Silnik do maszyny do szycia

Dyskusje dotyczące silników elektrycznych i falowników.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Natex_Experimentrial
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 02 mar 2023, 17:03

Silnik do maszyny do szycia

#1

Post napisał: Natex_Experimentrial » 02 mar 2023, 17:33

Dzień dobry,
Naprawiam maszynę do szycia i chciałbym zamontować do niej silnik szczotkowy. Niestety nie wiem jaki silnik dobrać, by nie przepłacać za za mocny silnik. By wprowadzić maszynę w ruch należy obracać kołem zamocowanym na tyle maszyny. Obliczyłem siłę niezbędną do wprawienia maszyny w ruch poprzez przyczepienie pojemniczka i pojedynczym dodawaniu śrubek. Gdy siła przyciągania była na tyle wystarczająca, aby wprawić maszynę w płynny, szybki ruch spisałem wartości zamieszczone poniżej. Byłbym również wdzięczny za wytłumaczenie jak to krok po kroku obliczyć, abym wiedział jak dobierać silniki w przyszłości. Z góry dziękuję.

Waga pojemniczka z gwoździami = 90g = 0.09kg
Więc chyba siła wynosi 0.09 * 9,81 = 0,8829N
Odległość od środka koła (dla obliczenia momentu obrotowego) = 62 mm
Warto zaznaczyć że chcę aby maszyna szyła w różnych prędkościach. Użyję to tego potencjometru, aby zbudować pedał regulujący przepływ prądu.

Zdjęcia:
Obrazek




pitsky
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 470
Rejestracja: 06 maja 2005, 09:58
Lokalizacja: lublin

Re: Silnik do maszyny do szycia

#2

Post napisał: pitsky » 02 mar 2023, 18:33

Nie możesz zastosować standardowego silnika do maszyny?


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16220
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Silnik do maszyny do szycia

#3

Post napisał: kamar » 02 mar 2023, 18:35



szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1940
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Silnik do maszyny do szycia

#4

Post napisał: szopenn » 02 mar 2023, 18:41

ty myślisz że tak dużo stracisz montując nawet większy silnik? Nie stracisz bo nie będziesz korzystał z większego obciążenia więc pobór prądu pozostanie na podobnym poziomie, przy takich silniczkach gra nie warta świeczki nawet przeliczać ile rzeczywiście tracisz. Pewnie 10 zł na 10lat. Choć z drugiej strony maszyna do szycia to takie urządzenie gdzie jest dużo start/stopów więc może i to ma sens.
Ostatnio zmieniony 02 mar 2023, 18:55 przez szopenn, łącznie zmieniany 1 raz.


skmskm
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 319
Rejestracja: 15 lis 2014, 20:21
Lokalizacja: Gliwice

Re: Silnik do maszyny do szycia

#5

Post napisał: skmskm » 02 mar 2023, 18:50

Obliczenie bardzo proste:
chcesz Nm a masz 62mm(promień) pomnóż razy siła wymagana 0,8829N , wyjdzie ci Nmm.
By przeliczyć Nmm na Nm podziel Nmm przez 1000.
Wychodzi 0.05Nm. Tylko musisz dobrać obroty, jak przesadzisz to na niższych maszyna nie ruszy.


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 424
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Silnik do maszyny do szycia

#6

Post napisał: cawboy » 02 mar 2023, 19:11

doliczyć by trzeba spory zapas mocy silnika na przebijanie materiałów, posuw itd.
Krak.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Silnik do maszyny do szycia

#7

Post napisał: pitsa » 02 mar 2023, 20:56

Natex_Experimentrial pisze: zbudować pedał regulujący przepływ prądu.

A zwykły pedał do maszyny i silnik od maszyn do szycia nie mogą być? Przecież to najprostsze rozwiązanie.

To ma wyglądać estetycznie czy tylko działać?
Jaki jest tam rowek na pasek okrągły skórzany?
Skóra nie lubi tak dużego promienia gięcia więc trzeba dać po prostu oring NBR, o przekroju 4mm i średnicy dobranej w zależności od położenia silnika względem koła pasowego maszyny do szycia.

Ja wybrałbym mniej więcej taki pasek
https://hp-sc.pl/product-pol-7032-Oring ... 0-szt.html
i do tego ten silnik
https://magma.sklep.pl/product-pol-2952 ... -6812.html
Silnik jest na 24V ale można nim delikatnie kręcić na niższych napięciach. Do tego jest z gotową zębatką 3M.
W zębatce jest na tyle "mięsa", że można w niej zrobić rowek w prosty sposób: podłączyć zasilanie przyłożyć okrągły pilnik iglak i rowek sam się zrobi. Dokładnie tak kiedyś zrobiłem napęd, silnik niby przyduży ale za to na małych prędkościach nie jęczący.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Silnik do maszyny do szycia

#8

Post napisał: tuxcnc » 03 mar 2023, 13:18

Natex_Experimentrial pisze:
02 mar 2023, 17:33
Waga pojemniczka z gwoździami
Ale się nakombinowałeś...
I to zupełnie bez sensu...
Pierwszy wynik z Google:
Dane techniczne:

Model: KN-4a.
Moc: 90 W.
Napięcie: 220-240 V.
Częstotliwość: 50 Hz.
Dopuszczalne obciążenie: 0.5 A.
Prędkość obrotowa: 4500 obr/min.
Interesuje Cię moc i obroty.
Co ważne, jest to moment nominalny, moment maksymalny może być kilka razy wyższy.
Potrzebujesz około 100W i około 5000 obr/min.
Niczego tu nie przeskoczysz, bo od obrotów zależy prędkość szycia.
Moment wyjdzie z obliczeń, ok. 0,2 Nm.
Gdybyś chciał zastosować silnik o mniejszych obrotach, to musisz zmienić przełożenie, czyli dać na wale silnika większe koło pasowe.
Gdybyś chciał zastosować serwo albo silnik krokowy (drożej ale łatwiej sterować), to musisz policzyć od tyłu.
Krokowiec to max. 1000 obr/min, więc minimum 1 Nm, serwo to max 3000 obr/min, więc minimum 0,35 Nm (te obliczenia akurat wielkiego sensu nie mają, bo w podobnych pieniądzach można kupić mocniejsze).

Awatar użytkownika

Autor tematu
Natex_Experimentrial
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 02 mar 2023, 17:03

Re: Silnik do maszyny do szycia

#9

Post napisał: Natex_Experimentrial » 03 mar 2023, 13:54

Dziękuje za wszystkie porady już mniej więcej wiem jak wyliczyć. Chciałbym też parę rzeczy naprostować,
1. Z przepłacaniem chodziło mi o silnik, a nie jego pobór i koszty prądu.

2. Chodzi o to aby silnik nie był za duży ponieważ ma być estetycznie (duży silnik nawet nie wejdzie), ale też na tyle mocny aby szył w różnych prędkościach.

Ten silnik który jest na dole zdjęcia to silnik że szlifierki, który i tak jest zepsuty. Mam drugą taką samą szlifierkę która działa i porusza maszyną. Jeśli to potrzebne mogę podać jaki model, lecz wciąż ten silnik przy małych obrotach nie jest w stanie ruszyć. Stąd pytanie jaki silnik dobrać. Taśmę mam, inne części też, dziękuje za chęć pomocy w dobraniu innych części ale one mi nie potrzebne. ♥

Lecz mam jeszcze wątpliwości. Na przykład wychodzi na to że silnik taki ja poniżej nie będzie miał wystarczającego momentu obrotowego. A wiem że poruszyłby maszyną.

Obrazek

A może i będzie tylko czegoś nie rozumiem. Proszę żeby ktoś mi to wytłumaczył.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Silnik do maszyny do szycia

#10

Post napisał: tuxcnc » 03 mar 2023, 14:14

Natex_Experimentrial pisze:
03 mar 2023, 13:54
A może i będzie tylko czegoś nie rozumiem. Proszę żeby ktoś mi to wytłumaczył.
Silnik ma parametry nominalne i maksymalne.
Przykładowo, przy 100W masz 5000 obr/min i 0,2 Nm na wale. To są parametry nominalne, przy których silnik może się kręcić w nieskończoność (czasem parametry nominalne są podawane dla pracy przerywanej, ale wtedy jest to też podane).
Ten sam silnik stojąc w miejscu da Ci 2 Nm momentu, ale po minucie się spali, więc to jest parametr maksymalny, dopuszczalny tylko przez krótki czas.
Zwykle w maszynach do szycia stosuje się silniki szczotkowe, czyli szeregowe prądu stałego (prądu stałego ale przy prądzie zmiennym też działają).
Takie silniki mają z zasady wysoki moment rozruchowy, czyli dają się chwilowo przeciążać.
Silnik od hulajnogi ma podobne charakterystyki i jeśli będzie miał wystarczającą moc, to będzie działał tak samo.
Tylko tu masz znowu zależność obroty/moment. Czyli przy tej samej mocy, silnik o wyższych obrotach nominalnych, będzie miał proporcjonalnie niższy moment.
Jeżeli użyjesz dwa razy słabszego silnika, o dwa razy większej prędkości obrotowej, to będziesz miał cztery razy mniejszy moment i silnik może nie ruszyć.
Czysta matematyka i żadnej wiedzy tajemnej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Elektryczne / Falowniki”