toczenie stali hartowanej

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#11

Post napisał: lolo2 » 05 mar 2012, 00:13

Witam.
Przepraszam za odgrzebanie starego tematu no ale, nie widziałem sensu zakładania nowego.

Mam zrobić projekt do szkoły odnośnie doboru materiału do obrabiania stali hartowanych.

Mam określić jakimi materiałami mogę to zrobić określić +i- poszczególnych oraz finalnie wybrać najlepszy.

Przyjąłem sobie stale w granicach 55-65 HRC (troszku szeroka granica).
Głównie chciałem opisać toczenie.

Oto co znalazłem:
Baildonit:
Mają chyba tylko płytki do frezowania:
Węgliki spiekane z powłokami:
PVD N210 (TiN+TiALSi)
PVD 2003 (TiALN)


WNT
Płytki CBN
PBC25-S Obróbka do 54HRC (kolor czarny)
PBC10-40 obróbka do 65HRC (kolor zielony)
Ktoś wie czym one się różnią oprócz koloru? Jaka różnica?

Seco
PCD - polikrystaliczny diament teraz pytanie za 100pkt czy obrabia sie takimi płytkami STALE hartowane (w których może być Fe, Cr, Ni - a jak wiadomo diament nie przepada za tym). Stosuje sie jakieś sztuczki? Szybki jest proces dyfuzji diamentu? Miał ktoś styczność z tym?

PCBN - znowu cała seria CBN czym one sie różnią od siebie?
TH1000 pokrywane TiSiN - TiALN nanolaminaty PVD 40-60 HRC

Miał ktoś styczność z powyższymi materiałami? Co o nich jesteście w stanie powiedzieć? Czym wy obrabiacie stale twarde hartowane o twardości powyżej 50, 55HRC?
Proszę o podzielenie się informacjami na ten temat, mile widziane składy chemiczne zalety wady. Jestem chłonny wiedzy xD



Tagi:


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#12

Post napisał: mdg » 05 mar 2012, 09:36

Do obróbki stali hartowanej (toczenie) używam płytki ceramicznej, oczywiście bez chłodzenia. W katalogu producenta nie ma zbyt wiele informacji (pewnie tajemnica handlowa), jedyne co znalazłem to skład w takiej postaci: Al2O3 + TiCN, gęstość 4.05 g/cm3,
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


egi
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 01 maja 2010, 08:32
Lokalizacja: katowice

#13

Post napisał: egi » 05 mar 2012, 17:29

Witaj,
emisja ciepła przy toczeniu stali nie hartowanej lub hartowanej jest normalnym zjawiskiem, można toczyć z chłodziwem ale z dość intensywnym strumieniem by nie doprowadzić do szoku termicznego płytki bo jak wiadomo wiór przy toczeniu spływa, a jego kolor świadczy o temperaturze około 800 stopni.
Płytki generalnie klasyfikują się na płytki do stali ulepszanych cieplnie oraz hartowanych, żeliwa i materiałów kolorowych.
Pod względem obróbki masz do pracy ciągłej, przerywanej, udarowej i szybkościowej
Są płytki do wstępnego i wykańczającego toczenia, z krawędzią wygładzającą
Powlekane, kombinowane z Al2O3 oraz TiCN, z dodatkiem kobaltu.
CBN do obróbki materiałów żelaznych a PCD do kolorowych
Sam używam PCD do toczenia aluminium i efekty są zaskakujące, gładkość, geometria i powtarzalność wymiarowa na zwykłej tokarce. Cóż minus jest tylko jeden - koszt!!! Średnio koszt płytki to jakieś 470zł netto dobrej jakości.


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#14

Post napisał: lolo2 » 05 mar 2012, 21:03

mdg ale jakiego producenta ta płytka?
Jakiej twardości stale obrabiasz i jakie masz parametry obróbki?

CBN mają różne rodzaje i nie wiem z czego może to wynikać. Więcej tego Azotku boru dają, jest on razem jakimiś innymi węglikami czy co. Dlaczego są różne wersje jego.

PCD też zamierzam rozpatrzyć go do użycia do toczenia stali, tylko jestem ciekaw ile jest w stanie wytrzymać.

Awatar użytkownika

panzmiasta
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 788
Rejestracja: 17 gru 2011, 18:13
Lokalizacja: MALBORK

#15

Post napisał: panzmiasta » 05 mar 2012, 22:32

Jeśli mogę wtrącić to : czy po super twardych płytkach ceramicznych , kolejnym etapem są płytki kompozytowe ? [ pewnie do toczenia ceramiki :mrgreen: ]
perfekcyjna B. S. , OUS 1 - Oświęcim 1066/72r; Pozdrawiam


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#16

Post napisał: lolo2 » 14 mar 2012, 23:10

Pytanie.

Toczył ktoś diamentem stal hartowaną, narzędziową?

Jaka jest jego żywotność w porównaniu do WS, Ceramiki i CBN powlekanych?


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#17

Post napisał: GumiRobot » 15 mar 2012, 07:28

diament do stali się nie nadaje gdyż w strefie skrawania rozpuszcza się w żelazie


FRED76
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 22 cze 2008, 14:18
Lokalizacja: woj.opolskie

#18

Post napisał: FRED76 » 15 mar 2012, 15:39

a do czego się nadaje diament :smile:


Dagome
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 197
Rejestracja: 10 lis 2011, 16:03
Lokalizacja: Jeżograd

#19

Post napisał: Dagome » 15 mar 2012, 16:27

Do wszystkiego oprócz stali i niklu, oczywiście jeśli mówimy o narzędziach skrawających. oprócz tego można taki dać do pierścionka zaręczynowego swej dziewczyny, tylko jubilerski a nie techniczny :razz: .

Do obróbki stali służy regularny azotek boru, co ciekawsze mimo, że w stosunku do diamentu jest minki to jest droższy :wink: .
Benjamin Franklin pisze:Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.
Terry Pratchett pisze:Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#20

Post napisał: lolo2 » 15 mar 2012, 17:46

Wiem,

Nigdzie nie chcą podać ile diament wytrzyma, tylko że nie można i koniec...

A jakoś ściernice diamentowe robią i się je używa do szlifowania stali. Potrzebne jest to mi do projektu na temat: dobór materiału do obróbki stali hartowanych 55-65HRC. Szukam różnych materiałów stosowanych i chce jakoś porównać względem siebie parametry itp.

Najwięcej pisze właśnie o azotku borku, szczególnie firmy sumibronu. Azotek bez pokrycia i pokrywany TICN TIALN.

Diament niby powinowactwo z Fe, no ale coś tam na pewno wytrzyma. Poza tym, przyśpieszone zużycie jest dopiero po 720 stopni + diament najlepiej oddaje ciepło. Coś na pewno wytrzyma tylko interesuje mnie ile wytrzyma w porównaniu do innych materiałów i dlaczego np, nie pokrywają go powłokami izolacyjnymi.

Szukam także informacji i ofert Węglików spiekanych i ceramiki, oraz ich parametrów przy obróbce stali hartowanych.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”