Szlifierka Elna zasilanie 230V

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
czarnieski
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 7
Posty: 35
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:28
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Szlifierka Elna zasilanie 230V

#1

Post napisał: czarnieski » 11 sty 2018, 16:01

Witam
Od jakiegoś czasu zamierzam kupić szlifierkę Elnę zasilaną 230V (mam tylko zasilanie 1 fazowe w garażu) czyli model 550/200. Niestety dostępność modeli na 230V jest bardzo mała a ze względu że jest to sprzęt używany i swoje lata ma wolał bym zakup z odbiorem osobistym tak żeby sprawdzić jej działanie.
Obecnie w mojej okolicy są dostępne dwie Elny ale na 380V w niektórych odłoszeniach jest podane że zasilanie jest 380V z możliwością pracy na 230V i tu chciałem zapytać Was czy wszystkie modele Elny na 380V mogą pracować na 230 wiadomo że trzeba dodać kondensator i czy może ktoś pracuje na takiej "przerobionej" szlifierce czy dużo straci na mocy a może ta zmiana zasilania jest bez sensu (brak mocy, słaby rozruch) i szukać tylko na 230V tylko nie wiem kiedy się coś trafi bo już kilka miesięcy śledzę ogłoszenia? I na co zwrócić uwagę kupując tą szlifierkę?



Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Szlifierka Elna zasilanie 230V

#2

Post napisał: pioterek » 12 sty 2018, 17:15

Jeśli nie ma w garażu trzech faz to nie ma sensu kupować maszyn trójfazowych, ewentualnie z agregatem prądotwórczym o ile to komuś się kalkuluje. Odnośnie tych szlifierek to ostrzegam, że są przereklamowane a szczególnie te używane, gdyż często mają usterki albo braki we wyposażeniu. Jedną kupiłem i odesłałem bo miała krzywą oś, po tym dwie oglądałem i nie kupiłem, bo rządane ceny były za wysokie mając na uwadze ich stan techniczny. Dwa kamienie to około 140 zł, a wyłącznik z kablem i wtyczką oraz łożyska 100 zł i to zwykle są rzeczy do wymiaany na dzień dobry. Brak osłon czy podpórek też jest częstym zjawiskiem w oferowanych szlifierkach, a trudno je dorobić - szczególnie osłony. Chyba lepiej zrobić sobie coś podobnego jak tu kolega napisał:
szlifierka-za-wysokie-max-obroty-t90085.html#p627041


Autor tematu
czarnieski
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 7
Posty: 35
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:28
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Szlifierka Elna zasilanie 230V

#3

Post napisał: czarnieski » 13 sty 2018, 20:38

Masz racje ceny są dość wysokie za te szlifierki. Myślałem że jaki podali na tabliczce możliwość pracy na 230 V to będzie to w miarę dobrze się sprawować. Ale nie ma chyba innego wyboru w cenie do 600 zł?
Obrazek


atlc
Posty w temacie: 5

Re: Szlifierka Elna zasilanie 230V

#4

Post napisał: atlc » 13 sty 2018, 22:27

Wg. tabliczki jest podana możliwość pracy na 230V ale oznacza to zasilanie 3x230V. Czyli albo zasilanie z transformatora, albo falownika.

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

Re: Szlifierka Elna zasilanie 230V

#5

Post napisał: allegromtn » 14 sty 2018, 00:31

atlc pisze:
13 sty 2018, 22:27
Wg. tabliczki jest podana możliwość pracy na 230V ale oznacza to zasilanie 3x230V. Czyli albo zasilanie z transformatora, albo falownika.
Albo w układzie z kondensatorem:
Obrazek

Pozdrawiam Marek


atlc
Posty w temacie: 5

Re: Szlifierka Elna zasilanie 230V

#6

Post napisał: atlc » 14 sty 2018, 01:16

Owszem, tylko to nie jest w pełni poprawne rozwiązanie. Silnik do pracy z kondensatorem jest inaczej uzwojony. Przesunięcie fazowe 90 stopni a nie 120 jak dla 3 faz. Generalnie może być problem z rozruchem i mocą.

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

Re: Szlifierka Elna zasilanie 230V

#7

Post napisał: allegromtn » 14 sty 2018, 02:11

Z rozruchem jeszcze można powalczyć:
Obrazek

Spadek mocy to niestety cecha tego układu.
Jednakże Elnie mocy nie brakuje. Sam mam w takim układzie z kondensatorem i "nie zwalnia". Nawet jak się tak "od serca" dociśnie to nie mam problemu z brakiem mocy.
Pozdrawiam Marek


atlc
Posty w temacie: 5

Re: Szlifierka Elna zasilanie 230V

#8

Post napisał: atlc » 14 sty 2018, 03:03

Bardzo możliwe, na dzisiejszych sprzętach z mocą dobraną na styk to by nie przeszło.
Innymi słowy trafiając na szlifierkę w dobrej cenie modyfikacja zasilania jest warta rozważenia, przy większych cenach i wątpliwym stanie technicznym czy braku kompletności szukałbym jednak współczesnej, ale markowej szlifierki, jednak pewnie trzeba będzie wydać na taką powyżej 7 stówek żeby to działało (jakaś makita, metabo, bosch).


Autor tematu
czarnieski
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 7
Posty: 35
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:28
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Szlifierka Elna zasilanie 230V

#9

Post napisał: czarnieski » 14 sty 2018, 08:17

allegromtn rozumiem że masz Elnę 3~ zasilaną 230V z kondensatorem Cp czy całym tym układem czyli Cr i Wr? Sam kondensator Cp nie wystarczy do rozruchu nieobciążonej szlifierki (oczywiście z zamontowanymi tarczami). Mógłbyś podać model swojej Elny. I daję radę taka elna w pracy?
Falownik i trafo odpadają bo wtedy to już staję się zupełnie nieopłacalne.
Ostatnio wystawiona była Elna bardzo blisko mojego zamieszkania (cena 250zł )kompletna tylko odpuściłem jak zobaczyłem wtykę trójfazową wtedy jeszcze nie myślałem żeby to podpiąć do 1 fazy (bardzo szybko się sprzedała).

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

Re: Szlifierka Elna zasilanie 230V

#10

Post napisał: allegromtn » 14 sty 2018, 11:15

Jeśli chodzi o nowe to większość marek (makita, metabo, a w szczególności bosch) jest podrabiana albo tylko udostępniana na dziadowskie produkty. Najlepszym sposobem na nie danie się oszukać jest kupowanie "na wagę" - duży silnik musi warzyć. Polecę firmę SPARKY- robią trochę dla majsterkowiczów a trochę maszyn które budową przypominają czołgi- ciężkie, mocne, dla silnych ludzi :)
http://profestools.soteshop.pl/szlifier ... g-200.html

Co do Elny to śmiga na jednym kondensatorze (Cp) i nie ma problemu z rozruchem (od zera do znamionowych obrotów musi się rozbujać jakieś 4-5 sec). Rade daje, rwie aż miło. Jak obciągałem ściernice takim blokiem z korundu to oparłem o podpórkę i dowaliłem ile siły żeby wykruszył nierówności. Tylko pył szedł i po chwili nie mogłem tego bloku utrzymać tak się nagrzał- szlifierka nie zwolniła. Potem męczyłem ją kątownikiem gw 50- jak się za mocno docisnęło to przestawała brać bo stal się za mocno rozgrzewała- ale obrotów jej nie ubyło 8)
Pozdrawiam Marek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”