Frezowanie kół zębatych do zegarka.

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Frezowanie kół zębatych do zegarka.

#1

Post napisał: oskaeg » 06 sie 2019, 20:43

Nie wiem gdzie się mogę pochwalić, więc zrobię to tutaj. Frezowałem przyjacielowi kola do zegarka, zrobiłem odręcznie program i wyfrezowałem to od góry frezem fi 0,7 mm. Jedna sztuka szła 4.5 godziny, to licząc 100 zł za godzinę wyszło by 450 zł za jedno koło, których były 4 sztuki, ale czego się nie robi dla przyjaciół i to jeszcze za darmo 8) Koło ma średnicę 45 mm 85 zębów.

Frezowałem to frezem 0,7 mm na VHM za zagłębieniu 0.01 mm frez wyfrezował 4 takie koła i jeszcze żyje, bez chłodzenia, obroty 24 tyś, można było by pewnie zbierać po 0,05 mm ale nie chciałem ryzykować urwania freza bo dysponowałem tylko jedną sztuką, ale jak widać udało się go nie złamać, został schowany do pudełka i jeszcze może do czegoś posłuży :)

Tak to wygląda.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Tu jest więcej zdjęć i film ze złożonego już zegara: https://drive.google.com/drive/folders/ ... Dh814LyfM8

Obrazek
Obrazek





IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Frezowanie kół zębatych do zegarka.

#3

Post napisał: IMPULS3 » 07 sie 2019, 17:29

oskaeg pisze:Jedna sztuka szła 4.5 godziny, to licząc 100 zł za godzinę wyszło by 450 zł za jedno koło, których były 4 sztuki, ale czego się nie robi dla przyjaciół i to jeszcze za darmo 8)

To jakbyś frezował cały zegar to chałupy by mu nie starczyło. :)
Nie wiem jaką masz frezarkę ale nie lepiej było dorobić nóż kształtowy i frezować jakby z wytaczadła albo nawet dłutownicy? Byłoby szybciej i mniej stresująco :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Frezowanie kół zębatych do zegarka.

#4

Post napisał: oskaeg » 07 sie 2019, 20:55

IMPULS3 pisze:To jakbyś frezował cały zegar to chałupy by mu nie starczyło. :)
Nie wiem jaką masz frezarkę ale nie lepiej było dorobić nóż kształtowy i frezować jakby z wytaczadła albo nawet dłutownicy? Byłoby szybciej i mniej stresująco :)

Początkowo chciałem to robić z 4osi, (bo mam) ale nie chciało mi się jej zakładać, zerować i ustawiać, lenistwo wygrało, a czas który zmarnowałbym na ustawianie i zerowanie wszystkiego pochłonęła maszyna...

Przywieźli mi to w piątek wieczorem, a w niedziele wieczorem już było do odbioru, nie miałem czasu na kombinowanie... Siadłem zrobiłem program w godzinę czasu, zamocowałem koła w uchwycie tokarskim na stole frezarki i jazda... Jeżeli frez zbierałby po 0,05 mm a nie po 0,01 mm to było by zdecydowanie szybciej, czasami lepiej jest nadłożyć czas na maszynie niż kombinować nad innymi rozwiązaniami... (myślenie też kosztuje czas) Zbyt dużo frezuje, aby się doktoryzować nad bzdurami, mam 3 tonową grawerkę CNC która jest bardzo dokładna, dla mnie frezowanie to całe życie... Niedługo mam zamiar spróbować swoich sił przy frezach rzędu 0,1 mm bo są też i takie... Takie koła można wykonać na kilka różnych sposobów, Ja zrobiłem to od góry frezem 0,7 mm, bo kosztowało mnie to po prostu jak najmniej wysiłku i myślenia, to była prośba przyjaciela, chciałem to szybko wykonać, aby mieć z głowy, także zrobiłem to bardzo szybko.

A wrzuciłem to Wam na forum jako ciekawostkę...

Poza tym Panowie myślicie bardzo stereotypowo, są zębatki kształtowe które się np w podzielnicy nie zrobi, bo to są elementy kształtowe z kołami zębatymi, przecież są takie mechanizmy...
Ostatnio zmieniony 07 sie 2019, 21:02 przez oskaeg, łącznie zmieniany 1 raz.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Frezowanie kół zębatych do zegarka.

#5

Post napisał: kamar » 07 sie 2019, 21:01

oskaeg pisze:
07 sie 2019, 20:55
Przywieźli mi to w piątek wieczorem, a w niedziele wieczorem już było do odbioru
Grzeszysz za darmo :)


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Frezowanie kół zębatych do zegarka.

#6

Post napisał: IMPULS3 » 07 sie 2019, 21:05

oskaeg pisze:czasami lepiej jest nadłożyć czas na maszynie niż kombinować nad innymi rozwiązaniami... (myślenie też kosztuje czas)


To prawda, wybiera się tę metodę która się zna lepiej. :)


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Frezowanie kół zębatych do zegarka.

#7

Post napisał: kamar » 07 sie 2019, 21:10

oskaeg pisze:
07 sie 2019, 20:55
Siadłem zrobiłem program w godzinę czasu,
Sorry, ale powodów do zachwytów nie widzę :)
Godzinę to z wykonaniem kółka drutem :)


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 708
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Frezowanie kół zębatych do zegarka.

#8

Post napisał: FTW » 07 sie 2019, 21:10

0,7mm to wcale nie taki cienki zawodnik. Robiłem kiedyś próby w miedzi frezem 1mm 4p, to do 0,5mm (nie ma tu pomyłki 0,5d) głębokości szło brać na raz. Warunek to oczywiście dobre wrzeciono bez bicia na stożku + drogie tulejki (Rego-Fix/Fatpol HP).

Awatar użytkownika

Autor tematu
oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Frezowanie kół zębatych do zegarka.

#9

Post napisał: oskaeg » 07 sie 2019, 21:23

kamar pisze:Sorry, ale powodów do zachwytów nie widzę :)
Godzinę to z wykonaniem kółka drutem :)

Chyba źle napisałem i kamar się czepia. Musiałem zwymiarować koło, policzyć zęby, a potem narysować wektory, zajęło mi to wszystko godzinę czasu, zrobienie programu na frezarkę to było 5 min.

Kółko w godzinę, ale jak przyjdzie klient to się mówi jak długo to idzie... Będę to pamiętał i się zgłoszę kiedyś jak będę potrzebował coś ze stali zrobić :)


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Frezowanie kół zębatych do zegarka.

#10

Post napisał: kamar » 07 sie 2019, 21:48

Oj tak się droczę :) . W sumie to i tak postęp bo oryginał był chyba nacinany brzeszczotem :)
Ale model takiego kólka to naprawdę minutki :)

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”