Tanie serwa z cnc profi ?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1447
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Tanie serwa z cnc profi ?

#11

Post napisał: lepi » 03 sie 2018, 14:39

Nie da rady. Jak zgubi synchronizację to jak ma jechać? Zaczyna buczeć i tyle. To tak z grubsza.

Zamiast kombinować można zastosować niewiele droższe serwa zintegrowane ze sterownikiem.




kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16216
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Tanie serwa z cnc profi ?

#12

Post napisał: kamar » 03 sie 2018, 15:12

Steryd pisze:
03 sie 2018, 13:50
Jak ktoś chce się pobawić,
Święte słowa :) bawić się można, do roboty to goły krokowiec dobrze dobrany i wysterowany.


KonradRak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 03 wrz 2012, 16:18
Lokalizacja: Radom

Re: Tanie serwa z cnc profi ?

#13

Post napisał: KonradRak » 17 sie 2018, 20:21

Dzień dobry Panowie. Pozwolę podpiąć się pod wątek. Już od roku planuję zbudować pierwsze CNC ale brak pieniędzy projekt opóźnia. Do rzeczy, wstępnie wybrałem na oś:
Y - 2x3Nm hybrydę 3 fazową LCDA357H + LC57H3100
<a href="https://www.aliexpress.com/item/3-phase ... 0">link</a>
X - 3Nm - obawiam się, że mało
Z - 2Nm - będzie ok
Z tego co napisaliście to słabo sprawują się te hybrydy i teraz zastanawiam się czy nie kupić droższych i mocniejszych hybryd zasilanych 2f, czy może zwykłe krokowce?
Na osi Y będą prowadnice liniowe 1500mm, na X 1000mm .Tak więc długie i ciężkie śruby z bramą do ciągnięcia. Zastanawiam się czy zwiększyć budżet na siniki o 50% i kupić coś z tej serii, wtedy:
Y - 2x4Nm
X - 6Nm
Z - 4Nm
<a href="https://www.aliexpress.com/store/produc ... A">link</a>
Prawdziwe serwa to już kosmiczny wydatek. Wiadomo każdy grosz się liczy...


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1447
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Tanie serwa z cnc profi ?

#14

Post napisał: lepi » 17 sie 2018, 21:10

Chcesz powiedziec, ze caly swiat nie potrafi wykorzystac potencjalu krokowcow? Dobrze, ze masz plan ;)

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Tanie serwa z cnc profi ?

#15

Post napisał: noel20 » 20 sie 2018, 09:37

Sytuacja wygląda tak: jak mechanika źle złożona i ma opory to ani krokowiec ani hybryda nie będzie działać dobrze. Serwo z resztą też. Jak wszystko złożone jak trzeba i obliczone jak trzeba to krokowiec daje radę bez problemu, działa długo i stabilnie więc hybryda nie potrzebna. A jak czasami gdzieś coś z parametrami będzie nie tak i silnik przeskoczy to mając nawet hybrydę w 99% przypadków nadrobienie kroków przez sterownik nic nam już nie pomoże. Detal to śmieci. W dodatku te chińskie hybrydy mają błędy w oprogramowaniu i czasami same z siebie jakieś dziwne rzeczy robią psując detal, więc albo krokowiec, albo serwo. Stosowanie hybryd wg mnie nie ma sensu. Przynajmniej tych chińskich.


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Re: Tanie serwa z cnc profi ?

#16

Post napisał: m.j. » 21 sie 2018, 08:54

Dla mnie sprawa jest prostsza niż budowa cepa. Serwa albo zwykłe krokowce bez wydziwień. Ja mam krokowce 6.9Nm i pracują ze śrubami trapezowymi 22x5 bez problemu. Niestety już nie mogę kupić sterowników Zelrpa. Zapewne gdy będę zbroił następną frezarkę (tym razem grzmota w postacie Bridgeporta) to zastosuję chyba te sterowniki:
https://www.ebmia.pl/sterownik-silnika- ... 26111.html
Silnik najprawdopodobniej będzie taki:
https://www.ebmia.pl/silnik-krokowy-861 ... 38707.html
Całość wyjdzie około 1K PLN za zestaw. Czy to drogo? Myślę że jak damy za komplet sterowników 3Kz (choć w Z-ce silnik mniejszy spokojnie wystarczy) zamiast 1.5KZ i zapomnimy o problemach to chyba niedrogo. Pewnych inwestycji nie unikniemy i zalepianie wszystkiego guanem nie wyjdzie na dobre. Oczywiście to konfiguracja dla ciężkiego grzmota, a nie plotera frezującego więc koszta będą zapewne mniejsze, chociażby ze względu na silniki. Proszę też zobaczyć jaki prąd i induktancje mają podane przeze mnie silniki oraz porównać je z innymi modelami dla tego samego momentu trzymającego.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


mentyl
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 01 lut 2005, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tanie serwa z cnc profi ?

#17

Post napisał: mentyl » 20 cze 2019, 13:07

Dziwne opinie tutaj widzę :) Ja mam serwo krokowce tylko takie https://www.banggood.com/CNC-3N_m-HBS57 ... rehouse=CN i jestem zadowolony.
Zalety w porównaniu do zwykłych krokowców
- szybsze
- cichsze
- mniej prądu ciągną
- da się ustawić ile mogą zgubić kroków i nadrobić, a po ilu błąd
- dzięki błędowi jeśli np: w tokarce zgubimy kroki (przekroczymy błąd) to dzięki błędowi maszyna się zatrzyma i nie rozwali nam czegoś.
To co miałem wcześniej często w tokarce, zaklejanie wiertła i gubienie kroków trzeba było pilnować maszyny, teraz przy takiej akcji jeśli silnik nie da rady przepchać to maszyna się zatrzyma i tyle. Przy wierceniu często detal ocaleje. Jeżeli przy profilowaniu silnik nie wyrabia to zwyczajnie są za wysokie parametry. W porównaniu do zwykłych krokowców na tych silnikach mam prawie 2x szybszy posów na pusto :)


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16216
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Tanie serwa z cnc profi ?

#18

Post napisał: kamar » 20 cze 2019, 18:21

mentyl pisze:
20 cze 2019, 13:07
Dziwne opinie tutaj widzę :)
Dołożyłeś swoją :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”