Tanie serwa z cnc profi ?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
pirul
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 03 lis 2010, 20:43
Lokalizacja: Węgrów

Tanie serwa z cnc profi ?

#1

Post napisał: pirul » 30 lip 2018, 20:18

Witam przymierzam się do budowy kolejnej już frezarki po dłuższej przerwie. Chcę iść trochę ambitniej i zrealizować napęd na serwach. Zobaczyłem na stronie cncprofi fajne zestawy serwo+sterownik w korzystnych cenach Sterowniki. Mam dwa pytania:
1: Czy ktoś używa serw od nich ?
2: Jak podłączyć sterowniki do pikocnc ?




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Tanie serwa z cnc profi ?

#2

Post napisał: Steryd » 30 lip 2018, 20:41

To nie jest serwo, tylko krokowiec z enkoderem. Podlaczasz step dir, tak jak do kazdego sterownika krokowcow, tylko dodatkowo jest sygnał error jak zgubi kroki.
Można?
Morzna!!!


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: Tanie serwa z cnc profi ?

#3

Post napisał: dance1 » 30 lip 2018, 21:28

skąd biorą się takie nazwy silnik serwo krokowy?
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
pirul
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 03 lis 2010, 20:43
Lokalizacja: Węgrów

Re: Tanie serwa z cnc profi ?

#4

Post napisał: pirul » 30 lip 2018, 21:44

Widzę, że nie ma sensu się w to pchać. Dzięki za info :) Zrobię jak zawsze, czyli zelrp+piko i silniki krokowe z przekładnią :)

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Tanie serwa z cnc profi ?

#5

Post napisał: noel20 » 31 lip 2018, 08:01

Mamy w zakładzie frezarkę na tym gó****. Mocno Ci odradzam. Soft ma błędy. Szarpie, a jak zgubi kroki to nie zawsze odrobi tyle co trzeba, więc detal do śmieci.

Awatar użytkownika

zzzZZZ
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 258
Rejestracja: 14 cze 2018, 13:09
Lokalizacja: piniendzy z komuni wciąż jest mi nieznana
Kontakt:

Re: Tanie serwa z cnc profi ?

#6

Post napisał: zzzZZZ » 01 sie 2018, 20:00

@noel20 z 2 strony jak nie odrobi w ogóle, to też do śmieci leci. Zawsze jest szansa, że jednak odrobi poprawnie. Wszystkie softy są dziurawe czy jest coś wartego rozpatrzenia?
wszystko jest trudne zanim stanie się łatwe


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Re: Tanie serwa z cnc profi ?

#7

Post napisał: m.j. » 02 sie 2018, 07:52

Dlatego najlepszym zabezpieczeniem przed zgubieniem kroków są dobrane parametry skrawania oraz silniki i sterowniki z odpowiednim zapasem mocy. Jak kupimy coś na styk to nie ma się co dziwić, że później gubią się kroki, silniki się grzeją i dzieją się inne cuda. Często przyczyna kłopotów z gubieniem kroków jest nieprawidłowo złożona elektronika tzn złe nieekranowane przewody, złe uziemienie itd. Elektronikiem nie jestem i moją znajomość tematu można porównać z kolorem trawy wiosną jednak po przeczytaniu i przesianiu forum ze zbędnych informacji można wyłowić te, które pozwolą na prawidłowy dobór i montaż podzespołów elektronicznych tak, aby całość chodziła jak powinna. Inną sprawą jest odpowiednia geometria samej maszyny, która nie będzie wprowadzała dodatkowych oporów przy ruchu.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Tanie serwa z cnc profi ?

#8

Post napisał: Petroholic » 02 sie 2018, 10:00

m.j. pisze:najlepszym zabezpieczeniem przed zgubieniem kroków są
odpowiednio dobrane przewymiarowane serwa, choćby chińskie... Cenowo są już niewiele droższe od hybryd, a porównywać je to jak porównanie suwmiarki do mikrometra. Jedno i drugie zmierzy detal...


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Re: Tanie serwa z cnc profi ?

#9

Post napisał: m.j. » 03 sie 2018, 10:56

Ale ja nie mówiłem o hybrydach tylko o zwykłych krokowcach. Serwo, a krokowiec to jednak cenowo dwa różne światy. Za jeden zestaw serw mam już cały zestaw na krokowcach. Oczywiście jakieś wydziwiane hybrydy potrafią już cenowo zaskoczyć (negatywnie :wink: ). Jakbym miał fundusze to rzecz jasna, że kupowałbym serwa i nie będę dyskutować co jest lepsze bo to każdy wie. Czasami jednak zmuszeni jesteśmy brać to co tańsze. Chodziło mi tylko o to, że dobrze dobrane krokowce będą dobrze i bezproblemowo działały i lepiej kupić tańsze a mocniejsze zwykłe krokowce niż droższe hybrydy, których jedyną zaletą będzie wywalenie błędu jak wychwycą utratę kroku. Mi krokowce działają i jestem zeń zadowolony, co nie oznacza że gdybym mógł zamienić je na serwa to bym tak nie zrobił :)
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Tanie serwa z cnc profi ?

#10

Post napisał: Steryd » 03 sie 2018, 13:50

Te "hybrydy" wcale nie są głupie, tylko wymagają trochę kombinacji. Standardowo działa to jak krokowiec i nikomu się nie chce pogrzebać głębiej, więc mamy sytuację, w której jest krokowiec z alarmem jak zgubi kroki.

Jak ktoś chce się pobawić, to ma wystawiony sygnał z enkodera, tylko trzeba coś z nim zrobić, ale to już nie jest kwestia podłączenia, tylko zabawy z elektroniką i softem, żeby to działało jak serwo, czyli jedzie dopóki z enkodera nie przyjdzie odpowiednia ilość kroków.

Sama idea ok, realizacja póki co...
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”