 10mm/s...


Zauważyłem, że między silnikiem, a przekładnią Adam dołożył pod każdą z czterech śrub kilkumilimetrowej grubości podkładki. Być może silnik miał zbyt długą ośkę?

No i nie wiem jak przekładnię SC57STH z moim silnikiem 57H76-2008B od MARKcomp77 połączyć.
A to chcę wiedzieć zanim kupie przekładnię w sklepie EBMIA. :D

Podpowie ktoś? :-)


zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4653
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Przekładnia planetarna z EBMiA

#2

Post napisał: pitsa » 24 wrz 2019, 21:28

Fajny film widziałem, o tym że w konkursie 2 nagrodę wygrałem.
Spełniłem więc swoje marzenie i kupiłem to urządzenie. ;-)

Dla mnie jest to chiński kot w worku, bo uważam, że do każdego mechanicznego drobiazgu powinna być
dostępna dokumentacja, tak jak to jest w przypadku elektronicznych części. W przypadku tej przekładni jest jedynie informacja, że "luz standardowy arcmin <3" bez wzmianki, że jest to luz "bez obciążenia" (a takiej właśnie na chińskich stronach się doszukałem).
Zobaczmy jak wygląda

Obrazek

ta przekładnia planetarna o nieznanych parametrach i nieznanym sposobie montażu

Obrazek

pasująca do silnika od sprzedawcy-fachowca Markcomp77, polecam tego sprzedawcę, i EBMiA też. :-)

Obrazek

wizualnie rzeczywiście pasują

Obrazek

ale jak to zamontować? Z rysunku technicznego w sklepie nie widziałem szczegółów montażu.

Obrazek

Otwór pasuje i to dość dobrze bo na silniku została mi zębatka środkowa, ;-)

Obrazek

dzięki czemu można w środku zobaczyć fragmenty trzech zębatek satelitarnych

Obrazek

zębatka do zamocowania na silnik krokowy ma 3 robaczki pod kątem 90°, a w obudowie przekładni planetarnej są 4 śrubki pod którymi są otwory dostępowe do nich.

Obrazek

No to jakoś to się pewnie da poskładać. Pytanie mam jednak do tej przekładni praktyczne.

Obrazek

Jakie jest dopuszczalne obciążenie osiowe aby można było przenieść napęd dalej taką zębatką na pas zębaty?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”